bugün

Seyit onbaşının kaldırdığı top mermisi hikayelerde anlatıldığı gibi 250 kg değil genelkurmay arşivlerinde dr sabit olmak üzere 83 kg dır. Ha tabi bu yaptığı işi küçümsemek değildir. Ama gerçek budur. Genelkurmay arşivlerinde o zaman kullanılan top mermilerinin sayıları ve kgları mevcuttur.
bu hikaye bir mit’tir, efsanedir..

her milletin, her kurtuluşun kendi yarattığı efsaneleri mevcuttur..

fotoğraftaki gülle değildir, top mermisidir..

ve yine fotoğraftaki de merminin orijinali değildir zaten..

bu kadar basittir..

kurtuluş savaşımız her şeyiyle örnek, dünyada verilmiş en temiz savaştır..
gerçekten bunu mu tartışıyorsunuz huur çocukları?
14-15 yaşında çocukların savaştığı, türk tarihinin en onurlu savaşı tartışmaya kapalıdır.

hadi gidin evinize.
Seyit onbaşı o gülleyi kaldırdı evet bu olay gerçek yaşanmıştır. Çanakkale zaferini hazmedemeyen bazı çevreler bunu kabullenemez kesinlikle. Orman çocukları mı yoksa ... çocukları mı oldukları meçhuldür.
yalınız şeyle de bir durum var başlık altında ki fotoğraf bir mizansen.
şeyle ki; seyit onbaşının bu kahramanlığı o dönem gündeme gelince ve memlekete kahraman lazım olduğu için onbaşıya haydi bir daha kaldır o kulleyi deyip fotoğraf almak istemişlerdir. Onbaşı kulleyi kaldıramamış ve ne bilim ağam o zaman can havliylen yaptım demiştir.
Sonrasında kullenin içini boşaltıp öyle fotoğraf çekilmiştir.

Olur böyle şeyler savaşlarda, savaş propagandadır.

(bkz: Iwo Jima bayrak hadisesi)
hmmm...orada gülleler var, gülleleri kaldıracak düzenek yok, ama gülleyi topun ağzına sürmüş adamlar...işin gerçeği bundan ibaret...demek ki gülleyi birileri kaldırıp topun namlusuna sürmüşler...

bunu isteseniz de istemeseniz de kabul etmek durumundasınız.

o toplardan ateş edilmiş mi? edilmiş !! e bu durumda size bok yemek düşer, di mi şekerim?...

seyit onbaşının orada güllleri kaldırdığına şahit olanlar var ise, ben tabii ki size diil onlara inanırım. çünkü o toptan ateş edilmiş. orada olay biter...

di mi şekerim?...
evliyalar sayesindedir. başka izahı yok.
Ay nasil ikiye yarildiysa öyle vurdu sayin k0c.

Anlayamazsin.
Anlaşılan o gülle sadece Ocean'a girmemiş.
Ya orasını karıştırma kaldırdı işte adam, ingiliz zırhlısını da batırdı. Olay bu kadar. Fazlası adamın aklını bulandırır.
Eliyle.
iman power.
(bkz: seyit onbaşının 250 kg top kaldırdığına inanmak)
DoZerle kaldırmış Ekrem’cim. Seversin sen.
(bkz: adrenaline rush)
Başlık muhtemelen 'ben sikimi bile kaldıramıyorum ayol, seyit onbaşı o böyle kooocaman ay çok büyük gülleyi nasıl kaldır mış kiiiiz' olacakmış ama yazarın karakteri sınırlıymis.
yukardaki bilgiye dayanarak söylüyorum oduncu ise zaten nasıl kavrayıp kaldıracağını bilen birisiydi demek ki. üstüne insan vücudunun stres ve heyecan anlarında neler yapbileceğini eklersek olması mümkün gözüken olay.
vatan sevgisiyle.
Güle oynaya.
iman gücüyle.
şeriatçı piçlerde olmayan vatan sevgisi vatan aşkıyla.