bugün

az bile olan zamdır. alkol, sigara ve full lükse gelen zam her zaman azdır. orta ve alt sınıf vatandaşın zorunlu kullandıklarından kesilen vergilerde bir düzenleme yapıp lüks tüketimden kesilerek orta ve alt sınıfa destek olunabilir.
herşeyi geçtim de şu " iyi oldu, içmesinler " diyenler kulak çınlaması yüzünde uyuyamıyorlardır sanırım.
bu olay tamamen arz talep olayıdır bırak içen içsin kanser olsun ölsün sanane ya senin paranla mı içiyor sanki.yani bu oranları hesapladığımız zaman 9 tl olan sigaranın %84'ü vergi yani 9 tl den sigara şirketinin kazancı 1,47 tl geriye kanlan 7,53 tl ise vergi.ben böyle güncellemenin anasını satarım tayyip amcama hemde % 200 karla.
sigara ve alkol tüketimi ile ayakta kalan ekonomiler için elzemdir, sike sike gelecek zamdır.
ohaaaa..çüşşş diyorum.
hazmetmekte zorlandığımız hadisedir. peçeteye çay sarsak, sağlığa zararlı ayağına çaya da zam yapar bunlar.
insanları tütün sarmaya teşvik eden zamdır. gönül ister ki kimse içmesin şu zıkkımı ama içene de bu kadar zulmedilmez. ayrıca hadi ekonomideki büyüyen açığı bugün az da olsa sigarayla kapattık, yarın ne olacak? bu işin sonu zamanla ekmeğe kadar gider alimallah.
Türkiye'de 17 milyon kişi sigara içiyor. 1 paketin üzerinde içenler 1 paketin altında içenleri her türlü dengeler. 1 paket sigaradan ortalama 6 lira vergi kesiliyor. Günlük 102 milyon lira vergi geliri elde ediyor devlet bundan. Ayda 3 milyar liranın üzerinde yapar. Sigaradan dolayı hastalananların masrafı bu rakamın yanında devede kulak kalır. Benim sağlığım devletin çok da sikinde olmadığı aşikar. Devletin sigarayı bıraktırma gibi bir niyeti olamaz. Şu gelire baksana. insanlar sigarayı bıraksa devletin hali ne olur, bi düşünsene...

Ayrıca;
Sigara kullanmayan bireyler; bekara karı boşamak kolay. Siz bi başlayın, sonra bırakın da göreyim nazik götünüzü. Bırakamamak değil bu, içiyorum arkadaş, pööfür pöööfür. Abd'deyken 12 dolar veriyordum paketine, o zaman bırakmadım* bu zamdan sonra mı bırakacam?

Sözün özü, böyle zulüm yapılmaz, yapılmamalı! Benim durumum iyi, içerim. Asgari ücretle çalışan insanın hali ne olacak? Adama zaten sinemaya, tiyatroya gidecek, kitap alıp okuyacak, gezilere çıkacak imkanı mı sağlayabiliyorsun? O adamın tek lüksü sigara zaten. Bırakacak mı? Yarrak bırakır afedersin. Çoluğunun çocuğunun nafakasından biraz daha verecek sigaraya. Ben böyle adaleti sikeyim!
son yapılan güncellemeler içinde halka en çok dokunan zamdır. araba fiyatlarına alkole yada telefona gelen zamlar çok koymaz ama sigara bugün en garibanından en zenginine çok sayıda insanın keyfidir hatta ihtiyacıdır. yani öle lüks tüketim deyip de arabalara alkole yaptıgın zammı buna yapamazsın.

