bugün

sevdim seni bir kere şarkısından bir dize.. doğruluğu zamana göre değişir bence..
akla mantığa pek garip gelen cümle. her gün savaştığım hatunu niye seveyim lan?
(bkz: sevgi anlaşmak değildir mühendis de sevilir)**
ask ayni zamanda bile bile olumdur arkadasim.

(bkz: alkislarla yasiyorum)
Bazı şeyleri hissetmiş insanlar için çok anlamlı olan şarkının adı.

'Bazen küçük bir an için ömür bile verilir' kısmında hep aynı şeyi düşünürdüm: bir an elini tutsam ve sonra ölsem.
+ sevgi anlaşmak değildir nedensiz de sevilir serpil!
- tabii ama maşallah senin nedenin birazdan pantolonunu delecek refik!
uyumsuzluk - sevgi savaşında sevginin üstün gelmesidir.
insan bir düşü sevebilir mi?" diye sordu.
"evet", dedim hiç düşünmeden,
"bence zaten en çok onu sevebilir, bir düşü..."
"birini sevmen icin elle tutulur bir neden bulamiyorsan onu sahiden seviyorsun demektir...''
*
nedensiz de sevilir ama parasız sevilmez......istersen konuşan maymun ol..yeterki paran,kariyerin ve popülariten olsun...kadınlar için durum maalesef böyledir millet..
devamında ki süreçte nedensiz terk edilebilir, nefrette edilebilir...

edit: yazar bugün negatif
nedensiz sevilir nedenli nefret edilebilir.

aynı anda sevip nefrette edilebilir;
bunu sağlayan ise aşktır.
insan eylemlerinde yönlendirici iki unsur var;

bunlardan bir tanesi şüphesiz ki akıl. duygusal olanlar haricindeki tüm eylemlerimizde kuşkusuz tek belirleyici lakin, bir de duygusal yaklaşımlar var; işte! burada devreye, adına ister ruh deyin isterseniz kalp başka bir etki unsuru devreye giriyor.

ideal olan elbetteki akıl ve gönlün birlikte istediği ama bu her zaman böyle olamıyor. gönül seviyor ki nedenleri tespit edebilmekte öyle kolay değil; güzellik deyin, yakışıklılık deyin, yaydığı pozitif enerji deyin, karizma deyin, seksuel başarı deyin, ne derseniz deyin, adam veya kadın sahip olduğu insanlık değerleri açısından biliyorsunuz ki sıfır, gel-gelelim seviyorsunuz.

hatta şöylesi bile mümkün; sabahleyin, ' ulan manyak mıyım ben! bu adamla/kadınla nasıl birlikte oluyorum ' diye söyleniyorsunuz kendi kendinize ama hava kararıp akşam olduğunda, mum ışıkları eşliğinde tokuşturulan kadehlerin çınlama sesi, dünyanın en tatlı melodisinden daha büyük haz veriyor size, onun gözlerine dalıp uçsuz bir boşlukta kendinizi kaybedi-veriyorsunuz.

bu koşullar altında, hatunların efendi erkek yerine piç tercihini de bir yerde mazur görmek gerek.
(bkz: yanlış anlaşılan şarkı sözleri)

sevgi anlaşmak değildir neden siz de sevinin.

(bkz: o hikayedeki mal bendim)
sevilir fakat bi ilişkiyi yürütmek için bu yeterli değildir.
birini nedensiz seviyorsan o aşktır, o gerçek sevgidir zaten.sebepli sevgi, sevgi değildir ki
“en büyük a$klar nefretle ba$lar, eki eki” $irinliğine dü$mü$ sevimlilerin ortaya attığı önermemsi..

“sevgi anla$mak değildir” kısmından gadanallah dalalım..iyi tamam değildir anla$mak sevgi..yani bu güney yörelerimizde tarzanca konu$up da turist kızlarımızı dizi dizi inci güzellikte birinci olarak sıraya dizen yağız türk delikanlılarının dü$tüğü durumu sunacaksınız değil mi bana? çakallar! aynı $ey mi o karde$im..bana bu örneğin alt yapısındaki nedenleri döktürüp de a$k, sevgi gibi manevi hissiyatlardan kendinizi soğutmayın bence..yani sevi$mek ile yiyi$mek arasındaki fark gibi bilmem anlatabiliyor muyum?

tabii farklı görü$lere sahip olup da sevgi ortak paydasında bulu$an asal sayılar, pardon ki$iler durumu var bir de..bir yobaz ile bir ateistin a$k ya$aması gibi misal değil mi? bu örnekle de gelmeyin derim $ahsen, bu örneği sevgilerine dühul ettirmemi$ insanların ya$ayabileceği $eydir bu noktadaki..zaten çok nadir rastlanan bir örnektir bu da..

gelelim en önemli kısma;

“nedensiz sevmek”

bak bak bak..ben de sevgiler $elale, nereye akacağımı $a$ırmı$ım nedenli nedensiz seviyorum anasını satayım! okulda defterime sırama kitabıma yazıyorum herkesin adını! ey saçmalık!

nedensiz sevgi mi olur yahu? bu kadar bilinç kaybı ya$ar olduk, bu kadar mı beyinsel çalı$malarımzdan bağımsız ya$amını idame ettiren bir canlı mıyız da nedensiz seviyoruz? kaldı ki bu normal diyelim nedensiz seviyoruz sevgimizi bir sebebe oturtmak istemiyoruz, lan kim sorar bize sevgimizin nedeni?

-birilgül?
-efendim?
-seni seviyorum..
-niye kineeğğğğ?

buyur..bu ne lan? nedensiz sevgi mevgi yok efendim anla$mak değildir..bu tip saçma sapan sadece a$k’tan gözü dönmü$ mantığını yitirmi$ insanların gönül telini bımbırdatmak adına ard arda dizilmi$ sözler bütününden ba$ka bir $ey değildir bunlar..

ben bile bu kadar ağlak olmadım lan!
(bkz: dolar işaretinin anlam ve önemi)
şarkı sözü.

nedensiz sevilebilir orası tamam. lakin anlaşmadan sevgi olmaz. hiç mi olmaz? olur. elbet olur ama en azından uzun süreli olmaz. o sevgi bir şekilde sevgisizliğe dönüşür. yaptığın her hareket "sevdiğinin" gözüne batar. nedensiz seviyorsun belki anlaşamasak bile seveceğim diyorsun ama o sevgi sonraları nefrete dönüşür.
aşkla sevgiyi karıştırmış insan söylemi. aşk desen neyse de sevgide illa ki bir nedene dayanır.
Başıma gelmeden anlam veremediğim bi cümleydi. Ama evet bazen sevmek için anlaşmamıza gerek yok, varlığı bile yetebiliyor sevmek için.
güzel bir eserin akılda kalan dizesi.

ama hassaten, sevgi anlaşmak değil midir? felsefeten, nedensiz de sevilebilir mi? hülasa; velev ki sevdik, her şeyin bir nedeni yok mudur? nedenselliksiz bir eylem düşünülebilir mi, düşünülmesi mümkün olsa bile eyleme geçilebilirliği mümkün müdür?
Yine dile dolanan.
Bazen küçük bir an için ömür bile verilir şeklinde devam eder.
"Karıncalar bilmeden sever."
Aylak adam.
Bilinen gerçek.

Bir günah işledim, bin af diledim
Üstünde durmasan ne kaybederdin?
Hemen her fırsatta bir tokat gibi yüzüme vurmazsan ne kaybederdin?
Yüzüme vurmazsan ne kaybederdin?

Beni kaybettin otur ağla amk.