sevr antlaşması - uludağ sözlük

entry 141 galeri 11 video 2 ses iyilertrends
 1. 1.
  birinci dünya savaşı sonrası osmanlıyla itilaf devletleri arasında imzalanan antlaşmadır. osmanlı'nın fiilen yok olduğunun göstergesidir. ancak tbmm'nin kabul etmemesi ve bu antlaşmayı imzalayanların vatan haini ilan edilmesiyle hiçbir zaman yürürlüğe girmemiştir.
  #178759 :)
 2. 2.
  görüşmelere katılan osmanlı heyetinin tamamı anlaşmayı kabul ederken; sadece bir temsilci ret oyu kullanır. yıllardır merak ederim kimdir o kahraman diye...
  #178766 :)
 3. 3.
  büyük millet meclisi hükümeti'nin tanımdağı,istanbul hükümeti tarafından imzalanmış bir antlaşmadır
  #178776 :)
 4. 4.
  sevr kürtlerin türk topraklarını elde etmesi açısından bir umuttu, lozan ise iflas.. büyük türk milleti değil herhangi bir unsura toprak vermek, bir çakıl taşını bile kimseyle paylaşmaz.. bu böyle biline..
  #235914 :)
 5. 5.
  herkesle dostça anlaşmalar yapan itilaf devletlerinin osmanlı ya dayattığı yıkıcı anlaşma.
  #236355 :)
 6. 6.
  italya'nın San Remo kentinde kabul edilen ve istanbul'da Saltanat Şurası tarafından kabul edilip 10 Ağustos 1920'de imzalanan Sevr Antlaşması'nın maddeleri şunlardır :

  Askeri Hükümler

  Osmanlı Hükümeti 35.000'i Jandarma, 15.000'i özel birlik, 700'ü padişahın yanındaki güvenlik birliği olmak üzere ancak 50.700 kişilik bir asker bulundurabilecekti. Ordunun ağır silahları, zırhları, uçakları ve donanması bulunmayacaktı.

  Azınlıkların Statüsü

  Azınlıkların hakları yasalarla korunacak, göç eden azınlıkların eski yurtlarına dönmeleri sağlanacak, bunların uğradıkları zararlar ödenecek.

  Boğazların Durumu

  Boğazlar; savaş ve barış zamanında tüm devletlerin gemilerine açık olacak bir uluslar arası komisyon tarafından yönetilecek, bu komisyonun ayrı bir bayrağı ve ayrı bir bütçesi olacak. Merkezi istanbul'da bulunan bu komisyonun bir de ordusu olacak.

  Kapitülasyonlar Sorunu

  Kapitülasyonlar tüm devletlere tanınacak ayrıca Yunanistan ve yeni kurulacak olan Ermenistan da kapitülasyonlardan yararlanacak.

  Mali-Ekonomik Konular

  Mali-Ekonomik konularda istanbul Hükümeti'nin yetkileri sınırlandırılıyordu. ingiltere, Fransa ve italya devletlerinin temsilcilerinden oluşan bir komisyon devletin gelir ve giderini kontrol edecekti.

  ingiltere

  ingiltere'ye Musul dahil bütün Orta Doğu veriliyordu.

  Kürdistan

  Doğu Anadolu'da bir kısım iller özerk bir Kürt Bölgesi (Kürdistan) oluşturulmak üzere Kürtlere bırakılıyordu.

  Fransa

  Fransa'ya Suriye, Adana, Malatya ve Sivas dolaylarını birleştiren bölgeler veriliyordu.

  Ermenistan

  Doğu illerinin bir kısmında Ermenistan adında bir Ermeni Devleti kurulacak, bu devletin sınırlarını ABD başkanı Wilson belirleyecek.

  italya

  italya'ya Antalya ve Konya Bölgesi veriliyor ve böylece italyanlar iç-Batı Anadolu'nun derinliklerine kadar uzanıyordu.

