1. 1.
  hayatı kolaylaştıran alet ve makinaların yan etkileri. birilerinin işini kolaylaştırırken, başka birilerinin kafasını, porno yıldızına cevirmektedir.
  1 ... pilotmont
 2. 2.
  (bkz: ismail yk)
  ... esneyenahtapot
 3. 3.
  (bkz: gürültü kirliliği)
  ... palta
 4. 4.
  Ses kirliliği diğer adıyla gürültü kirliliği; insanların işitme sağlığını ve algılama gücünü olumsuz yönde etkileyen , kişinin psikolojik ve fiziksel dengesini bozabilen, iş verimini düşüren, çevrenin doğallığını bozan, sanayileşme ve modern teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkmış bir çevre sorunudurses kirliliği .
  Sesin derecesi desibel (dB) ile ölçülmektedir. Gürültünün sınırları, kesin olarak belli değildir. Fakat, 55-65 dB arası, psikolojik rahatsızlık verici gürültüler , 55-90 dB arası , huzur bozucu gürültüler , 90 dB ve üzeri , fizyolojik bozukluğa ne­den olan gürültüler olarak tanımlanmaktadır.
  Ses kirliliğine yol açan etmenler nelerdir?
  1- Sanayileşme
  2- Plansız kentleşme
  3- Hızlı nüfus artışı
  4- Ekonomik yetersizlikler
  5- taşıt sayısının artması
  Ses kirliliğinin etkileri nelerdir?
  1- Fizyolojik etkiler: Ses kirliliği geçici ya da sürekli işitme kaybına, yüksek tansiyona, solunum ve dolaşım bozukluğuna yol açar.
  2- Psikolojik etkiler: Zihinsel etkinliğin azalmasına, strese, uyku düzeninin bozulmasına, sinirliliğe, dikkatin dağılmasına, iş veriminin düşmesine neden olur.
  3- iş yapabilme yeteneğine etkileri: Özellikle beklenmeyen zamanlarda ortaya çıkan ses kirliliği, iş veriminin düşmesi, kendini işine verememe ve hareketlerin engellenmesi şeklinde performansı düşürücü etkiler yapar. Gürültünün öğrenmeyi ve sağlıklı düşünmeyi de engellediği deneylerle saptanmıştır.
  Ses kirliliğinin önlenmesi için neler yapılabilir?
  1- Otomobil kullanımını azaltacak önlemler alınmalıdır. (Taşıtlara susturucu takılmalı, gerekli kontrolleri zamanında yapılmalıdır.)
  2- Ev ve iş yerlerinde ses geçirmeyen camlar (ısıcam gibi) kullanılmalıdır.
  3- Eğlence yerleri vb. ortamlarda yüksek sesle müzik çalınması engellenmelidir.
  4- Gürültü yapan kuruluşlar, şehirlerin dışında kurulmalıdır.
  5- Seyyar satıcıların bağırarak mal satmaları yasaklanmalıdır.
  6- Evlerde başkasını rahatsız edecek şekilde gürültü edilmemelidir.
  7- Ses kirliliği konusunda kişi ve kuruluşlar bilinçlendirilmelidir.
  Ses kirliliğinin insan sağlığına etkileri nelerdir?
  Gürültünün insan sağlığı üzerindeki etkileri hem sağlıksal hem davranışsal yönde ortaya çıkabilir. Genel olarak, “gürültü” diye adlandırılan her türlü ses insan sağlığını fizyolojik ve psikolojik olarak etkiler. istenmeyen bu sesler sinir, saldırganlık, hipertansiyon, yüksek stres, kulak çınlaması ya da kulak uğuldaması, duyma kaybı, uyku bozuklukları gibi pek çok sonuç doğurabilir.
  Bu sonuçlar içinde, stres ve hipertansiyon ciddi sağlık sorunlarına kapı açabilirken, kulak çınlamaları ve uğuldamaları unutkanlığa, ciddi ruhsal bunalımlara ve kimi zaman panik ataklara neden olabilir.
  Ses kirliliğinin insan sağlığına etkilerine örnekler
  Baş ağrısı ve baş dönmesi olur.
  Yüksek sesle konuşma alışkanlığı oluşur.
  Dikkat dağılır, iş verimi düşer.
  Ses Yalıtımı Nedir?
  Ses yalıtımı, sesin bulunduğu ortamdan başka bir ortama geçişini önlemek için yapılır. Bunun için duvarlar köpük, plastik, cam elyafı gibi maddelerle kaplanır. Ses yalıtımı bulunan binalarda odadan odaya, evden eve ve dışarıdan eve sesin geçişi engellenir. Böylece gürültünün olumsuz etkilerinden korunmuş oluruz.
  Dış Bağlantılar
  Gürültü şikayetlerinin değerlendirilmesi ve denetim
  Gürültü kaynaklarının ses seviyeleri
  iç ortam gürültü seviyesi sınır değerleri .
  ... afatsum niket
 5. 5.
  Seçim otobüslerinin ve standlarının yaptığı Şey idi.
  ... naega jeil jal naga
 6. 6.
  Motorcu yavşakların ve tofaşçı kekolaların sebep olduğu şeydir.
  1 -2 ... king of the north
 7. 7.
  (bkz: gürültü)
  -1 ... merveyitavla11