1. 1.
  *
  "eğer karşıdaki fikri temelsiz bırakacak kadar zeki, donanımlı ya da haklı değilsen, karşıya b.k atacaksın" ın kısası.
  6 -1 ... kutupsal form
 2. 2.
  neden insanların doğruları ile uğraşılır, bilinmez midir ki herkesin doğrusu kendisinedir.ne silmesi ne karalaması ..uğraşılası iş değildir..
  tartışılır fakat amaç thank you for smoking filminde anlatıldığı gibi karşıdakinin fikrini kötülemek değildir. amaç, fikirleri yarıştırmaktır ,kendi söylediğimizin doğruluğunu kabul ettirmek değildir.
  olsa olsa ikna kabiliyetinin beceriksizliğidir
  ... demester
 3. 3.
  aynı bakışla, bir insanın, var olan ya da * olduğunu sandığı zekasını, donanımını ve haksızlığını karşısındakini karalamak için kullanmasını öğütleyen düşünürün sözüdür.

  o adam, kendi değerlerini, düşüncesini haklı şekilde sonuna kadar savunuyorsa, savunmaya çalışıyorsa ne yapacaksın ? açacaksın kitapları, senin düşüncende olup karşındakini karalayan bütün yazıları alt alta koyup "bak benim birikimim var" diyeceksin.

  yazık, karşındaki sadece kendi düşüncesini savunmuştur. karşındakini karalamak gibi bir şey yoktur onun aklında, biriktirmemiştir nefretini simgeleyen alacakaranlık aydın'lıkları.
  ... sonkuzu
 4. 4.
  moderatorlerin yapmasina gerek kalmayan hareket. cunku onlar istedigi gibi silebiliyorlar. farz-i muhal, tayyip erdogan'in "aman yarabbim milyonlar falan" basligini 3 kere acmama ragemn silmeleri, karalama ihtiyaci dogurmamistir!
  1 ... curufinwe
 5. 5.
  (bkz: bükemediğin eli öpeceksin)
  ... filozofil