bugün

sigara içmeyenleri küçümsemekle aynı ayarda salakça eylem.
günümüzde sigara karşıtı olumlu kampanyaların sürdürülmesiyle sigara içen insanların toplum içinde kendilerini küçümsenmiş hissetmeleridir**..
(bkz: Dont smoke)
her zaman haklı buldugum,sigara içmeyenlerin içenlere karşı içinde bulundugu durum...
(bkz: bir gün öleceksiniz)
özellikle yurtdışında karşılaşılan,onlara göre normal bize göre garip hadisedir.

böyle bir durum karşısında ayar vermek isterseniz,şu dialog tavsiye edilir.

Mr.Hede : bayan cultureshock,bizim ülkemizde sigara içenler ikinci sınıf insan muamelesi görürler !
cultureshock : biliyorum bay Hede,çünkü sizin ülkenizde birinci sınıf insanlar kokain içer... *
amerika'daysaniz * erdem addedilebilecek eylem.. zira bu arkadaslar sigarayi sevmez, seveni de sevmez insanlardir.
hatta bir takim sosyal olusumlar, amerikan toplumunda sigara icenlerin ayrimciliga tabi tutuldugunu iddia etmis dava etmeye kadar goturmuslerdir isi.
insanların kendilerine bile bile zarar verecek kadar sorumsuz olduklarını görünce yapılması gereken ve yapıldığında haklı olunan durumdur.
Küçümsemekten ziyade kendisine verdiği zarardan ötürü kişiye acımak ve şahsımı pasif içici durumuna getirdiği için de kendisini uyarmak süreçleriyle devam edecek olan sosyal bir tepkidir .
Daha dürüst olmak gerekirsek , empati kısmı yalandır ,ne o kişiler kendilerine acırlar ne de sigara içmeyenlerden böyle bir istekleri vardır . Hatta acıdığınızı söylerseniz çok pis göt edilebilirsiniz ki buna sigaranın karşı konulmaz zevkinin verdiği bir sosyopatlık ve dayanışma kültürü hafifliği eşlik edecektir civarda arkadaşları varsa . Geriye kalan tek alternatif olarak uyarmak kalıyor ki zaman zaman insan(!) olanlara karşı etkili olabiliyorsa da sigara içen şahsın eğitim durumuna bakılmaksızın karşı tarafı pasif içici durumda bıraktığı her saniye için dumanı ağzından ve burnundan çıkardığı her deliğe bir kaç yumruk patlatmak farz oluyor - ne yazık ki!
düşüncede kalmaması ve direk orda burda her yerde yapılması gerken eylem..uyuşturucunun bir alt modelini alıyor bünyeye* ve bir de bunu gururla keyifle yapıyor*zararlı işte arkadaşım ülkelerin işine geliyor diye yasaklanmayan ölüm aracını sen içince ben niye dalga geçmemeyeyim senle.*

pasif içici konumundan höyküren isyankar edit: sigara sağlığa zararlı ***
sigara içmeyenlerin yer yer kendilerini ölümsüz sandıkları durum. hepimiz öleceğiz nihayetinde, tiryakiye potansiyel ceset bakışı atmanın mantığı yoktur.
sigara içenleri küçümseyip yanında nargile içmek kadar alçakça, dipte sonda değildir. evet yaptım, ama pişman değilim. kappuçinolu nargile olsun yine yaparım!
sadece ve sadece kendi eksikliklerini başka bir insanın zafınnı kullanarak tamamlamaya çalışan insan.
insanları sınıflandırmayı hobi haline getirenlerin keyifle gerçekleştireceği eylem.