1. 1.
  Elektronik ses yalıtımı düzenleri de vardır. Lise fizik derslerinde de anlatılan ters dalganın birbirini sönümlemesi prensibiyle, gelen ses dalgası mikrofon yardımı ile elektriğe dönüştürülür, sesden hızlı şekilde , kablo yardımı ile yalıtım yapılacak alandaki hoparlörde ters ses dalgasına dönüştürülür. Bu sayede gelen sese ters ses gönderilerek ortada bir yerde belli oranda sesin sönümlenmesi sağlanır. Uçak ses yalıtımlarında, konser düzeneklerinde, ve çeşitli kulaklıklarda vs. bu prensip kullanılır. Creative HN-700 kulaklık modeli buna örnektir.
  3 ... matthewturk
 2. 2.
  Her eve lazım bir teknolojidir. Olmaması durumunda yatak odası gıcırtısından, kavga nidalarına, gece yarısı çocuk haykırışına kadar tüm detaylar kamuya mal olur. Çok rahatsız edici olur.
  2 ... vuhuu
 3. 3.
  Yeterli bütçe sağlanamadığında,yumurta kartonları duvarlara yapıştırılarak yapılabilir.
  2 ... purpleboomerang
 4. 3.
  çok işe yarayandır.
  ... rothilipers
 5. 4.
  her eve lazım olandır. özellikle yeni yapılan evler* ses yalıtımı konusunda oldukça ilgiye muhtaçtır.
  -1 ... demesen de biliyordum zaten
 6. 3.
  Çok önemli bişey abi.

  Bu nedir ya. Yan dairede adam osursa duycaz. Sohbete dahil olucam birazdan.
  6 ... edit piaf
 7. 7.
  geri kalmış ülkelerin yeterince önemsemediği, ancak farkına varılsa, birçok insanımızın bir an önce başvuracağı bir meseledir. aslında hammaddeleri ucuzdur fakat nedense izolasyon malzemelerinin birçoğu pahalı satılır ülkemizde. işçiliği ise çok çok iyi bir ustalık gerektirir. göründüğü gibi basit değildir.
  Yalıtım olmadığında ses kirliliği uzun vadede sağlığı bozmaktadır. (evet bozar kardeşim, yavaş yavaş bozduğundan farkedilmiyor.) en az hava kirliliği kadar zararlıdır. yaşam kalitesini dibe indirir. mahremiyeti bozması nitelikli insan sayısını azaltır. hanzolaşma artar. duyarsızlaşma artar.
  Ses kirliliği huzur bırakmaz, zamanla alışanlar olabilir ama içten içe yer, ruhen ve bedenen sağlığı bozar. kötü bir alışkanlıktır.
  internette ses kirliliği ve gürültü üzerine araştırma yapmanızı öneririm. Yabancı dilde de araştırmanız daha fazla bilgi edinmenizi sağlar.
  Bu arada ülkemiz, ses yalıtımı konusunda pek ilerlemiş değildir.
  Ses yalıtımı basit görünür ancak son derece risklidir. bir hata, binlerce liralık bitmiş işi elinize verir. Damdan düşmüş gibi olmayın giden paralara bakakalmayın.
  gürültünün yüzde kaçının giderildiğinden emin olun.
  Bir de ses yalıtımı ısı yalıtımından çok farklıdır. Malzemeleri de farklıdır.
  Ses yalıtımı bilinçsizliğinden, fırsatçılar vatandaştan maalesef haksız getiri sağlamaktadır.
  Çok iyi araştırılması gereken bir konu. Ülkemizde ses kirliliğine karşı bilinç oluşması ve gereken adımların atılması gerekmektedir.
  ses kirliliği maalesef ekranlarda hiç konuşulmamaktadır ki, birçok gündem konusundan çok daha önemlidir.
  1 ... gerchekten
 8. 8.
  ses yalıtımını yapan firmalar boldur, akustik tasarımcı olduğunu iddia eden dangalaklar da boldur..

  daha oktav bandı nedir ne değildir bilmez..

  iki sikim firmadan ürün satar ve ağbi ses mes kalmayacak der.. lakin satarlar da satarlar..

  gelelim, mesela üstteki arkadaşın ısı yalıtımı malzemeleri neden pahalıdır sorusuna..

  hammaddesi petroldür çünkü.. temeli bu..

  ses yalıtımı çok ciddi bir iştir, önce ses kaynağı doğru tespit edilmeli, sesin nasıl engellenmesi gerektiğine karar verilmeli.. arka plan gürültüsü ayırt edilmeli vesaire vesaire..

  bizim gibi memleketlerde önem arz etmediği doğrudur.. 3 milyon tl istedikleri dairelerde alt kattaki osursa duyarsınız..

  ama müstehaktır tabii yine bu millete..
  4 ... ciddiliinsan
 9. 9.
  Her binada mutlaka olması gereken, hatta bu eksiklikle inşaa edilen yapıların onay alamaması gereken önemli bir detaydır.
  Eğitim düzeyi yüksek, uygar ülkeler ve toplumlarda, bu konu olmazsa olmaz seviyededir.
  3 ... zeytinyagli dolma kalem