bugün

insanı derinden etkileyen durumdur. hele bir de hiç birşey saklamıyorsanız daha da beter acıtır canınızı.
G: akşam çıkıyor muyuz?
s: eve gidince belli olur. ablamlar geldiyse haliyle bu akşam çıkamayız
g: tamam haber verirsin o zaman.

sevgiliden ses seda çıkmaz. o akşam arkadaşlarla dışarı çıkılır ve onun evinin önünden geçilir. arabası her zaman park ettiği yerde yoktur. evdeyse arabasının orda olması gerekir diye düşünülür. belki de ablalarıyla dışarı çıktılar diye avunulmaya çalışılır. öyle ya sevgili yalan söylemez. en yakın arkadaşı aranır. arkadaşından onun kahvede olduğu öğrenilir. kızılır ama bozuntuya verilmez. ertesi gün arada şu konuşma geçer:

s: akşam çıkalım mı?
g: akşama daha çok var. bakalım.
s: sen beni istemiyosun anladım.
g: dün akşam istedim ama çıkmadık.
s: ama güzelim ablamlar bizdeydi çıkamadım.

yalan söylediği ortadadır. utanıp söyleyemezsiniz bile sen yalancısın diye. susar, yalanlarını bile bile deva edersin. bunları yaşayıp haklı olarak güvenmeyen kişidir.
sevgilisine güven(e)meyen sevgili de olabilir. Şimdi güvenmeyen erkek/kadın sevgili değildir zırvaları yapmayalım. Herkesin içinde mutlaka bir şüphe olur. ya da insanın içine doğar bir şeyler olmuştur, güveni sarsılmıştır ki güvenmiyodur. Yoksa ilk buluşmada sevgilinin telefonunu karıştıran bir android'e henüz rastlamadık.*
Güvensizlik aslında kıskançlıkla gelen bir şey'dir. Kıskançlık da sevgi ile paralel olduğundan* aslında sevginin, kaybetme korkusunun başladığına işarettir. Bağlanmaya başlarsın, seversin, kıskanmaya da başlarsın. Ardından bişeyler olur, ne bilim yaşanır bişeyler şüphe düşer içine insanın, paranoyaklaşmaya başlarsın, kaybetme korkusu düşer içine. belki de kaybetmeye sebebiyet verecektir. Bilemez insan tabi tectübesi olmadıkça. yavaş yavaş kavgalar başlar.

işte tam bu evre ilişkinin sonraki aşamasını belirleyen evredir. ilişkilerin çoğu bu evrede takılır kalır. Sevgilinin güvensizliğinin, kıskançlığının hatta paranoyanın sevgiden kaynaklandığı farkedemeyen insanlar zaten ne biliyim eksiktir. Ya düşünemiyordur, salaktır ya da sevmeyi bilmiyordur. Her şeyinin paylaşmak... zaten sevgili olmanın amacı da bu değil mi. Her türlü derdini, her şeyini, her türlü paylaşabilmek. Bu da paylaşılmalıdır. ben sana güvenmiyorum denebilmelidir. Bu denmekten korkulmamalıdır. Sevgili bunu anlayışla karşılamalı, ne yapmalıyız bu konuda demelidir. çözüm yolları "birlikte" aranmalıdır. belki çok şey gibi gelebilir oha denebilir ama; based on a true story.

dediğim gibi sevgilisine sahip çıkan, onu anlayan biri her zaman kazanır. ilişki daha sağlam temeller üzerine oturur. O zaman dersin ki hacı ben aşık oldum. Seviyorum dersin korkmadan. Ayrılık düşünülmemelidir de.

Kavga edince ayrılık gelmemeli akla direk. Yani nolursa olsun birlikte olunmalıdır. Şöyle düşünün; Annenizle kavga edersiniz en fazla evden gidersiniz 1 ay sonra dönersiniz. Kardeşinizle kavga edersiniz, 1 ay konuşmazsınız sonra hiç bir şey olmamış gibi devam edersiniz... Peki aynısı neden ilişkide de olmasın ? Neden kavga edince herkes ayrılma şıkkını dile getirsin. Şu günlerde gördüğüm kadarıyla kısa süren ilişkilerin tamamının sebebi bu kavga ettikten sonra ayrıldık mı ? diye sormaktır. Konu bayağı saptı ama neyse
(bkz: sevgilisinin msn inden karşı cins silen sevgili)
degildir.
sevmek ve güvenmek çok farklı şeylerdir, çapkın ve hovarda bir sevgiliye sahip bir kız kolay kolay güvenemez mesela. gayet doğal bir durumdur, şaşılacak birşey yoktur!
sevgilisine güvenmeyen sevgili,sevgili değildir.
vardir bir sebebi kesinlikle.. misal sevgili kisisi borc geri odemelerini surekli aksatmaktadir, luzumsuz, yersiz bahanelerle atlatmaya calismaktadir.. durumu bir ornekle aciklamak gerekirse, ki gerekir bence.. tutmayin beni;

- 3 ordan 7 ordan gecen hafta muhallebi, hafta sonu sinema dun de iki lahmacun yedin.. bu ayki toplam bana maliyetin 37 tl olmus askim.. gecen aydan da kalan gecikme faizini odemedin, 8 tl de o toplam 45 tl.. sana yuvarlak 45 tl olur askim.

+ ya ama oneydicigim ya biz sevgili degil miyiz? emin misin iliskimizde bu sekilde 'guven' temeli atilacagina?

- tabi tabi.. cok saglam temellerde yukselecek askimiz canim... surda bankamatik var gidelim o tarafa istersen.

+ bi kac gun daha musade etsen bana hayatim? biliyosun annem hastalandi ona cok ilac aldim bu ay, biraz elim darda...

- bak yaa.. yine mi? benim bu iliskiye guvenim kalmadi artik.. kredibiliten bitti.. bence ayrilalim.

gibi mesela.. bu tabi biraz abartilmis hali durumun.. hani boyle yapmiyorum normalde.. zira aramizdaki guveni percinlemek adina sevgili kisisinin kredi karti da bende duruyor, ben de iliskimizi karsilikli guven ve saygi cercevesinde ayakta tutuyorum sozlukcugum. boylesi guvenilir bir iliskiye de paha bicilemez zaten di mi canlarim benim.
evlenmekten korkan erkek/#4646706 .
sadece sevgili değil, hiçbir ilişkide önce saygı ve güven yoksa yürümez. bu tarz bünyelerin birlikteliğide birbirini yaralamakten, yıkmaktan öteye geçmez. insanlar bunu öğrenemedi hala, saygı güven temeli atmadan kat çıkmaya çalışıyor, ilk sarsıntıda da enkaz altında kalıyor direkt.
sevgilisinin güvenini kazanamamış yada zamanında kazandığı güveni kaybetmiş insandır. o ilişkiden hayır beklenmemelidir. sürekli saçma sapan sorularla karşına gelen karşı cinse laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zordur ve karmaşıktır. anlamak için değil anlamamak için çaba sarf eder çünkü karşı taraf.