1. 1.
    Bana birşey anlatırsan unuturum. Öğretirsen hatırlarım. Ama beni sürece dahil edersen ÖĞRENiRiM özlü sözüyle yola çıkan ingilizce öğretme metodu.
    Kurucusu Caleb Gattegno'Dur ve amaç öğretmenin sessiz bir şekilde sadece rehber olarak sınıfta bulunmasıdır,böylelikle öğrenciler kendilerini bağımsız hissederek kendi öğrenmelerini gerçekleştirirler.
    Öğrenmenin içselleştirilmesi gerektiğini vurgular.Yani öğrenci dili öğrenmek için bir motivasyon/kritere sahip olmalıdır.öğrenci sorumluluk almalı ve hata yapmanın öğrenmenin doğal bir süreci olduğunu bilmelidir.
    Akran ve grup çalışması esastır,öğrenciler birbirlerinden öğrenebilirler,Bu da öğretmenin arka planda kalmasıyla mümkündür.
    Öğrenmeyi destekleyen renkli tablolar,telaffuz ve kelime kartları,telaffuz hatasını sessizce parmakla gösterme öğretim yöntemlerinden bir kaçı.
    Öğrencinin Anadili çeviri amaçlı değil ipucu verme amaçlı kullanılmalıdır.
    Kesinlikle ev ödevi verilmez çünkü ev ödevinin etkileşime faydası yoktur.telaffuz birinci önceliktir ki bu da iletişimle geliştirilir.
    Öğrenme ortamı özgür,öğretmenin geri planda kaldığı,görsel kaynaklarla zenginleştirilmiş sınıf idealdir.

Bizim sınıflarımızda bu yaklaşımın bire bir uygulanabilmesi kalabalık öğrenci mevcudundan dolayı mümkün olmasa da ,Akran eğitimi,görseller,öğretmenin zaman zaman arka planda kalması yöntemi uygulanabilir.
    2 -1 ... tsukky