bugün

zordur. nasıl yapılır hiç bilmiyorum. ben onsuz yaşamayı hiç düşünmedim. ama artık ilişkimizi bitirmek istiyorum. lütfen bana yardımcı olun. ve şunu da biliyorum ki sorun onda değil bende.
çalışmakla olacak iş değildir. yarın içmiyorum bu laneti diyerek bırakılabilir. yoksa bugün üç tane yarın iki tane azaltarak bırakırım sonuç vermemektir.**
zoru başarmaya giden ilk adımlardır. *
ayar vermeden edemeyeceğim. (bkz: tanım nerde hanım)

ardından ise nikotin bantlarını tavsiye edebilirim denemiş biri olarak.
nikotin sakızları kullanılabilir.
Belki biraz kötülük olucak, ama şu kanıtlanmış bir durum ''günde 5 sigaraya kadar zarar çok az''. Bu söylediğim atmasyon değil, bir bilimsel gerçektir. Günlük kendinizi adapte ederseniz, kahvaltıda bir tane, öğle yemeğinden sonra 1 tane, akşam çay içerken bir tane. 3 Tane ile sınırlı kalırsınız. Bir taneyide joker edinirsiniz, bir ortama girdiğinizde o hakkınızı kullanırsınız. 5. yi kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Eğer bir şeyden kurtulamıyorsanız, en az zarar ile o şeyden kurtulmayı hedeflersiniz. Ve bu da en az zarar ile kurtulmanın yoludur...
sigaraya ara vermektir.
(bkz: nicofluid) sayesinde 6 günde garantili bir şekilde vedalaşmaktır.
ne sakızlar ne bantlar önemli aslına bakarsan.
sigarayla derin bir konudan ötürü küsmüşsün gibi davranacaksın. sanki o anana sövmüş. sanki aranızda kan davası var gibi.
içmiyorum lan kodumunun mereti deyi paketi yere çarpacaksın.
sonra ise çeşitli yardımcı araçlara ihtiyaç duyabilirsin.
(bkz: imkansızı iste)
aslında istenilince yapılacak olan bi şeydir.
4 senedir içiyorum ben bu zıkkımı, ve son bir haftada aşırı derecede azalttım, belkide günde bir paket bitirememem etkendir buna. ama bıraktım denilince bırakılıyo be arkadaş, bak içmiyorum.
yapılabilitesi vardır yani.
(bkz: acı çekmeye alışmak)*
yarından itibaren içinde bulunacağım eylemdir.

önce çalışacağım, sonra alışacağım, sonra bırakacağım..

yada bırakamayacağım.. ulen nedir bu halim bak şimdiden istedim..
arkadas ortamini degistirmek etkili bir cozum olmaktadir. zira nerden paket sana uzatilmakta, nerden cakmak yanmakta, nerden duman yuzunuze vurmakta, hic belli olmuyor.
boşuna bir çabadır.
çok zor iştir ama başarılı olursanız çok güzel bişeydir.
50 yaşına geldiğinde, doktorun ''ciğerlerin iflas etmiş'' demesiyle gerçekleştirilmesi mümkün olan eylemdir.
allen carr yöntemiyle bırakılabilendir tabi eğer gerçekten istiyorsanız. videoyu 4 kere izlememe rağmen tam olarak yöntemi kavrayamasam da işe yarıyor gibi. genel olayı "hiçbir şeyden mahrum kalmıyorsunuz" fikri. buun yerleştirince gerisi geliyor.
Sigarayı bırakmaya çalışmak diye bir şey yoktur. O sadece 'bırak artık şu mereti' diyenlere sunulan 'sus!' uyarısıdır.
hiçbir ilaç ve metod sigarayı bıraktıramaz. bu illetden kurtulmanın bir tane yolu vardır. o da sizin iradeniz. ''ben sigarayı bırakıyorum'' diyerek dürüst olup kendi kendinize söz vereceksiniz. sigara paketi olmayacak evde arabada ve üstünüzde. sigara içilen ortamlardan bir süre uzak duracaksınız. bir nevi oruç gibi kendinizi kontrol altında tutup terbiye ettiğinizi düşüneceksiniz. 1. gün 1. hafta ve ilk 1 ay çok önemli. özellikle ilk gün ve ilk hafta içmezseniz işin yüzde 50 si bitmiştir. biraz daha sıkın dişiniz canavar can çekişiyor ve sizede acı veriyor. acı çektiğinize inanın ve geçecek diyerek geçiştirin nöbetleri. en etkili darbelerden biri de sigara nöbeti geldiğinde hemen bir kanepeye veya varsa yakında bir yatağa uzanın. sigara yatalak durumdaki insanlara yaklaşmaz. çünkü bünyeniz siz uyurken hiç sigara içmemiştir. nöbet geldiğinde uzanmak isteği yüzde 80 azaltır.

2 ay sonra 2 yıl olacak sigarayı bırakalı. artık nefes nefese kalmak gibi şey yok. yemeklerin tadı olduğunu anlıyorsunuz. kokuları daha hassas alıyorsunuz. aletin performansı iki katına çıkıyor. daha da önemlisi gelecekteki kanser olma riskini çok büyük oranda azaltıyorsunuz. nerden bakarsanız ayda 200 tl de cepte kalıyor. hayatınız tamamen iyi yönde değişecek emin olun. ilk 1 ay acı çekeceksiniz o kadar ama geleceğe dair yıllarınız kurtulacak. sizce deymez mi bu 1 aylık acıya?

sabır acıdır ama meyvesi tatlıdır.
(bkz: ne delikanlılar bir nefes için çarşaf yırtıyor)
tiryakisi için konuşacak olursak buna çalışmak yerine bir atomu parçalamaya çalışsa belki daha az zaman harcayabilir.
"çok kolaydır, ben onlarca defa bıraktım..."
birkaç saatliğine olabileceği gibi günler ve aylar sürebilen, sonunda ise bir bahaneyle sigaraya tekrar başlanılan bir çabadır.
sigarayı bırakma adına bir sürü girişimlere giren sonu hep hüsranla biten tabiri caizse darbe üstüne darbe yiyen bağımlı kişiye sesleniyorum; sigara bırakılmaya çalışılmaz, bırakılır!
Kafada biten bir olaydır. sadece inanmak ve istemek önemlidir. çoğu kişinin yaptığı gibi 'vay arkadaş canım istemiyorda o yüzden bırakamıyorum', 'azaltmaya başlayacağım' yalanlarını bir kenara koyup harekete geçmenin geldiği andır. ilk iki hafta zordur ancak iki ay sonra unutulması muhtemel eylemdir.
not: daha önce sigara kullanıp bıraktım.
güncel Önemli Başlıklar