bugün

tanım: sinemaya giderken otobüsteki yolcunun film sonunu söylemesi.
iki gün önce başıma gelmiş bir hadisedir. kendime yeni yeni gelmek suretiyle hikayemi sözlüğe yazıyorum.
evde sıkılıyorum izinliyimde bari sinemaya gideyim dedi. av mevsimini de merak ediyorum. neyse aheste aheste giyindim kuşandım. bindim otobüse. önümde liseli ergen dır dır dır bişeyler anlatıyor. telefonda esra diye birisiyle konuşuyor aynen şu şekilde:
napim kız okuldan çıktım burger king'e gittik yağmur gille ordan da sinemaya gidelim dedik önder bizi zorla av mevsimine götürdü. ...... yok kız eh işte
-sonunda .... oluyo.

demesiyle başımdan aşağıya kaynar sular dökülmedi keşke kaynar sular döküleydi. geçen zamanıma mı yanayım, filmin sonunu öğrendiğime mi. sonra beni bi hüzün kapladı nerdeyse ağlayacaktım. ardından lanet ederek bi sonraki durakta inip anında taksiye binerek eve geldim.
ne olursa olsun niyet izlemekse filmin tamamını ve hatta repliklerini de bilseniz fark etmez, girer izlersiniz. birçok film kitabından yıllar sonra çekilmiştir mesela. bu bakımdan önemsizdir, kimi zaman.
oğlum adam aslında ölüymüş.
(bkz: altıncı his)
henüz filmin bileti alınmamışsa,söyleyeni öldürmek yerine ağır yaralamayla yetinilebilir.
-recep recep lan recep hey hu la
+vay nereden böyle
-sinemadan oğlum süper filmdi be
+hangisiydi ki
-ölülerin gömdüğü gün
+hım
-sen hangisine gidiyorsun
+bende ona gidiyordum neyse görüşürüz
-dur anlatıyım dur
+ya oğlum anlatma anlatma
-başrol deki adam meğersem katil oymuş ya la hadi kahveye gidelim mi
+senin ben ta ebenin aslında iyi fikir ya batak mı yapıyoruz.