bugün

eskiden mahallelere gelen, tekerlekli, 6-7 oturma yeri olan, uzaktan bakıldığında her ebeveyne güvensiz gelen salıncaktı. hala var mı bilmiyorum ama 80lerde 90larda mahalle ve sokak kültürü olan her çocuğun zihninde yer eden bir oyuncaktır.
bünyesi zayıf çocukları iki sefer üstüste bindikten sonra kusturan seyyar dönmedolap.
hala var olan nostaljik, kollu salıncaklar, 80'li yıllarda mahalle kültürünü bilen ve o zamanlarda çocuk olanların hatırındadır. Şimdiki para ile yaklaşık bir liraya denk gelen ücret ödendikten sonra seyre dalınır. Eğer fedakar bir ablaysanız ve iki kardeşiniz ve iki lira harçlığınız varsa, kendiniz bu zevki yaşamak yerine, onları salıncağa bindirmek ve gülen yüzlerini izlemek her şeye değerdi, sevgili kardeşlerinizi "salıncakçı amca"ya teslim etmenin getirdiği tedirginliği saymazsak...
çocukluğumun itemi. beklenmedik bir anda mahalleye gelirdi, hemen başlardık anneye seslenmeye "annneeeğğğ para atsana salıncak geldi". o küçücük salıncaktan aldığım mutluluğu sanırım artık pek az şeyden alıyorum. büyüdüysek tabi.
görsel
edit: laf söyleyenler olmuş , 2000 başları istanbul'unda bolca yaşamış olduğum anıdır "orijinal istanbullu" kardeş!
orjinal istanbul da pek rastlanmazdı. yeni kurulan çakma istanbul semtlerinde olabilir.
ha çocukluk hatıralarına saygımız sonsuz.
bizim hatıralarımızda yok, o yüzden şeyettim. yoksa banane.
şu sıralar her mahallede görülen salıncaktır. mahalleye gelince çocuklar etrafında kalabalık oluşturur ve binmek için sıraya girerler. kazık kadar halimle ben de geçen bi bineyim dedim, çok fena midem bulandı.
güncel Önemli Başlıklar