  Yunanistan

  Yunanistan'a istanbul il sınırına kadar Trakya toprakları ile imroz ve Bozcaada dahil Ege Adaları verilecek, Ege Bölgesi'nin büyük bir kısmı da izmir başta olmak üzere Yunanistan'a verilecek.

  istanbul

  istanbul; Türklerde kalacak ancak azınlık hakları korunmadığı taktirde Türkler'in elinden geri alınacak ve uluslararası bir şehir haline getirilecektir.
  #380518 :)
 7. 7.
  atatürk'e bok atanların ilk önce okuması ve şu an ki haliyle karşılaştırması gereken antlaşma.

  iyice anlamaları için ikinci ödevleri mondros ateşkes antlaşması.

  Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının senin şu an utandığın Türk'lüğünden yüzbinlerce şehit verip pırıl pırıl bir ülke yaratarak alnı açık ve omuzları her zaman ki gibi dik olarak çıktıkları Lozan antlaşmasını da okuduğumuzu anladık mı kısmının ana konusu.

  (bkz: iyi çalışmalar)
  #922325 :)
 8. 8.
  atamız olmasa anamızın çatısına kar yağdıracak olan anlaşmalar silsilesinin en kötüsüdür.
  allahtan atatürk çıktı geldi de babamızın adı hala ahmet mehmet olarak kaldı.
  yoksa allah muhafaza johnny ya da hristo da olabilirdi...
  #922374 :)
 9. 9.
  birinci Dünya Savasi sonunda Osmanli Devleti'nin imzaladigi baris antlasmasidir.
  #922458 :)
 10. 10.
  (bkz: bir barış antlaşması olarak sevr)
  #922480 :)
 11. 11.
  günümüzün avrupa birliği uyum yasaları. o tarihte savaş meydanlarında dedelerimizin koruduğu bu toprakları şimdi 3-5 anası belirsiz iki ayaklılar AB sevdasına neredeyse altın tepside sunacaklar.
  #922765 :)
 12. 12.
  Hazırlayan için "yüzsüzlük",kabul eden için "vatan sevgisi" ölçütü.
  (bkz: Paçavra)
  #1186334 :)
 13. 13.
  itilaf devletlerinin yüzyıllar boyunca besledikleri emelleri sadece yazıla hale getirmesidir. bu amaçları halen devam etmektedir.

  birde 'istanbul hükümeti imzaladı'onlar suçlu'demeden önce o zamanın şartlarına göre değerlendirelim.hangi * türk vatanını satar.
  #1332554 :)
 14. 14.
  ülkenin sevr öncesi aciz haliyle, günümüzün her türlü tavizini vermiş, topraklarını imzaladığı anlaşmayla değilde, para ile satmış, özelleştirme adı halinde her yeri peskeş çekmiş, eski istanbul hükümeti ile günümüz yönetimleri arasında yok aslında bir farkımız.
  #1332622 :)
 15. 15.
  SEVR;i ANLAMAK

  Hepimizin bildiği gibi,Osmanlı Devleti 1.Dünya Savaşına,biraz yönetimdeki paşaların Alman hayranlığı,biraz da Almanya;nın baskıları sonucu girdi.Amaç kaybedilen toprakları geri almak,eski görkemli günlere dönebilmekti.Ama savaş hiçte umulduğu gibi bitmedi ve Osmanlı Devleti,diğer ittifak devletleri gibi ateşkese mahkum oldu.Savaş devam ederken itilafçılar tarafından imzalanan Sykes-Picot antlaşması,Osmanlı topraklarının paylaşımını içeren gizli bir misyon yüklüydü ve bizim açımızdan savaşı bitiren 30 ekim 1918 tarihli Mondros ateşkes antlaşması ile gizli planlar icra edilmeye başlandı.

