bugün

*
yanlışım yoksa kısa malbora 4,60 ytl. günde bir paket hesabından 4,25*365=1.679 YTL eder. 10 yıldır sigara içen birisi için bu para, faizle güncellenmemiş olarak,16.790 YTL yapar ki kendisi 2001 model full bir astra parasıdır.
bond street içiyorsanız bu paraya karnınızı çok rahat bir şekilde doyurabilirsiniz. 2,5 litre kola alabilirsiniz.
Senelerce sigara içen birinin kafası dank ettikten sonra kurduğu cümle.

Lakin 10 sene boyunca bir sigara parasının aynı değerde kalmayacağından fazla birşey yapılamaz
puro alınabilir. daha janjanlı...
bir paket sigara alip, sigarayi yaktindan sonra yaninda birseyler icmek...
sözlük yazarlığının gereği olarak olay çeşitlendirilmeli ve bir üst kademeye taşınmalıdır. hatta 3. - 4. kademelere.

buradan tasarruf edilen miktara eklemeler yapılabilir. *
herhangi bir şey yapıp sonra pişman olmak.
"ne b.k yedim ben ya" demektir.
toçev'e katkıda bulunabilir.
içine tütün sarıp içilebilir mesela.
Amerika dan kullanılmış silah satın alıp silah kaçakçılığına başlamak,

En verimli yeşilliğin içine nükleer santral inşaa etmek,

Fok derisinden ilaç üreten bir şirket kurmak...

Duruma farklı açılardan da bakmak lazım.
on yıllık tasarrufu iyidir hoştur ama sigaradan on yıl boyunca alınacak hazı nasıl geri alacağızdır, orası da ayrı bir muammadır.
sigara parası öyle bir paradır ki başka hiçbir şey için harcanmaz, sigara almak hariç hiçbir şey yapılmaz. harcansa da zevki çıkmaz.
(bkz: haydan gelen huya gider)
sigara almak.*
abartmada sınır tanımayan bir neslin mensubu olarak, üşenmedim hesapladım. nutkum tutuldu.

10 yılda

sigara içmeyerek: 16.000 ytl.
giysi almayarak: 10.000 ytl.
yemek yemeyerek: 20.000 ytl.
pc internet
ve cep
kullanmayarak: 5.000 ytl toplam olarak 51.000 ytl.
tasarruf yapabilme imkanı vardır. ne çalışcam yan gelir yatarım.
adı üstünde sigara alınması gereken paradır.
sigara için bir günde 3 milyar dolar para verilen bir dünyada yaşıyoruz evet hala yaşayabiliyoruz bu yüzden şanslıyız çünkü bu yüzden 13 saniyede bir insan ölüyor.
eehhhm ben marlboro içiyorum 4.5 YTL den günde bi buçuk paket yapar sana 6.75 , 9 senedir sigara içtiğime göre ortalama 3.25 dolardan günde 1.5 paket ayda 45 paket yapar ki o da iki ayda 90 1 yılda 540 paket yapar. paketine 3.25 dolar veriyosam ve 9 yıldır her yıl ortalama 540 paket sigara içiyosam dayım kaç yaşında?
bir paket winston soft sigara 3.50ytldir.
günde 1 paket sigara alan ben, haftada 24,5 ytl, ayda 105 ytl, yılda ise 1.274 ytl * sigara parası vermekteyimdir. buradan çıkan sonuç: bir daha sigara alınmayacak, günlük sigara parası bir kumbarada toplanacak, toplanan parayla da ne istenilirse o yapılacaktır.

10 dakka sonra gelen edit: sigara parasıyla sigara alınır kardeşim. oooooooooohhhhhhh ciğerlerim ferahladı.*
kendim için konuşuyorum :

günde 1 paket camel soft = 4.40 YTL
ayda : 132 YTL
yılda : 1584 YTL
aynı zamanda haftada 2 paket Djarum Black = 14 YTL
ayda : 56 YTL
yılda : 672 YTL

Toplam : 2256 YTL

sanırım her yılbaşı cebimde fazladan 2256 YTL olması beni çok rahatlatırdı.
çok seviyorum bu matematiği ben.
abaküs görse götü düşecek adamlar mevzu bu olunca birden ramanujan kesiliveriyor ya..

"eee... evet onu onla çarp.. günde o kadardan ayda bu kadardan yılda etti sanaaa..."
1.) sigara parasıyla onu yapıp bunu yapıp, akşamda markete gidip sigarayı veresiye istemek...
2.) sigara parasıyla, sigara almak...
siz hangisini tercih ederdiniz?