bugün

sigara içtiği için sınıflandırılmaz içtiği sigaranın markasına göre sınıflandırılır bu ülkede.
Burada sigara içen kişinin sınıfı önemli değildir, önemli olan sigaranın o kişiyi öyle göstermesidir. Sigara içtiğiniz için 2.sınıf biri olmazsınız ancak dışarıdan öyle gözükebilirsiniz.
hayrola artık insanları maddiyat yetmezmiş gibi kullandıkları kendilerine zararı ve ya keyfi olan maddelerle mi sınıflandırıyoruz..?
yer arıyoruz değil mi insanları sınıflandırmaya..
ben içime duman cekiyorum diye 2. sınıf vatandas oluyorum ama elalem dumanı baskalarının üstüne püskürtünce 1. sınıf vatandas oluyo.. ve daha nice örnek verilebilir tabi..

iyiydik biz 19 mayıs önceside.. yan masada sigara dumanından rahatsız olan biri mi var?
-aa cok afedersiniz o zaman ben şu tarafa oturabilirim
der yermizi değiştirirdik
şimdi ne olduk sokaklarda ellerinde sigara, gezen onlarca insan olduk..

19 mayıs sonrası ne olduk? gaz odası gibi odalar kendini küçük hissettiriyo resmen insana..o odalarda sigara içmem ben zaten.. içemem.

sigara içenler ikinci sınıf vatandaslarmış.
kime göre?
neye göre..?
keşke sigara içtiğim için canım ülkemde bana ikinci sınıf muhamele yapılsa bari toplum olarak sınıf atlamış oluruz.
(bkz: esrar içenler insan değil zaten)
sigara satanların kaçıncı sınıfı oluşturacaklarını merak ettiren söz.
(bkz: mümtaz er türköne)
http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=691711
yarışa ayaklarına bağladıkları bir taşla çıkan koşucu gibidir sigara içenler. tabi diğer yarışmacılarda başka cinsten taşlar bağlamış olabilirler. *
"fırça bıyıklı volvoda da 1. sınıf çok klas,kuğul,tarz sahibi bir insandır" fikrini sonuna kadar destekleyen bir yorum...
(bkz: izmarit içenler teröristtir)
(bkz: bsg dedirten laflar)
(bkz: sanane ulan)
bir oturuşta en az 50000 ytl'lik çek yazabilen ve yazdıktan sonra bir de orgazm sigarası içenler tarafından korkuyla izlenen dizi.
- hocam sigara mı içiyorsun
+ yasak da var şurda tüttüreyim dedim
- kaçıncı sınıfsınız
+ bi sene uzadı, yaz okulu alıyorum.
- Ben de ikinci sınıf zannetmiştim. * *
üzerine üstlük kivi yersen 7. sınıf vatandas, portakalı kabuguyla yersen 8. vatandas, vapurdan iskele verilmeden jumplarsan 10. vatandas ama bütün bunlara rağmen mp3 calardan değil de gasetli teypden müzik dinlersen 1. sınıf vatandas olarak kategorilenirsin.

hani kaynasmiş, imtiyazsiz sinifsizbir toplumduk?

- hey adamim sen sigara iciyorsun pis ikinci sınıf vatandas.
- siktir ordan pis zenci.
hem sigara hem alkol kullananlar üçüncü; sigara, alkol, kumar varsa dört; sigara, alkol, kumar, karı-kız/erkek zina olursa beş... böyle gider bu.
içmeyenin birinci sınıf olmadığı bir ülkede çokta önemli olmayan hadise.
(bkz: pipo icenler birinci)
(bkz: puro icenler luks sinif)
öğretmenim söylerdi bunu ortaokulda. daha o yaşlardaki çocukları sinirlenince eşşek sudan gelinceye kadar pataklayan öğretmenim. o çocuk döverdi ama sigara içmezdi ve bu sayede birinci sınıf insan, bana bir fiske vurmamış babam günde üç paket sigara içtiği için ikinci sınıf insan... olaya bak.

komik geliyor bana insanları bu şekilde sınıflamak. sigara içen insan ikinci sınıf insan, alkol kullanan insan üçüncü sınıf, küpe takan erkek gay, ilişkilerinde dikiş tutturamayan kız kaltak.. hey yavrum hey. senin yapmadığını ya da yapamadığını yapan insanlar insan değil. onları kazığa oturtup çevrelerinde yamyam ayinleri yapmak lazım tabi. ya da daha basitinden onları dışlamak, soyutlamak. kendince tabi..

ulan gün içinde istersem telefon ahizesini yalar, istersem taş toprak yer, istersem de sigara içerim. sigara içmeyi istememek nasıl senin en doğal hakkınsa tam tersini yapmayı istemekte benim en doğal hakkım. tabi hemen çıkıp şunu dersin sen; ''kendini zehirlemeye hakkın var ama başkalarını asla!!'' hasta olurum o lafada. eldeki tek silah. karşıdakine vicdan azabı çektirmek için kullanılır, cevap verilemez, verilmez. çünkü bilinen, öğretilen o ki sigara sadece bana değil o dumanı çekenlerede zararlı. haklılık payı var diyelim. peki benim kendi iş yerimde sigara içtiğim ya da içirdiğim için ceza yiyebilicek olmamın bununla bağlantısı ne? ben içiyorsam ve diğer insanlar bundan rahatsız olmuyorsa bundan, sen hangi hakla bana karışabiliyorsun ki?

son olarak o havaalanındaki sigara içme odalarını düşünenlerin ya da mimaride o odaları sigara içme odası olarak gösterenlerin taaa..lan kümesten bozma odalarda 30 -40 kişi sigara içmeye çalışıyor. var mı bundan büyük zulüm? belki bir gün sigara içenler örgütlenirde kendilerine bu derece eziyet çekenlere bunun hesabını sorarlar. yazıyı baştan sona okuyunda anlaşılıyor ki konunun mına koymuşum ama sinirlenmemek içten değil. sen hayatın boyunca bişeyler yapmak için çalış, çabala, bir yerlere gel belki bir aile sahibi ol, hayatındaki insanlar için her türlü fedakarlığı yap ama sigara içtiğin için ikinci sınıf insan ol..hassiktir lan ordan. şebelek..