bugün

izmirli olan herkesin hayatında bir kez olsun buluştukları yer.
alsancakta buluşulacaksa sevgiliye,eşe,dosta vs. söylenecek ilk buluşma noktası.
izmirli olmama ragmen bir kez bile onunde bulusmadigim bir mekandir. burasi yerine sahile dogru inilerek sunset te bira icilerek beklenilebilir.
izmirin en ünlü pastanesi. Buluşma noktalarından biridir("saat 1:00 de sevincin önünde").Rokokosu meşhurdur.
pastaları lezzetli ,mevkii güzel alsancak pastahanesi.
kurucusunun kenan pelit olduğu pastane. Şimdi işleri çocuklara bıraktı dinlenmektedir.
öğrenciler için sadece buluşma noktasıdır. oturma noktası değildir. çünkü fiyatlar baya bi uçmaktadır.
izmir gezildiği zaman sevinçe gittiniz mi diye soruların öbeğinde olan yerdir.
cebi yakan fiyatlarıyla izmir'in meşhur pastanesi.
malatya nın en bilindik pastanelerinden.
hemen her şehirde bu isimde bir pastane bulunur.
(bkz: kardeşler kıraathanesi)
ankaradaki ykm ile aynı kaderi paylasan yer.izmirde alsancakta kıbrıs sehitleri caddesinin girisinde bulunan meshur bulusma yeri.
yaşlı teyzelerin yeni "gün" mekanı. güzeldir, sıcaktır, hizmeti- yeri temizdir. kahvenizi için pastanızı yiyin.. özellikle aromalı kahvelerini tavsiye ederim. *
izmir'e yeni başlayanların kesinlikle bilmesi gerken yerdir. sırtınızı sevinç pastanesine verince, her yer bulunur.
her izmir'li gibi önünde defalarca dikilip birilerini beklediğim, beklettiğim, izmir ve alsancak'ın simgesi haline gelmiş yılların pastanesidir.
önünde buluşulup hiç oturulmayan mekan.
ilk kez gittiğim alsancak'ta mecburen yön bulmak için bulduğum mekan. her yer burdan sonra bulunuyor, herkes burdan sonra buluşuyormuş. benim için de öyle oldu. sevinç'te buldum arkadaşları, sevinç'te buldum adresi. sonrası zaten alnsancak...
izmir akla dustugunde, hafizanin garip bir keyifle biraz dinlendigi mekandir. yillarca ugramazsiniz izmir'e, sonra bir gun yolunuz duser, o hep sanki sizi bekler oylece, hep ayni yerde...
taksim burger önünün alsancak versiyonun adı.
izmir alsancak'tan en bilinen pastane. bu pastanenin önü bir buluşma mekanıdır. 30 yılı aşkın bir geçmişi vardır.
izmir'in kafkasın önüsüdür.**
bütün izmirlilerin bildiği fakat bir çoğunun gitmediği pastane. izmirin pusulası ve bekleme durağı olarak kullanılıyor.
-abi iddayı kaybettin şimdi sıra sevincde pasta ısmarlamaya geldi.
*ya olum yapma ''göztepe'de'' ,^en büyük karşıyaka!^ ,diye bağırayım ama bunu yapma.
-tamam hadi saat 1 de sevıncın onunde ol.
*ben karsıyaka atkısıyla, göztepe'de dolaşmaya gidiyorum hakkını helal et.
-abi ,tamam gel vazgeçtim.
*tamam o zaman hehehe...
istanbul'dan egeye , akdenize tatile cıkan erkeklerin durak noktası. hele de manita arayısındaysa kesinlikle sonuc alacagı bir noktadır. boş geçme ihtimali cok düşüktür. zaten orada bulunan kızlar hazırdır tatile cıkmaya. bavulları yanındadır bekleyiş içindedir. pastaneye söyle bir girilir etraf iyice kesilir olta atılır ve sazan gelir. sonra koy götüne rahvan gitsin.
sevince yaklaşılır, bazı akşamlar çok kalabalık olduğunda soldaki tuğba çerez ya da karşıda ayakkabıcıya doğru uzanılır, beklenen sevince yaklaşırken sevinç yine çeker sizi kendine... içimdeki sevinç **