1. 3.
  ilk başta ebeveynlerin oyuncak seçimleri ile karşımıza çıkar. oyuncak silahlar, tanklar, füzeler, savaş uçakları gibi masum görünen oyuncaklar ile şiddetin temeli atılmış olur. örnekler de şiddetin meşrulaşması için önemli bir sebeptir. baba anneyi, abi- abla kardeşi döver. zamanla çocuk arkadaşını döverek elindeki misketleri almanın önemini kavrar. büyüyünce de değişen bir şey yoktur. şiddete alışılmış, şiddet hayatın bir parçası olarak görülmeye başlanmıştır.
  3 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  metropol yaşantısının insanı çevresine iyiden iyiye yabancılaştırması sonucu, şiddet kavramının günlük yaşamın bir parçası olarak görülmesidir. şüphesiz ki, bu başkalaşımda mass media ve özellikle televizyonların etkisi yadsınamazdır. şiddetin kanıksanması ve hatta bir sonraki aşamada legalleştirilmesi - insanların hak aramada şiddeti kullanabileceklerini düşünmeleri -, toplum yapısının temeline koyulan birer dinamitten farksızdır.

  küresel çaptaki şiddetin kanıksanması ise, sadece yeni savaşlara, yıkımlara ve işgallere sebep olmaktadır, olacaktır..
  3 ... insomniac
 3. 1.
  farkında olmadan beyinlerimizi kemirmiş ve bize artık normal gelen şiddet unsurlarının farkına varamayışımızdır. şiddet insan yaşamında her alanında olmaktadır, olmaması beklenemez. fakat bu şiddet her geçen gün yerini farketmeden vahşet'e bırakmış ve anlam kayması gibi duran vahşet unsuru, yaptırımını daha masumane bir şekilde şiddet'e indirgemiştir. bu unsuru bize normal gösteren bir sürü etken, artık toplumsal yaşayışın ve metropol insanının ne kadar tepkisiz olduğuna bağlıdır. gerek filmler olsun gerek insanı bağlayıcı bir takım nesnelerin etkileyici olması, kişinin bilinçaltını köreltmiş ve vahşileştirmiştir. amerikan filmlerinde görülen "şiddet" * insanları taşlaştırmış, normal olan buymuş gibi göstermiş ve etkisi altına almıştır. bizler akşam yemeğimizi yerken televizyondan izlediğimiz haberlerde, atılan bombaların aynı amerikan filmlerindeki gibi olmasının bize yansıtılmasını ardından bu normalmiş gibi gösterilip buna şiddet denilmesini gördük. halbuki vahşeti gizleyen bombanın, duman perdesi kalktığında olanlar gösterilmedi, vahşetin adı şiddet oldu, insanlık insanlığından çıktı. anlamların tamamı anlamsızlaştı.
  5 ... eqin