  Mondros ateşkesi ile Osmanlı;nın egemenliği kısıtlanıyor,ülkenin toprakları işgale maruz kalıyordu.Bu sırada ulu önder Atatürk Anadolu;da yoğun çalışmalar yapıyor,halkı örgütlemeye ve ülkeye tekrar bağımsızlık kazandırmaya çalışıyordu.istanbul hükümeti ise itilaf devletlerinin kontrolünde kuklalık yapmaya mecbur bırakılıyordu.

  Tarihler 10 ağustos 1920;yi gösterdiğinde Paris;te imzalanan Sevr barış antlaşması ile Osmanlı Devleti;ne,ingilizlerin tabiriyle hindinin tüyleri bırakılıyor,ülkemizin kalan toprakları işgal ediliyor ve Türkler tarihten silinmeye çalışılıyordu.

  Bu duruma seyirci kalmayan Atatürk ve yüce Türk milleti,cennet vatanımız için ulusal bir direnişe başladı,bir çok zaferler kazandı ve TBMM;yi tüm dünyaya benimseterek,düşmanlarımızı derinden yaraladı.Özellikle 26 ağustos 1922 günü başlayan Büyük Taarruz ile topyekün savaşa giren Türk ordusu,eylül ayının ortalarında Anadolu;da tek bir yunan askeri bile bırakmadı.Sıra bu zaferi siyasal bir sonuçlandırmaya gelmişti.Yani artık Boğazlar ve Doğu Trakya için görüşmeler başlamalı ve kesin bir barışa imza atılmalıydı.Mudanya ateşkes antlaşması ile bu misyon azda olsa başarıldı,askeri ve diplomatik zafer kazanılan bu süreçten sonra saltanatın kaldırılması ile devletin çift başlılığı son buldu.

  Geçen zamanla birlikte Mudanya ateşkesini Lozan barışı izledi.Heyet başkanı olarak ,1. ve 2. inönü savaşları komutanı ismet paşa,Lozan;daki psikolojik harbe yollanan kişi oldu.Neredeyse 2 yıl süren konferans 24 temmuz 1923 günü antlaşmanın imzalanmasıyla son buldu.Türkiye uluslararası alanda siyasi olarak tanındı ve iktisadi bağımsızlığına kavuştu.Misak-ı milli sınırları ise hemen hemen gerçekleşti.ingiliz temsilcisi Lord Curzon,bu antlaşmayı imzalarken,ismet Paşaya nefret dolu bir ifadeyle ,bir gün elbet batının eline düşeceksiniz diyordu.

  Cumhuriyetin ilanından sonra,Lozan;da çözüme kavuşmayan musul-kerkük meselesi ingilizlerin bölgedeki petrol emelleri nedeniyle epey uzamıştı.Misak-ı milli sınırları içindeki bu bölge -ingilizlerin Şeyh Sait ayaklanmasını tertip etmesi sonucu TC'nin dikkati dağıtlııyor- uluslar arası mahkemelerce ingilizlere bırakılıyordu.

  Lozan sonrası,Atatürk ölene kadar dış politikamız gayet aktifken,1938 sonrasında Lord Curzon;un dedikleri gerçekleşmeye başladı.2.Dünya Savaşına girmemeyi başaran Türkiye daha sonra oluşan sovyet tehditine karşı ABD;nin yanında batı bloğunda yer alıyordu.Marshall planı ve Truman doktrini ile ABD güdümüne giren ülkemiz,bir bakıma kapitülasyon sayılan bu tür gelişmelerle,ağır sanayisi olmayan bir tarım devleti haline getirilmek istendi.Bunu reddeden Türkiye,Ereğli demir-çelik Fabrikası ve Ali ağa rafinerisi gibi kalkınma kurumları için SSCB;den kredi aldı.Denge politikamız,dönemin başbakanlarından Adnan Menderes;in iktidardan düşürülmesiyle ters etki yaptı.

