bugün

Sigaraya başlamak.
Uyuşturucu ilaçlara başlamak antidepresan kullanmaya başlamak vs.
Sigara içmek.
En az iki yıldır içmiyorum, bir daha başlamıycam. Ama en az 16 yıl içtim. Bayaa 2 paket civarlarında.

Bi sabah bıraktım akşam işten eve dönerken konsantrasyon eksikliğinden 2 kere falan kaza yapıyodum.

Ertesi sabah bütün vücudum "sigaraaa!!!" diye anırırken uyandım. Başım acayip ağrıyodu, bayaa üç gün falan başının ağrısından senle konuşanları anlamıyorsun, aynı şeyleri tekrar tekrar soruyosun "daha şimdi anlattım "falan diyolar.

ilk gün diil de ilk hafta çok kritik. Sonra iki üç hafta sonra da köpek gibi öksürerek katran tadında balgam çıkarıyorsun. Ağzından resmen asfalt kokusu geliyo, bunu kendin de kokluyosun.

Sonuçta akciğer kanserinden dolayı kemoterapi görmek bu yazdıklarımın hepsinden daha iğrenç bişey.

O yüzden iyi ki vücut kendini temizleyebilme özelliğine sahip.
Genelde tekrar başlamak.
Bugün tam 1. Günümdü aşırı asabiyet vardı ve film izlerken duygusal bir sahne çıkınca salya sümük ağlamaya basladim. Ondan sonra da gittim bir paket sigara aldim. Suan içiyorum.
"hiçbir şey" dir. sanırım vücut içerisindeki nikotin ile idare ediyor bir süre daha. ancak özellikle 2.günün sonlarına doğru sinir stres titreme ve ellerin sürekli sigara araması gibi şeyler oldu gerçekten. ilk bir ay çok zor olsa bile atlatılırsa mevzu tamamına eriyor ama dipnot olarak iliştireyim.
tekrar başlamak.
"Tamamen psikolojik" sözcüğü ne kadar gerçekmiş anlıyorum. iki senedir sürekli sigara değiştiren istediği zaman içip istemediği zaman içmeyen birisiyim. Onun beni değil benim onu kontrol ettigimi herkese anlatırım ki bunu yakın arkadaşlarım da onaylar. Rahat olun. Bırakın gitsin.
Birinci günü atlattıysam daha tamamdır diyorsun ama tamam olmayabiliyor. Fakat bunun kararlılık ile bir alakası var. Dün arkadaş ortamımdaydım ve 1. Günümdü sigarayı bırakmakta ve içmedim.

-Bu sefer olacak sanırım sevim
Birakamadigini görmek .
Bir gün sonra pek bir şey olmaz. 2 hafta dayanırsanız sorun kalmaz.
bütün günün sigarayı düşünmekle geçecektir. bir çoğunluk muhtemelen küfürü basıp bir tane yakacaktir.
1 günde sadece sendeleme ve baş ağrısı olur.
ilk 1 ayı bitirdiğiniz zaman değişimleri fark edebileceğiniz eylemdir. 1 gün 1 hafta pek fark yaratmıyor. 1 aydan sonra anlıyorsunuz yavaş yavaş. seneler geçtikçe kendinizi çok daha iyi hissediyorsunuz..

içerken sık sık başınız ağrıyordur en başta o geçiyor. nefes alıp verişiniz değişiyor içinize çektiğiniz havadan keyif almaya başlıyorsunuz. yürürken merdiven çıkarken eskiye nazaran çok daha zinde oluyorsunuz. klişe olacak belki ama yediğinizden içtiğinizden tat almaya başlıyorsunuz. benim şahsen 7 sene oldu bırakalı şu anda hiç içmemiş gibi hissediyorum kendimi herkese tavsiye ederim.
kronik tansiyon hastası değilseniz tansiyonunuz normale döner.
Aşırı bir yorgunluk ve uyku hali oluyor tabi kişiye göre tam tersi de olabiliyor. Biraz mallaşıyor ve b12 eksikliği yaşıyorsun. "sigara içerken daha mı sağlıklıydım lan" diye düşünüyorsun. Sonra geçiyor. Yaklaşık 3-4 gün sürüyor bedensel ağırlık sadece idrak ve hafıza problemi biraz daha devam ediyor. Bazen sinirli bazen fazla duygusal hüsrana uğruyorsun ama bir yandan havadan sudan bile aldığın tat buna değiyor. Krizler ara ara geliyor. Meşgul olabilirsen ne ala olamazsan 3-5 aya tekrar başlıyorsun.
güncel Önemli Başlıklar