1. 1.
  haldun tanerin eserlerinden biridir...
  yakın zamanda şehir tiyatroları tarafından sahnelenmiştir,ayrıca savaş dinçel oyunda döktürmektedir,ustalığını perçinlemektedir adeta...
  3 ... selmagezinir
 2. 2.
  "calısmak ınsan dogasına aykırıdır ispatı da sudur ki: çalışan ınsan yorulur."
  ismail/sersem kocanin kurnaz karisi/ haldun taner

  ayrıca ahmed vefik paşa'nın tiyatroya verdiği degeri çok guzel sekılde ortaya koymus komedidir.
  6 ... yasakani
 3. 3.
  HALDUN TANER'iN ÖLÜMSÜZ OYUNLARINDAN BiRidir. YILLAR SONRA YiNE SEHiR TiYATROSU SAHNELERiNDE sahnelenmektedir. 19. YÜZYILIN SONLARINDA TOMAS FASULYECiYAN VE ARKADASLARININ TiYATRO MESLEGiNi iCRA EDEBiLMEK iÇiN YADADIKLARI BÜYÜK ZORLUKLARIN ANLATILDIGII OYUNDA, AHMET VEFiK PASA'NIN BURSA'DA KURDUGU TiYATRO, MOLIERE UYARLAMALARI DA ANLATILIYOR...

  Haldun Taner'in kaleme aldığı ve Kıskanç Herif, Yorgandaki Dandini, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı adlı 3 perdeden oluşan oyunda Tomas Fasulyeciyan Kumpanyası vasıtasıyla tiyatro tarihimizden tablolar sunulmaktadır.

  GERÇEK HAYATTA HiÇ BiRLiKTE OYNAMAMIS OLAN FASULYECiYAN iLE KÜÇÜK iSMAiL BU OYUNDA BULUSUYORLAR.

  bugünlerde bursa şehir tiyatrolarında oynanan oyundur ayrıca.Her hafta salı günleri saat 20:30'da, cumartesi günleri ise saat 15:00'de Tayyare Kültür Merkezi'nde izlenebilinir. oyun üç perdeden oluşmakta.

  ve oyundan unutulmaz replikler;

  Artık ne sevroş suflör var, ne uyanık Ahmet Fehim, ne de hazır cevap küçük ismayil. Hepsine Tanrı rahmet eylesin. Dalgacı Holas, şık ve zarif Hıranuş, Virginya zazakyana, Satenik ve kulunuz Tomas Fasulyeciyanda dünya deniştirdik. Bizim de toprağımız bol olsun.

  Zaten Aktör dediğin nedir ki? Oynarken varızdır. Yok, olunca da sesimiz bu boş kubbede bir hoş sedaolarak kalır. Bir zaman sonra da unutulur gider??
  3 ... rsbrnch
 4. 4.
  oyunculuk olarak cok zor olan , siveye ve tiplemeye malik olunmasi gereken ama bir o kadar da zor olan seyler gibi tatlı bir ödülü olan muazzam eser.
  ... mulayim
 5. 5.
  vodvillerin en çok izlenen tür olduğunu düşünürsek, sersem kocanın kurnaz karısı tüm vodviller içinde belki de en çok izlenen ve bunu hakeden bir oyundur.
  ... selsuyu
 6. 6.
  istanbul' da sahne alması engellenen güllü agop tiyatrosu' nun oyuncuları, bursa' ya yerleşmiş ve burada, usta moliere' nin george dangin isimli eserini çalışmak üzere faailete başlamışlardır.

  tomas fasulyeciyan (ilk temsil-münir özkul) ve dostlarının ayakta kalma savaşını konu alan, yer yer ''türk tiyatrosu'' ndaki sorunları açığa çıkaran haldun taner oyunudur.
  1 ... iplik
 7. 7.
  "... zaten aktör dediğin nedir ki? Oynarken varızdır. Yok olunca da sesimiz bu boş kubbede bir hoş seda olarak kalır. Bir zaman sonra da unutulur gider. Olsa olsa eski program dergilerinde soluk birer hayal olur kalırız. Görorum hepiniz gardroba koşmaya hazırlanorsunuz. Birazdan teatro bomboş kalacak. Ama teatro işte o zaman yaşamaya başlar. Çünkü Satenik'in bir şarkısı şu perdelerden birine takılı kalmıştır. Virjinya'nın bir diyaloğu eski kostümlerin birinin yırtığına sığınmıştır. işte bu hatıralar, o sessizlikte saklandıkları yerden çıkar, bir fısıltı halinde yine sahneye dökülürler. Artık kendimiz yoğuz. Seyircilerimiz de kalmadı. Ama repliklerimiz fısıldaşır dururlar sabaha kadar.

  Gün ağarır, temizleyiciler gelir, replikler yerlerine kaçışır. Perde!" *
  ... yasak merve
 8. 8.
  (bkz: saf koca saffet)*
  ... t bag
 9. 9.
  Kullanici adim, bu oyunun bir karakteri olan Virjinya'yi canlandirmam ve Haldun Taner'in hayrani oldugum icindir.

  Bu eser tiyatrocularin gercek hayatlarini anlatir, telaslarini, karin agrilarini, sorunlarini, vs.

  3 perdelik, Oyun icinde oyun. karakterler 2 farkli kisiligi canlandirir. 1. ve 2. perde 3. perdede olucak oyuna calisan tiyatro oyuncularinin hallerini anlatir.
  3. perdede 1.ve 2. perdede calisilmis oyun sergilenir.

  Onemli karakterleri,

  Thomas Fasulyeciyan, Aldatilan saf ve bir o kadarda tatli karakter.

  Ahmet vefik pasa, Kumpanyanin fakirligine ve caresizligine yardim eden sahis.

  hiranus ( Mahpeyker), Thomas Fasulyeciyan in karisi, kurnaz, eli iste gozu oynasta, cilveli ozellikli esas kadin.

  Kucuk Ismail (Ibis), Oyunun en komik karakteridir Saftir ve hanimi Hiranus'e yardim eder Virjinya nin gozune girebilmek icin.

  virjinya(Isvebaz) hizmetci hiranuse sevdigiyle bulusmasi icin yardim eden ve ibisin saf duygularini bunun icin kullanan karakter.

  Ahmet fehim, Hiranus'un exi.

  Oyun bir sarkiyla sona erer;

  Isterse sanat karin doyurmasin
  Yemek sanatkara iyi degildir

  Ac ayi oynamazsa oynamasin
  Bir sanatkar asla ayi degildir.

  Haldun Taner bile bir hatiradir
  Bosuna mi geldi fani dunyaya.

  Birgun hikayemiz yazilacaktir
  Yasayacaktir bu seyyar kumpanya.
  2 ... virjinya
 10. 10.
  (bkz: Tomas Fasulyacıyan)
  ... darah hitam