  1960;lı yıllarda Kıbrıs;ta başlayan rum katliamları ile Kıbrıslı Türkler öldürülüyor,1974 çıkarmasına kadar ABD,Türkiye;yi adaya olabilecek bir müdahaleye karşı engelliyordu.Dönemin ABD başkanı Johnson,küstahça bir mektupla ismet inönü;yü uyarıyor ve ABD;den alınan silahların böyle bir operasyonda kullanılamayacağını belirtip,ambargo tehditinde bulunuyordu.Aynı zamanda GAP projesine gelen batı tepkisi de dikkat çekiciydi.Bu proje de ABD ve batı kaynaklı olmayan yollarla hayata geçirilmiştir.

  Gelelim AB;ye ve üyelik müzakerelerinde sürekli önümüzde engel teşkil eden azınlık sorununa.Lozan;da,sadece tek tür azınlık vardı,o da gayrimüslimler.Herkes milliyet fark etmeksizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kabul edildi.Şu an ise özerklik,imtiyazlar v.s. gibi baskılar ile Sevr tekrar dayatılmakta,Kıbrıs dosyasında hiç de etik olmayan bir yaklaşım sergilenmektedir.izolasyonu kaldırmamakta ısrar eden AB ve ABD güdümlü yeni dünya düzeni,Rumlarla ilişkilerini geliştirmeye devam etmektedir.Ülkemizin topraklarında suni azınlıklar meydana getirilmekte ve kürt olarak etnik misyon yüklenen bu vatandaşlarımız kandırılmaktadır.Abdullah öcalanlar yaratılmakta, 1995;te dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel;in de dediği gibi,batı apaçık Sevr;i istemektedir.

  Ermeniler ise ABD;nin Lozan;a taraf olmadığını,Sevres;te bulunan tüm devletlerin Lozan;da bulunmadığını ve dolaylı olarak Sevr;in hala devam ettiğini iddia etmekte.Türkiye;ye sözde Ermeni soykırımını dayatan,Fransa&;nın öncülüğünü yaptığı kendini bilmez batı,Ermenilerin toprak ve tazminat alabileceğini umuyor.Devletimiz bugün IMF;nin 3.sınıf bürokratları tarafından mali sorgulamaya çekiliyor.Gümrük Birliği adı altında ekonomik fayda sağlayan(!) mali kısıtlamalarla uğraşıyor.işte azınlık sorunu,işte kapitülasyonlar,işte sınırlar.

  Sevgili Türk halkı,ülkemiz için planlanan nice kalleşlikler var daha,kim bilir?Eğer bir bütün olabilirsek ve atalarımızı biraz anlayabilirsek,Lozan;ıda Sevr;ide çözebiliriz ve Atatürk;ün dediği gibi devletimiz ilelebet payidar kalır.Ne mutlu Türküm diyebilmek için,dedelerimizin ve ninelerimizin kanıyla sulanmış bu vatanı koruyabilmek umuduyla!..

  alıntıdır
  http://www.facebook.com/s...58556&oid=43286587680
  #4276662 :)
 16. 16.
  büyük israil'in kurulması için yapılan anlaşmadır. ama bu millet asiliği ile bu anlaşmayı yırtıp atmıştır. batının kuyruk acısı bunadır.
  #4468506 :)
 17. 17.
  itilaf devletleri yetkililerinden birinin "sevri çöpe atmadık ancak buzluğa kaldırdık. zamanı gelince buzluktan çıkar" şeklindeki sözüyle anlattığı antlaşmadır. bu aralar buz dolabının kapağı açıldı gibi sanki?
  #4468607 :)
 18. 18.
  tarih kitaplarında geçen, imzalamamız için baskılar yapılan antlaşma. sevr ler hep yazılı olmuyormuş devrimizde.
  #4469025 :)
 19. 19.
  avrupa birliği'nin geçersiz kılma hayalidir.
  #4469026 :)
 20. 20.
  Eski maarif nazırı (milli eğitim bakanı) Hadi Paşa, eski Şura-yı Devlet (Danıştay) reisi Rıza Tevfik Bey ve Bern Sefiri Reşat Halis Bey'den oluşan bu heyet, 10 Ağustos 1920'de Sevr Antlaşması'nı imzaladı. imzaladığı antlaşma. bir ülkenin yabanci uluslar tarafindan nasil içine edilebileceğini tarihe göstermek üzere hazirlanmi$ anla$ma...
  #4691783 :)
 21. 21.
  Bu anlaşmayı imzalayanlar M.Kemal tarafından vatan hainleri ilan edilmiştir.
  #5133474 :)
 22. 22.
  acısı yavaş yavaş çıkartılmaya başlanan antlaşma. sonunu görüyoruz ama buna izin vermeyecek kadar toprağına düşkün insanlarız.
  #5206212 :)
 23. 23.
  uluslararası rekabette ermeni sorunu'nun kökeni adlı kitaptan :

