bugün

platonik aşk yaşayan birine verilen tavsiye.
ancak bu tavsiyeyi veren kimse bunu yapamaz o ayrı.
(bkz: yaran yanlış okumalar)
(bkz: seoviysen git konuş)* * *
(bkz: seviyorsan git seviş) *
hoşlandığı kişiye açılamayan birine verilen tavsiyedir. kesinlikle doğrudur. konuşmazsan kimsenin bakışla bir seyler anlamasını bekleyemezsiniz. kimse durduk yere gelip size sevgilim demez , eğer seviyosanız bunu dile getirmeniz gerekir. en uzun yolculuk bile küçük bir adımla başlar unutmanız gerekir. söylerseniz en fazla hayır cevabını işitirsiniz ama eğer cevap evetse yaşadınız demektir. riske girmeye değer , küçük bir adım sonuçta.
aşık arkadaşlara verilen en tehlikeli gazdır. esas oğlan gazı alır, esas kızla konuşur, kızdan gelen olumsuz yanıt alınan gazla reaksiyona girer ve reddedilen kişinin mabad bölgesinde patlar. (istisnaların kaideyi bozmayacağını belirtmek lazım tabii ki)

bu tip istenmeyen durumlardan korunmak için bu gazın bilinçli kişilerce verilmesi ve sadece uygun durumlarda kullanılması gerekmektedir.

edit: "bozmayacağını" olmasın o?
demesi kolay diye cevap verilesi cümledir.
sarhoş olunduktan sonra kankaların platonik veya yeni ayrılmış olduğunuz sevgiliye dönmeniz için kullandığı gaz cümlesidir.
çok tehlikeli bir gaz verme cümlesidir.

samimi arkadaştır, senle paylaşır, oğlum çok hoşlanıyorum lan, çok şeker kız bıdı bıdı anlatır; sende bi arkadaş olarak dersin, abi git konuş seviyosan, de ki böyle böyle. zaten biri gaz verse de gitsem diye bakan bu arkadaş o gazla gider. eğer olumlu sonuçlanırsa, yarın öbürgün sözkonusu kızla arkadaş sarmaş dolaş, sen karşılarında geyiğini yaparsın;

- senin bu sevgilin tam andaval, ben gaza getirmeseydim bakışıyoduz daha.

tarzı gereksiz şirinliklere vesile olabilir. tatlılıklardır bunlar ama, sonradan " ya senin hatunun arkadaşlarından yok mu oğlum bişeyler" e kadar uzar bu muhabbet.

asıl mesele olumsuz sonuçlanmasından sonra yaşanır. senin gazınla gidip reddedilen arkadaşa görünmemek esastır bi süre; kulakta biraz yanma, çınlama yaratabilir o süreç ama napalım lan zorla da değil ya bu işler. oldu da denk geldiysen boşver abi sana kız mı yok klişeleriyle biralı çerezli bi ortam yaratılır, bi yerden sonra siktir et lan zaten götü büyüktü repliği de gelirse iddaa bültenleri, pes turnuvaları, halı saha maçları, bi ara içelim lan muhabbetlerine geçilir, gerçek hayata geri dönülür.

böyle de sancılı bi süreçtir bu, vay arkadaş.
(bkz: kolaydi öyle)
demesi kolay, fakat eyleme dönüştürmesi kişinin özgüvenine göre değişen olaydır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.