1. 1147.
    bir sevgililer gününe daha sap girmenin hüznü ve neşesiyle harman olmuş bir duygu haliyle gireceğime adım gibi eminim.
    ... potansiyel amele 2
  2. 1146.
    Katolik Kilisesi’nin popüler bir pagan bereket törenini, lanetlemeye ve de bu uğurda ölenlerin başlarını vurarak gizlemeye yönelik teşebbüsü bu âşıklar bayramının kökenini teşkil eder.

MÖ 4. yüzyıl gibi erken bir zamanda Romalılar Tanrı Lupercus adına yıllık törenler düzenlerdi. Ergen kızların isimleri bir kutuya atılır ve sonra rastgele ergen erkeklerce seçilirdi; böylelikle bir erkeğe ortak eğlence ve zevk için bir kadın eş tayin edilmiş olurdu. Bir yıl sonra ise bu başka bir piyango düzenlenirdi. Eski kilise liderleri bu sekiz yüzyıllık geleneğe bir son vermeye kararlıydılar; bu vesileyle ilah Lupercus’un yerine geçecek bir “sevgililer”in azizi aramaya koyuldular. iki yüzyıl önce şehit edilmiş piskopos Valentine bunun için uygun bir adaydı.

MS 270’te Roma’da Valentine evliliğe yasak koyan deli imparator 2. Cladius’u çok kızdırmıştı. Cladius evli adamların, savaş için ailelerini geri bırakmaktan nefret ettiklerinden, zavallı askerler haline geldiklerini hissediyordu. imparatorluğun ise askerlere ihtiyacı vardı; o yüzden sevilmemek gibi bir kaygısı olmayan Cladius evliliği feshetti.

interamna piskoposu Valentine genç âşıklardan gizlice kendisine gelmelerini isterdi ve onları kutsal evlilik bağıyla birleştirirdi. Claudius böyle bir “sevgilerin dostu” olduğunu öğrendi ve piskoposu sarayına getirtti. Genç papazın sakinliğinden ve düşüncelerinden çok etkilenen Claudius onu idamdan kurtarmak için piskopostan bundan böyle Roma tanrılarına hizmet etmesini istedi. Valentine Hıristiyanlıktan vazgeçmeyi reddetti ve ihtiyatsız bir şekilde imparatoru Hıristiyanlığı kabul etmeye çağırdı. 24 Şubat 270’te Valentine sopalarla dövüldü, taşlandı ve sonrasında da başı vuruldu.

Tarih ayrıca Valentine’ın idam edilmeyi beklerken gardiyan Asterius’un kör kızına âşık olduğunu iddia etmektedir. Sağlam inancı vasıtasıyla mucizevî bir biçimde kızın gözlerini iyileştirdi. Kıza bir elveda notu olarak yazarının ölümünden sonra yüzyıllarca yaşayacak “Senin Valentine’ından”ı bıraktı.

Kilise’nin bakış açısından Valentine, Lupercus’un şöhretini ele geçirmek için ideal bir adaydı. Böylece MS 496’da sert mizaçlı Papa Gelasius şubat ortasındaki Lupercus Festivali’ni yasakladı. Tabii Romalıların şans oyunlarına yönelik ilgilerinin farkında olduğundan piyangoyu muhafaza etmeyi akıl etti. Ama bir zamanlar içinde uygun ve istekli bekâr kadınların isimleri olan kutunun içine bu sefer azizlerin isimleri yerleştirildi. Kadın ve erkekler küçük kâğıt parçalarından çekerlerdi ve takip eden yılda seçtikleri azizin hayatını örnek almaları beklenirdi. itiraf etmek gerekirse bu farklı amaçları olan farklı bir oyundu. Bir kadın umarak seçtikleri kâğıttan bir aziz çıkması Romalıları hayal kırıklığına uğratmış olmalı. Bütün olayın ruhani kâhini ise baş azizi Valentine’dı. Zamanla, istemeyerek de olsa Romalılar pagan festivallerini bıraktılar ve onun yerine Kilisenin kutsal gününü koydular.
    -1 ... hepinizi sevmiyorum
  3. 1131.
    bekarlar birbirlerininkini daha cok kutluyor bunu fark ettigim gün oldu.
    anneannem bile sevgililer günümü sevgilimden önce kutladi. Biz ülkecek hep cok yanlis anliyoruz böyle seyleri. Nedense Bayiliyoruz biseyleri kutlamaya.
    instagram hikayelerinde kirmizi gül paylasimi sona erdigi icin cok mutluyum su anda. yasasin 15 subat.
    2 ... missedy
  4. 1130.
    Kapitalist bayramlarınıza karşı pasif direniş sergiliyorum.
    5 ... gavur imam
  5. 1129.
    kölelerin günü.. biz özgürlüğe inanıyoruz..
    3 ... birmendilniyekanar
  6. 1128.
    Allah herkese kıymetli dostlar nasip etsin. Bu sevgililer gününün anlamı benim için biraz farklıydı. Avel gibi oturup internette dolasirken bir telefon gelir dostlarinizdan hayatiniz renklenir . Sizi araftan ve bulantili dusuncelerden cekip kurtaran dostlariniz varsa ne mutlu size sukredin halinize hadi haminiza iyi geceler canlar.
    ... baldan tatli
  7. 1127.
    yetişemedin. o dündü.sen yeni uyandın galiba dostum?
    1 ... nanautzin
  8. 1126.
    Sıradan ve gereksiz.
    3 ... cilekseverkoala
  9. 1125.
    9 dakika kaldı dayanın.
    1 ... sophiaa
  10. 1124.
    Hadi anladım öküzsünüz, zaten senede iki kere dışatı çıkıyorsunuz. Ama Nişantaşı’nda şık bir restauranta gelip çay içip üç saat telefonla oynamak neden? Bari sohbet et bir şey yap! Sinirlendim.
    2 -1 ... don lastigi