1. 1.
  olsa olsa bizim yaratacağımız bir şeydir herhalde. kendi kendine oluşan bir silikon bazlı hayat düşünemiyorum. belki de bir yerlerde oluşmuştur bilmiyorum ama çok mantıksız geliyor. yaratacağımız yapay zekaların silikon bazlı bir yaşam sürme olasılığı bundan daha yüksek. bunlar silikon bazlı nöral yapılara sahip olabilir. belki de silikon ve organik melezi nöral yapılara sahip olabilir.
  ... john misty
 2. 2.
  dünyadaki yaşam karbon bazlıdır. bunun sebebi karbonun sahip olduğu moleküler doğurganlık isimli kimyasal özelliğidir. karbonun oluşturduğu molekül sayısı diğer molekül sayılarından çok daha fazladır.

  silikon ise periyodik tabloda karbon ile aynı gruptadır ( (bkz: grup 14) ve (bkz: karbon grubu)), yani aynı kimyasal özelliklere sahiptir. ancak, karbondan daha ağırdır ve dolayısıyla evrende karbona nazaran çok daha az miktarda bulunur. (yine de az miktarda değildir lakin)

  eğer bir zeki yaşam tasarımcısı varlık olsaydınız siz de silikonu değil karbonu seçerdiniz.

  ya da istatistiksel olarak aynı gruptaki elementlere nazaran karbon tabanlı yaşam ortaya çıkması ihtimali daha fazladır. (bkz: bakış açısı)
  1 ... dodiyez1