bugün

Yönetmen steven soderberg'in ilk uzun metraj filmi. Çok mütevazi bir bütçeyle iyi gişe yapmasının yanı sıra, cannes film festivalinde graham rolüyle james spader en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmıştır. Durağan, neredeyse sıfıra yakın müzik kullanımı ve diyalog üzerinden ilerlemesi nedeniyle kimine göre sıkıcı bir film. Ben sıkılmadım ama beğenmedim de. Her yerde sex olmasına rağmen güzel bir sevişme sahnesi olmaması ilginç. Çirkin ve iktidarsız graham'ın tüm kadınları götürmesi de çok komikti. Sex, cinsellik, abartılan bir şey önemli olan sevgi, aşk denilebilir filmin mesajı olarak yada filmin söylediği şey bu. Sodernberg kaliteli bir yönetmen filmi beğenmesem de kötü bir film değil kesinlikle.
cinselliğin aşkın ötesinde olduğunu anlatmaya çalışan filmdir bence. aşkın bir üst versiyonunu yaşar sevişenler, fakat özüyle, tüm hücreleriyle sevişenlerden bahsediyorum. diğerleri ne aşk yaşar ne de orgazm. budur film kısaca.
Cinsel hayatı oldukça problemli olan Ann ve kızkardeşi uçarı Cynthia.
Çalıştığı şirkete ortak olan genç avukat, Ann'in kocası John ve yıllardır görmedikleri okul arkadaşları Graham. Sorunları, yaşamları, yalanları ve seks. Bu arada video kamera gerçeklerin tek gözlemcisidir.
Film, zaman zaman tabuları yıkmaya yönelik diyaloglarla, kimi zaman cinsler üzerinde ayrı ayrı, kimi zaman da birliktelikler üzerine odaklanıyor.

Film Steven Soderbergh'e en iyi senaryo Oscar'ını kazandırırken, Cannes film festivalinde James Spader'a en iyi aktör ödülünü kazandırdı. Steven Soderbergh de Fıbresci ödülü ve Altın Palmiye'yi kazandı.

Yönetmen : Steven Soderbergh
Senaryo : Steven Soderbergh
Yapım : John HArdy
Oyuncular : James Spader, Andie MacDowell, Peter Gallagher, Laura San Giocomo

1989 ABD YApımı, 100 dakika
pek çok kişinin erotik film sanıp hüsrana uğradığı film.
dexter'ın bir bölümünün adının esin kaynağı olan film.
(bkz: dex lies and videotape)
bebek yüzlü çocuk, insanlara, bir video kamerasına konuşmalarının, onların ruhlarını nasıl arındırabileceğini, hiç alışık olmadıkları bir biçimde anlatıyor..

ve konuşuyorlar hepsi tek tek.. garip bir biçimde bu konuşmalar konuşanlarında uyarıcı bir etki yapıyor.. ve konuştukça aslında yaşadıkları yaşamların, hiç üzerinde düşünülüp konuşulmadan kabullenilmiş kimi yalanlar üzerine kurulduğunu farkediyorlar.. ve bu farkediş daha da uyarıcı bir etki yapıyor onlarda.. havadaki östrojen ve testesteron * bıçakla kesilebilir kıvama geliyor..

sonra bebek yüzlü çocuk esas kızı alıp gidiyor..
James Spader ve Andie MacDowellın başrollerini paylaştığı 1989 yapımı steven soderbergh filmi.