bugün

A-tanımlanamayan bir cisim yaklaşıyor komutanım
K-koordinatları bildir. dur ya şaşırttın beni de uzay gemisinde miyiz oğlum ne diyorsun
A-(asker ısrarlı)tanımlanamayan bir cisim yaklaşıyor komutanım ne yapayım
K-ilahi Ahmet, ne tanımlanamaması o sibernetik organizma zühtü iyi belle vurma yanlışlıkla başımıza bela olmasın
(bkz: cybernetics core)
(bkz: starcraft)
(bkz: serbest cagrisim)
insanlığın şimdi ki “saf” vücut yapısının, gelişmiş teknoloji önderliğinde “kusursuzlaştırılması ” ve ya vücut işlevlerini “şimdikinden daha etkin hale getirme” durumudur. Sibernetik organizma, teknolojik etkenler ve eklemeler ile var olan ve geliştirilmiş/geliştirilebilir insan bedeni anlamına da gelmektedir. Bu olay  transhümanizm kavramının bünyesinde barınır ve Bahsedilen terimin kısaltılmış hali ise “siborg”(cyborg) şeklinde geçmektedir.

Hakkında türkçe kaynak bulmakta epey zorlandığım bir konu, eğer aramızda elinde geçerli materyaller bulunanlar varsa bana ulaşmalarını rica edeceğim efendim.
Kisaca siborg. Biyolojik ve yapay bilesenlerin karisimindan olusan bir tur. Androidler tamamen inorganik bilesenlerden olusurken siborglar organik bilesenler de icerir. Ayrıca kendi kendilerini yenileyebilirler. Bir siborg yari insan olabilecegi gibi baska bir canli da olabilir. Yari insan olani homo sapiens sapiense karsi büyük tehdit yaratabilir. Bu noktada insan turunun etik olmayan davranislar sergileme ihtimali çok yuksek.