bugün

Bu filmler senelerdir show tv klasikleri arasındaki yerlerini korumaktadırlar. Birkaç klişeye sahiplerdir ki dikkatle izlenirse kesinlikle farkedilecektir

1)Genellikle generalin, başkanın yada başka önemli birinin kızı kaçırılır.

2)Kız herzaman çok güzeldir.

3)Kaçırıldığı yer her zaman terkedilmiş/artık kullanılmayan bir adadır.

4)Rütbeli bir asker, esas adamımıza gelir ve böyleyken böyle kardeşim hatunu kurtarıcan der.

5)Esas oğlan herzaman ilk başta reddeder, ama sonra temiz bir sicil fln vaadedilir ve ikna edilir.

6)Esas oğlan her zaman ortaya iki şart koyar. "Adamlarımı kendim secerim" ve "Tam yetki istiyorum"

7)Gider hapishaneden, bardan fln adam toplar, 6-7 kişilik bir grup kurar. Koca amerikan ordusu da buna izin verir.

8)Bu adamlardan bitanesi(zenci) herzaman dindardır, haç taşır, çatışmaya girmeden dua eder ve haç çıkarır. Filmin sonuna gelmeden kesinlikle ölür bu.

9)Her zaman adaya denizin altından dalgıç kıyafetleri ile gidilir.

10)Esas kötü adam ve esas iyi adam birbirlerini önceden tanirlar. Aralarında görülecek eski bir hesap her zaman vardir.

11)Finalde her zaman kötülerin patronu ile ile bizim esas oğlan kapışır, esas oğlan kötü adamı son anda yener. Ada patlamadan ucu ucuna kaçarlar.

12)Veeeee geldik en önemli kurala, üç tane klasik isim vardır ki bu filmlerde her zaman ama istisnasız HER ZAMAN karşımıza çıkarlar.

a)Meysın * (genellikle yüzbaşıdır meysın)
b)keysi * (keysi çavuştur, ya da binbaşı)
c)şepırt * (şepırt ise aralarında en rütbelisidir, general şepırt veya albay şepırt olarak geçer)
bu filmlerde bardan-hapishaneden adam toplanırken şöyle bir muhabbet mutlaka geçer;

- ekibimi yeniden topluyorum, çok önemli şeyler yapıcas.
+ * john biliyorsun uzun yıllar oldu. ve eea ben bu işlerden sıkıldım adamım, bıraktım. artık düzgün bir hayat sürmek istiyorum.
- hayır lanet olası, ordunun bize ihtiyacı var anlıyor musun. bir operasyon yapmamız gerekiyor, general şepırt bana tam yetki verdi dostum.

vs...
kaya ( the rock ) en güzel örneğidir bu filmlerin.

bir ö.m den sonra gelen edit : hakikaten biraz haksızlık etmişim. the rock oyuncularıyla senaryosuyla aralarındaki en kalitelisidir, lakin aralarında işte*
(bkz: aksiyon filmi aktörleri)
film isimleri de değişmez, aynı film adıyla, aynı senaryoyla, aynı oyuncularla 5-6 film çevrilebilir. ateş çemberi, zorlu ateş, ateş altında, ateş hattı*. ne ateşliymişiniz arkadaş, aynı karıyı kaç kere kurtaracak bu herif?
(bkz: cok gizli ve tehlikeli deneyin kontrolden cıkması)
(bkz: behind enemy lines)
(bkz: top gun)
"son bir iş, sonra özgürüz" olarak değiştirilirse adam toplamadaki replik, film hop soygun filmi olur.
namluya mermi sürme ile ilgili sayısız sahne barındırırlar.
(bkz: #5636473)
(bkz: trt nin pazar sabahı verdiği kovboylu filmler)
Bitmez, tükenmez, asla sonunun gelmeyeceğine inandığım filmlerdir.
Zevkle izlenen filmlerdir. Evet.
güncel Önemli Başlıklar