edit: 1 haftadır sigarayı bırakmış biri olarak yazıyorum bunları.
--spoiler--
nasıl içecez bundan sonra sigara
bahar bile olmus 6 lira
haydi bim market bize kıyak yapsana
le sigarayı çıkarsana!
--spoiler--
utanılası ayıplanası muhalıf elestırlerden bıktık artık . ne o artık vucut saglıgınız hakkında ılerıye donuk adımlar atmanız konusunda hala gec kalmadıgınızı mı dusunuyorsunuz . artık vucudumuza zarar veren bu merete fazla para vererek kendını aptal yerıne koyan egıtımsız ınsanların azaldıgı bır turkıye ıstıyoruz . hukumet bunu yapıyor dıye mı bu kadar gelısı guzel elestırılıyoruz . yasasın guncelleme süte zam gelırse bende zammı elestırenlerden olurum elbet
valla vatanımı milletimi çok seviyorum. ama çatır çatır kaçak sigara içiyorum. inanın yazar arkadaşlar sikimde bile değil nereye gittiği. nereye gidiyorsa helal olsun. bana 2.5 tl den sigarayı amına kodum kaçakçısı satabiliyorsa ki içinde kazancı da var, devlet dediğim ise beni sikmeye çalışıyorsa giderim o sigarayı ne idüğü belirsiz adamdan alırım. 2000 cc üstü araçta yüzde 130 vergi var. tam 130!!! hemde bunun üzerine yüzde 18 kdv yi ayrı koyuyorlar yani yüzde 130un yüzde 18i. verginin vergisini ödüyorsun be gerizekalı. hala sen sigaradasın. neymiş az için. bide fiat mevzusu var. sanki siktimin memleketinde herkes porche la geziyor. taksiler ferrari dolmuşlar hummer, bide kalkıp fiata binin diye anlamsızca açıklama yapılıyor. sikerim abi. ben böyle adaleti sikerim. bundan sonra nerde kaçak göçek ben ordayım. kazanmasın memleket. yunan gibi olalım amk. içkiye de başlıyorum. gelin takılalım. kaçak votka 15 tl. hemde büyük...
içtiğim tekel 2000 sigarasının 6.5 lira olduğunu kanım donarak öğrendim bugün. yakında pasif içicilerede vergi falan koymaları muhtemeldir. çünkü o koca bütçe açığı 2 liralık zamlarla kapanmaz. şimdi millet gidip kaçak sigaraya hücum edecek ve çocuklarına sıkılan kurşunun parasını kendi cebinden ödeyecek. bu ne yaman çelişki anne!!
audilerin parası başka türlü nasıl çıkacak.
en temizi 2005 adlı sigara markasıdır. kartonu 11 tl. öp alnına koy. afedersinde zam çok da sikimde .
köşe başındaki kaçak sigara satıcısı tezgahını büyüttü, işler nasıl diyorum Allah başbakandan razı olsun diyor.
Kaçak sigara ve alkole olan rağbetin artmasını sağlayan olaydır.
sigaradan kesilen vergilerle hayatını idame ettiren asalakların beğendiği güncelleme.
işte bugünden sonra sigarayı bıraktım yaklaşık 1 yıldır içmiyorum. 5 yıl gençleştim
'sigara lükse girer o yüzden doğaldır' diyen beynine sıçtığım andavalları pırlantadan alınmayan vergiyi görmez ne hikmetse. tabi pırlanta daha bi hayati ihtiyaç. ekmek ve sudan daha fazla yaşamsal.

ya bi siktirin gidin.
Bu ne lan allahsız vicdansızlar. Çok sinirlendim, bi sigara yakayım.
yüzde yüz yapmayanın aq. bana giren çıkan yok.
Sigara içenleri ilgilendirmeyen zamdır zira her yerde 3 5 tl ye kaçak sigara satılmaktadır. Bir zahmet etrafınıza bakın.
Valla paketi 50 lira olsa da umurumda değil.
Sigara içmek için böbreklerini mi satsın bu insanlar a vicdansızlar!

Neyse ben bırakacaktım zaten.

Bir çeşit zamdır, artık beni ilgilendirmeyen. Mühü...
güncel Önemli Başlıklar