1. 1.
  sigara icmek. adi üstünde zaten, tanima ihtiyaci yok.

  illa bir tanim gerekiyorsa, icine tütün sarilmis kagidi ucundan yakmak ve sonra icine cekmek.

  arada sirada yaptigim bir is benim de. kafayi bulandiran, biraz bas döndüren bir eylem.

  kokuyor, her zararli sey gibi. mide bulandiriyor, her igrenc aliskanlik gibi. zarar veriyor, her kötü aliskanlik gibi.

  ama bunlardan fazlasi var sigarada. efkar var bir kere.. efkar dagitmaya yariyor, akla gelen düsünceleri, özlemleri dumaniyla birlikte disari veriyorsun. zararli, pis düsünceleri icine cekiyorsun, cigerlerinin ve damarlarinin icine. ardindan agzinda kötü bir tad birakiyor, ellerinde kötü bir koku birakiyor ve üstünde. ama icinde degisik bir sey, bir tat.. baska hic bir seyde olmayan..

  allah da bunu biliyor, yasak dememis buna.. öyle bir sey iste. minik serce'nin sarkilari gibi..
  26 -2 ... aftermath
 2. 2.
  tiryaki bünyeleri rahatlatmaya yarayan eylemdir. stres olunduğunda, mutlu olunduğunda, hüzünlenildiğinde.. kısaca yaşanılan her duyguda yapılan tek aktivitedir.
  7 ... redwinemania
 3. 3.
  aslında cogunlukla anlamsız bir harekete bağımlı olan insan için bile tanımandırılamayan bir hareket ama ancak sigara içmek bitirilmiş bir paketin ardından sabahın köründe koştura koştura büyük bir heyecanla bakkala uğramak demek sevgili öpüşürken yeter artık bir sigara içeyim demek toplu taşıma araçlarında isyan etmek demek ya da aileden uzaklaşmak belkide yaşamın içerisindeki en güzel seneleri kötü bir kokuyla yaşamak demek baharın kokusunu alamamak bir ciceğin nefiste bıraktıgı tadı alamamak kadının tende bıraktıgı izi hissedememek. en kötüsü bütün bunları bilerek sigaranın içteki bıraktıgı her seye isyan edip onu içebilmek aslında.
  3 ... ulassbora
 4. 4.
  bağımlıların mutlu olunca, üzülünce, karnı doyunca, canlı müzik ortamlarında, efkar dağıtırken, stres atarken, genellikle de alkol ve kahvenin yanında, deniz kenarında yapmayı tercih ettiği eylem. bırakınca anlaşılır ki asıl keyif kahvenin tadında, manzaranın güzelliğinde, müziğin tınısındadır.
  8 ... oylumunelumune
 5. 5.
  zararlı ihtiyaçların tatmini şeklinde adlanırılan hadisedir. içenlerin ise her türlü sebepte içtikleri yani içmek için sebep aramadıkları, sadece içtikleri bakidir...
  1 ... organizma
 6. 6.
  sebeplerinin arasına "kendimi zehirlemedikçe yaşadığımı anlamıyorum" cümlesi konulabilir.
  6 ... kusmuk
 7. 7.
  zıkkımın kökünü içmek.
  7 -1 ... bumbala
 8. 8.
  piskolojik ya da patolojik bağımlılıktır.
  3 -1 ... scarface
 9. 9.
  zannedildiği kadar kötü birşey değildir. Gayet kötü yanları vardır, tam manasıyla vücüdunuzun köküne kadar işler ancak; azda olsa savunulacak yanları vardır.

  -uzun yolda giderken en büyük arkadaşınızdır.
  -seks, maç gibi adrenalin ve heyecan gerektiren işlerden sonra en büyük finish aracıdır.
  - hayatınızı plana sokar. her sabah güne sigara ile başlar ve yatmadan önce son birkere sigara içersiniz.
  - artık çayın yanında ne iyi gider gibi bir sorununuz kalmaz.

  edit: ayrıca bağımlılığı psikolojik değil biyolojiktir.
  3 -1 ... maksat muhabbet
 10. 10.
  bazen insanın içi boşalmış gibi olur,bi sevgi yoksunluğu olur bazen ya da hayatından birşey ebedi olarak çıkmıştır.işte öyle zamanlarda sigara içilir.sigara içmek insanın hayatındaki boşluklarını bi nebze dolduracak bi nesne olur çıkar.
  2 ... freedean