1. 1.
    baştan söyleyelim, sevgili için yapılacak harcama benim gözümde haftada bir mc donalds'a gidip tek kupondan ya da turkcell kontöründen iki menü alıp türkü-barda bira içmekten çok öte. çay bahçesinde yellenmek, iki sinema bileti alacak para bulunca çılgınlar gibi sevinmek, hepsi ilişkinin geleceğini riske atan faktörler.

aşağı yukarı diyorum ki bir sevgiliniz varsa aylık en az 750 lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. bir kere alışveriş ihtiyacı oluyor. birlikte dışarı çıktığınızda ya bir ayakkabı, ya bir çanta, ya bir pantolon ya bir bilmem ne beğeniyor. sonra bir yere gidecek taksi parası var, birşeyler yiyecek olsa yemek parası var, sizin yanında olmadığınız bir günde alışveriş yapması gerekirse kredi kartı ödemesi var.

eviniz ya da arabanız olmasın işte. hiç yoktan yukarıdaki ihtiyacı karşılamak için cebinizde iyi bir paranız olması gerekir. yani 20 yaş ve altı ergenlerde durum çok heyecansız olduğundan onların zamanla çözülmesini bekleyebiliriz. "ben kıza para yedirmem, cazibem yeter" diyen oğlan kılıklı ibneleri de allaha havale ediyorum ki cazibenin, dil yeteneğinin yanında paranın da ne kadar önemli olduğunun bilincine varırlar.

ama geçen gün bir sahne gördüm çok üzüldüm. belki de başlığı da bundan dolayı yazıyorum. çocuğun biri kız arkadaşı ile geziyordu, kız bir şal beğendi, oğlan cebinden 10 lira çıkardı, esnaf da "15 lira" dedi. çocuk sanki cebini iyice kurcalarsa 5 lira daha bulabileceğine inanmış gibi debelenirken kız cüzdanından 5 lira çıkarıp oğlana verdi. ben de kadının harcama yapmasına karşı değilim ama böyle züğürt bir pozisyona düşüp de durumu "sevgilimle biz paramızı müşterek harcıyoruz" demeye getirmek de hiç hoş değil.
    3 -3 ... sinan
  2. 2.
    işte durumun çıkmaza girmesi burdadır. nasıl bir mantık varsa insanlarda konuştuğu bütün kızların toplamı içerisinden hep güzel anılarını alıyor, kendi kendine gazı veriyor, ondan sonra da "aaa, ben mükemmel bir adamım, istediğim kadını kendime köle ederim, parasını yerim, banka hesabını boşaltırım, ondan sonra da yol veririm" diyorlar. sahi bu kadar kolay mı? tabii bana sorulsa hayatta zaten iş güç sahibi olmamış, çevresinden saygı görmeyip kadınları kendine aşık etmek dışında dişe dokunur bir aktivitesi olmamış adamdan hayır gelmez.

not: ben de olayı kendi adıma değerlendiriyorum. liselilerin, üniversite öğrencilerinin harcamaları daha farklıdır tabi ki ama kesin olan birşey varsa maalesef çoğu ilişkiyi önce para ile satın almanız gerekir. tabi "gönüller bir olsun yeter ki, paranın ne önemi var" diyenlere de saygı duyarım.
    ... sinan
  3. 3.
    yemini suyunu ver gerisine karışma.
    1 -1 ... barrak
  4. 4.
    paranı değil, seni gerçekten seven insanı bulduğunda yapmayacağın harcamadır. şöyle ki paranın hiç önemi olmadığı, sevgiden, aşktan sonra ikinci planda olduğu ilişkiler de mevcuttur. inanması güç bir durumda değildir bu. buna inanmak o kadar zor olmamalı vardır böyle ilişkiler. Hadi ilk okulu ve liseyi geçelim orada yaşanan ilişkiye ilişki bile denmez çoğunlukla. Üniversiteyi ele alalım üniversiteye gelmiş çoğu kız sevgilisinin de baba parasıyla geçindiğinin bilincindedir o yüzden çoğu aktivite ortak bütçeyle yapılır. kendi adıma konuşmuş gibi oldum biraz ama ben hep böyle kızlarla çıktım üniversite hayatımda ve üniversite hayatım devam ediyor ve hala böyle bir kızla çıkıyorum bu tesadüf değildir doğru insanı, aşka, sevgiye, sadakate, bağlılığa önem veren insanı seçebilmektir. bu kavramlardan uzak bir ilişki yaşıyorsan sadece cinsellik için yaşıyorsun demektir. Öyle yapmaktansa ayda bir keraneye git belki daha fazla karlı çıkarsın. Tabi arada sırada kız arkadaşına jest yapmak adına bir miktar parayı gözden çıkarmalısın. Ufak tefek hediyeler vs. vs. bunlar da gözünde büyüyorsa o zaman senin için yapılacak birşey yoktur.
    1 ... the cemillionaire
  5. 5.
    günde 3 paket sigara ve bir 35'lik rakı : 340tl

sevgili ile gidilen yerleri gezmek, ve iki bira alıp içmek : 150tl

her akşam okul çıkışında beklemek * : 60tl
    *
    3 -1 ... beter
  6. 6.
    ayrıldıktan sonra kızdan, tek kalemde tahsil edilecek makul miktarı geçmemelidir.
    1 ... preston
  7. 7.
    sevgiliyi kiralamadıysan eğer, hani olur ya umutsuz vakasındır, yaplmıyo değil sonuçta,

o zaman böyle aylık sabit bi ücrete endeksleyemezsin durumu,

yediğin kadar harcar, öptüğün kadar coşarsın. *
    2 ... maddox
  8. 8.
    sevgiliniz vampir irfan tipli biri değilse daha makul seviyelerde yapılacak olan harcamalardır.
    1 -1 ... zeynn
  9. 9.
    alınacak karşılığa göre değişen harcamadır. misal sinemaya girişin parasını siz ödersiniz oda içerde bunun bedelini öder. ya da gidilecek otelin parasını siz ödersiniz ama gerisi malum. faydayı maksimize etmek için paradan kaçınmamak lazımdır yoksa park köşelerinde yiyişen insanları görmek hiç hoş değil...
    1 -1 ... shootmewheniamhappy
  10. 10.
    sevgilisi olan bir erkeğin çıkardığı mali bütçenin dışa vurumudur.

2 sinema bileti : 20 lira
    2 kişilik vasat bir yemek : 30 lira
    sevgiliyle beraber olmak : paha biçilemez
    2 -2 ... bulgarin