1. 1.
  çanakkale savaşı kahramanlarından
  tekbaşına 258kg lık (yanılıyor olabilirim) top mermisini kaldırmış ve o mermiyle bir düşman zırhlısını saf dışı bırakmıştır.
  7 ... aabi
 2. 2.
  http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=2311 linkinden kısa bir bilgiye ulaşılabilecek, adı hatırlanan ama hatırlanmayanlar kadar kıymetli olan bir çanakkale simgesidir.
  4 ... kara hilal
 3. 3.
  koca seyit'in başarısını duyan atatürk savaş sonrası seyit'i ziyaret eder ve onunla bir konuşma yapar.
  atatürk: beni de o mermi gibi kaldırabilir misin?
  koca seyit: hayır paşam.
  atatürk: ben o mermiden ağır mıyım seyit?
  koca seyit: sizi bütün dünya gelse yerinizden kaldıramaz.
  12 -4 ... t square
 4. 4.
  çanakkale zaferindeki üstün payı sebebiyle, memleketi olan balıkesir' in havran ilçesine heykeli dikilen onbaşı.
  3 ... legend of the stranger
 5. 5.
  Ocean gemisini battıktan sonra bölük komutanı Seyit Onbaşıyı çağırtmış, aynı mermiyi kaldırmasını istemiştir ancak Seyit Onbaşı bunu başaramamış, bunun üzerine komutan "Bu merminin tahtadan bir maketini getirsinler, Bu yiğidin fotoğrafını çeksinler." diye emir vermiş, bu fotoğraf hepimizin çok iyi bildiği ve Seyit Onbaşı'nın günümüze ulaşan tek fotoğrafıdır.,
  Cumhuriyet kurulduktan çok sonra Mustafa KEMAL Edremit'i ziyareti sırasında Seyit Onbaşı'yı sormuş ve kaymakam dahil kimsenin onu bilememiştir.
  Kaymakamın Seyit Onbaşı'yı Mustafa KEMAL'in huzuruna çıkarmadan tıraş ettirip takım elbise giydirmiş, bu olay Mustafa KEMAL'i derinden yaralamıştır.
  4 ... minti
 6. 6.
  287 kg lık bir ağırlığın nasıl taşıdığı hala hayranlıkla düşündüren tarihimizde çok önemli yere sahip olan kahramanımızdır. bunu ancak yapsa yapsa türk halkına olan hissiyatından ve hakkına olan inancından yapmıştır.
  1 ... silte
 7. 7.
  savaş sonrası köyüne geri dönüp eski mesleği olan ormancılık ve kömürcülüğe devam eden çanakkale kahramanı. asla kendini kahraman olarak görmemiş ve yaptıgı seyi iman gücü kuvvetli vatanını seven her askerin yapabilecegini beyan etmiştir.
  4 ... what if
 8. 8.
  balıkesir'in edremit ilçesindendir "edremitli seyit" olarak da bilinir. gösterdiği üstün kahramanlıktan sonra bu büyük adamı ödüllendirmek isterler. "ben bunu ödül için değil vatanım için yaptım!" deyip her şeyi reddeder. fakat çok ısrar üzerine utana sıkıla, "bana bir tayın (bildiğim kadarıyla askerlere verilen küçük somun ekmek) yetmiyor, mümkünse iki tayın verin" der. daha sonra "arkadaşlarım bir tane yerken ben iki tane yiyemiyorum" deyip bunu da kabul etmez. kişiliği bu kadar güçlüdür. ben de edremitliyim ve bu adamın, dedemin annesinin dayısı olduğunu 18 yaşımda öğrenince duyduğum sevinç çok büyüktü. hayranı olduğum asker yakın akrabam çıkmıştı. sadece seyit onbaşı değil, o zamanın tüm türk askerleri bu yüce kişiliğe sahipti. türk halkı olarak onlara layık olmaya çalışacağımıza neler yapıyoruz... yaptıklarımıza bakıp düşünmeliyiz artık.
  8 ... lesterpolfus
 9. 9.
  287 kg lik top mermisini tek basina kaldirmis ve bununla kalmayip ocean adli ingiliz gemisini atisiyla mavi sulara gommus olan kahraman atalarimizdan birisidir.
  ... alpiyestigin
 10. 10.
  http://sinestezi.wordpress.com/2009/03/18/kocaseyit/
  ... avrasya