1. 1.
  çok saçma. sevmiyorum kardeşim niye gelip bana '' sevmiyorsan saygı duy o zaman'' diyorsun. sevmiyorum adamı nefret ediyorum neden saygı duyayım gerizekalı mısın ?

  bazı salaklar atatürk ü kastettiğimi zannedebilir de alakası yok, bir pop şarkıcısı burada sözü geçen ama çok sık kullanılıyor bu sevmiyorsan saygı duy kavramı. sevmiyorsa adam neden saygı duysun ?
  3 -4 ... turkce karakter anana girsin
 2. 1.
  saygı, nefret-sevgi ekseninde yer almayan bir kavramdır. kendisine saygısı olmayan fark edemez.
  3 -2 ... monk of monkmountain
 3. 2.
  saygiyi ona degil, fikirlerini soyleyebilme hakkina duyuyosun. eger adama saygi duyuyosan muridi ol ama saygi duydugun sey kisi degil, kisinin fikrini yuksek sesle beyan edebilme hakki.
  ... resty
 4. 3.
  kimse kimseyi sevmek ya da saygı duymak zorunda değildir ama tahammül etmek zorundadır.
  -2 ... ecinni
 5. 3.
  karşılıksız sevgilerimizi besleyeceğiz.
  karşılığında saygılarımızı göstereceğiz.
  insan olmamızın gereğidir diyeceğiz.
  en güzel davranış şeklimiz de budur.
  ... ruzhan
 6. 4.
  aslında; "o insanı neden sevmediğimiz" bilgisine eriştiğimizde, "gel, ne olursan ol gel" romantizmiyle kirlenmemişsek şayet, yüce tanrı, kutsal babamız, doğunun ve batının kudretli ilahı bizi herkesi sevmek gafletinden esirgemişse yani, saygı'nın, ancak kayıtsızlığa benzeyen garip bi jest olduğunu idrak etmek kolaylaşıyor.

  kayıtsızlıkla saygı aynı kökten besleniyor; saygının da sorumlulukları yok, kayıtsızlığın da. zira saygı duymak için, en azından saygı duyuyormuş gibi görünmek için hiçbir şey yapmamak gerekmekte. onun varlığına müdahale etmemek, onu umursamamak gibi, saygı duyduğunuz izlenimini onda yaratabilir gayet. "senin ağzını burnunu dağıtmıyorum çünkü ellerim acır" diyerek kendi varlığınızın ihtişamını, ona saygı duymayarak ve ona müdahale ederek yitirmek istemiyor, yani, müzmin bi bıkkın olmaya devam ediyor olabilirsiniz saygı duyuyormuş gibi yaparak.

  "saygı duyuyormuş gibi nasıl yapılır?"
  şöyle; hiçbir şey yapmadan, asgari nezaket kurallarına tabi kalıp gülümseyerek... nağadar da saygılıdır o insan artık. nasıl da medeni...

  "sevmediğimiz insana niçin ha niçin ve neden ha neden ve nasıl saygı duyalım hı söyle seni pis küçük domuz?"

  1; sevmiyor ama sevmek istiyor olabilirsiniz, saygı bu süreci hafifletebilir, saygı duyarsınız, sevmeyi bekleme sürecidir belki bu.
  2; saygı duymanın rahatsızlığını hissetmiyor olabilirsiniz. yani; "umursamamanın hiçbir şey yapmamakla eşitlendiği an"da siz umursamama halinizi hiçbir şey yapmadığınız halinizle sunuyorsunuz öteki'ne ve bu saygıymış gibi görünüyordur.
  3; saygı duymak için sevgiyi ön şart tayin etmemişsinizdir. saygı duyar fakat sevmez, sever ya da saygı duymazsınız.
  4; kavram fetişizmine kapılmadan saygı ve sevgi arasındaki farkları idrak edip kimi seveceğinize, kime saygı duyacağınıza ya da sevmeyip saygı da duymayacağınıza karar vermiş, bunun da rahatlığını kaybetmek istemiyor olabilirsiniz.
  5; olm tam bi riyakar da olabilirsiniz. bak bu şimdi aklıma geldi.
  6 -4 ... agnottott
 7. 5.
  Çünkü o da beni sevmiyor ve ben saygısızlığa tahammül edemem.
  ... alexabiniz
 8. 6.
  saygı ile hoşgörü kavramlarını karıştıran insanlar yüzünden.

  saygı kabul etmektir. saymaktır. (sen beni adamdan saymıyor musun ? gibi)
  hoşgörü hoşgörmektir. ama kabul etmek değildir.

  mesela osmanlı imparatorluğu azınlıkların dinlerine karşı hoşgörü politikası izlemiştir. saygı politikası değil.

  zaten benim inancıma göre (kabulüme göre) başka hak bir inanç yoktur. ki ben senin inancına saygı duyarsam (kabul edersem) kendi inancım ile çelişirim. o yüzden saygı duymak yerine hoşgörürüm bundan da kimseye zarar gelmez.
  nötr bi düşünce yani.. ne senin bana zararın var ne de benim sana..
  ... trbuskas
 9. 7.
  Ben de sana saygı duymuyorum. Sevmiyorum da. Eksi karmalı ergen misin nesin?

  Şahsını sevmeyebilirsin ama kendine saygın yoksa bunu anlamayacaksın, saygı duymak zorundasın. Çünkü karşındaki bir insan, insan anlıyor musun?
  1 ... thelma