  ne var ki sevr'de düzenlenen, anadolu dahil ve osmanlı imparatorluğu'nu parçalayan, 433 maddeden oluşan ve 10 ağustos 1920'de bu metni imzalayan istanbul hükümeti temsilcilerini 19 ağustos 1920'de ankara hükümeti, vatan haini ilan etmiş ve yurttaşlıktan çıkarmıştır.
  aslında sevr'de imzalanan bu metin, zaten uluslararası bir antlaşma niteliği de kazanmamıştır. çünkü bir metnin, uluslararası hukuk çerçevesinde bu tür bir nitelik kazanması için, üç koşul gerekmektedir. bunlar ;
  1 - metnin tarafların delegelerince imzalanması
  2 - taraf devletlerin parlomentolarında onaylanması
  3 - taraf devletlerin başkanlarınca imzalanarak yürürlüğe konmasıdır.
  sevr metninin öteki tarafları ingiltere, fransa, italya, abd, yunanistan, japonya ve sırbistan'dır. bunların içinde taslağı onaylayan yalnızca yunanistan'dır. o tarihte ingilizlerce basılarak kapatılmış olan osmanlı parlomentosu'nun böyle bir onayı, fiilen ve resmen mümkün olmadığı gibi, öteki devletlerin parlomentoları da sevr metninni onaylamayacaklardır. dolayısıyla bu durum, hukuksal olarak sevr'in bir uluslararası antlaşma değil, taraflarınca onaylanmayarak vaz geçilmiş(rücu edilmiş) bir taslak olduğunu göstermektedir.
  oysa shavarsh torikian, yapıtının " doğu anadolu illerinde ermeni haklarının hukuksal yönü " başlığı altında: " 10 ağustos 1920'de imzalanan sevr antlaşması bağımsız bir ermeni devletini tanımakta ve doğu illerini onun toprakları içine katmaktadır... o'ndan üç yıl sora imzalanan lozan antlaşması, bunu yok sayamaz. çünkü bu antlaşmada sevr'in kaldırılmış olduğuna ilişkin hiçbir kayıt yoktur."
  oysa sevr adı altında hiçbir anlaşma hiçbir zaman hukuksal olarak var olmadığına göre, bunun yürürlüğe girmesi ya da yürürlükten kaldırılması dasöz konusu edilemez.

  sayfa 133.
  #6029504 :)
 24. 24.
  versailles antlaşması, st.germain antlaşması, neuilly antlaşması, trianon antlaşması ile benzer şekilde galip devletlerin mağlup devletlere adeta kin kustuğu antlaşmalardan birisidir. bu antlaşmaların ortak özelliği, hiçbir tarihi gerçeği ve ülkelerin etnik veya dini yapısını göz önünde bulundurmadan dayatılarak adeta ikinci dünya savaşı'na davetiye çıkarmalarıdır. keza atatürk de a.b.d. dışişleri bakanı ile dolmabahçe'de yaptığı görüşmede de bu durumu kendisine hatırlatmış ve ikinci bir cihan harbinin kaçınılmaz olduğunu vurgulamıştır.
  #6700133 :)
 25. 25.
  10.08.1920'de 90 yıl önce imzalanan antlaşma.
  #8959184 :)