1. 1.
  topuk ağrısı yapan, topuk kemiğinin (calcaneus apofiziti) aseptik nekrozudur.
  1 ... drygt
 2. 2.
  çocuklarda görülen topuk ağrılarının başlıca nedenidir. (bkz: kalkaneal epifizit) olarak ta bilinmektedir.
  sever hastalığı, kız çocuklarında 8-10 yaşlarında görülürken; erkek çocuklarında 10-12 yaşlarında görülmektedir. erkek çocuklarda daha sık görülen sever hastalığı, topuk kemiğinin arka-alt büyüme plağında medyana gelen zorlanma sonucunda oluşur.

  aktif ve kilolu çocuklarda topuk kemiğinin metaphisis olarak adlandırılan bölgesinde aşırı zorlamaya bağlı olarak hasar meydana gelebilir. bu hasar sonucunda ise sever hastalığı oluşur. sever hastalığı aynı zamanda topuk kemiği büyüme plağı hasarı hastalığı olarak da tanımlanmaktadır.

  özellikle sıçrama, hızlı koşu ve ani durma gibi spor faaliyetlerinde yer alan çocuklarda görülür. spor faaliyetlerinin yanı sıra taban çökmesi (düz tabanlılık) ve taban yüksekliği gibi ayak tabanında sorun olan kişilerin büyük çoğunluğunda sever hastalığına rastlanılır.

  basma esnasında aşil tendonunun çevresinde gerginlik ve ağrı görülür.
  yak bileğinin etrafındaki kaslarda kısalık veya kuvvetsizlik meydana gelebilir.

  sever hastalığı bulunan kişilerin istirahat etmeleri ve spora bir süre ara vermeleri istenir. ancak spor sırasında veya spor sonrasında herhangi bir ağrı hissedilmiyorsa tedavi sürecinde spora devam edilebilir.
  topuk ağrısı yaklaşık olarak 2-4 yıl sonra kendiliğinden ortadan kalkar. geçmeyen ve şiddetli ağrılarda ise 3 hafta boyunda alçı uygulaması yapılır.
  ... beramen