1. 1.
  kur'an > sure bakara> ayet 178

  ey iman edenler! öldürülenler (müminse) hakkında size kısas farz kılındı. hüre hür, köleye köle, kadına kadın (öldürülür). ancak her kimin cezası, kardeşi (öldürülenin velisi) tarafından bir miktar bağışlanırsa artık (taraflar) hakkaniyete uymalı ve (öldüren) ona (gereken diyeti) güzellikle ödemelidir. bu söylenenler, rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. her kim bundan sonra haddi aşarsa muhakkak onun için elem verici bir azap vardır.

  "yanlışlıkla olması dışında bir müminin bir mümini öldürmeye hakkı olamaz. yanlışlıkla bir mümini öldüren kimsenin, mümin bir köle azat etmesi ve ölenin ailesine teslim edilecek bir diyet vermesi gereklidir. meğer ki ölünün ailesi o diyeti bağışlamış ola. (bu takdirde diyet vermez). eğer öldürülen mümin olduğu halde, size düşman olan bir toplumdan ise mümin bir köle azat etmek lâzımdır. eğer kendileriyle aranızda antlaşma bulunan bir toplumdan ise ailesine teslim edilecek bir diyet ve bir mümin köleyi azat etmek gerekir. bunları yapamayan kimsenin, allah tarafından tevbesinin kabulü için iki ay peşpeşe oruç tutması lâzımdır. allah her şeyi bilendir, hikmet sahibidir.

  dinden dönme suçu (irtidat)

  bakara/2/191. onlari buldugunuz yerde oldurun. sizi cikardiklari yerden siz de onlari cikarin. fitne cikarmak, adam oldurmekten daha kotudur. mescidi haram'in yaninda, onlar savasmadikca siz de onlarla savasmayin. sizinle savasirlarsa onlari oldurun. inkar edenlerin cezasi boyledir.

  maide/5/33. allah ve peygamberiyle savasanlarin ve yeryuzunde bozgunculuga ugrasanlarin cezasi oldurulmek veya asilmak yahut capraz olarak el ve ayaklari kesilmek ya da yerlerinden surulmektir. bu onlara dunyada bir rezilliktir. onlara ahirette buyuk azab vardir.

  yaralamalar (ma dune'n-nefs cinayetler: müessir fiiller)

  kur'an > sure mâide> ayet 45

  tevrat'ta onlara şöyle yazdık: cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş (karşılık ve cezadır). yaralar da kısastır (her yaralama misli ile cezalandırılır). kim bunu (kısası) bağışlarsa kendisi için o keffâret olur. kim allah'ın indirdiği ile hükmetmezse işte onlar zalimlerdir.

  yol kesme suçu (hırabe)

  kur'an > sure mâide> ayet 33

  allah ve resûlüne karşı savaşanların ve yeryüzünde (hak) düzeni bozmaya çalışanların cezası ancak ya (acımadan) öldürülmeleri, ya asılmaları, yahut el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut da bulundukları yerden sürülmeleridir. bu onların dünyadaki rüsvaylığıdır. onlar için ahirette de büyük azap vardır.

  zina suçu

  kadınlarınızdan fuhuş yapanlara karşı aranızdan dört şahit getirin. eğer şahitlik ederlerse, o kadınları ölüm alıp götürünceye yahut allah onlara bir yol açıncaya kadar evlerde hapsedin.
  kur'an > sure nisâ> ayet 24

  (harp esiri olarak) sahip olduğunuz cariyeler müstesna, evli kadınlar da size haram kılındı. allah'ın size emri budur. bunlardan başkasını, namuslu olmak ve zina etmemek üzere mallarınızla (mehirlerini vererek) istemeniz size helal kılındı. onlardan faydalanmanıza karşılık kararlaştırılmış olan mehirlerini verin. mehir kesiminden sonra (bir miktar indirim için) karşılıklı anlaşmanızda size günah yoktur. şüphesiz allah ilim ve hikmet sahibidir.

  abdullah b. mesûd (r.a.) şöyle rivayet etmiştir:
  yanımızda kadınlar bulunmadığı halde biz resulüllah (a.s.) ile beraber gazveye giderdik. bu sebeple; erkeklik yumurtalarımızı çıkartıp hadım mı olsak? dedik. fakat resulüllah bizi hadım olmaktan nehyetti. sonra bizebelli bir müddet içinde elbise mukabilinde bir kadınla nikâhlanmamıza ruhsat verdi. bundan sonra abdullah b. mesûd: ey iman edenler! allah'ın size helal kıldığı iyi ve temiz şeyleri (siz kendinize) haram kılmayın ve sınırı aşmayın. çünkü allah sınırı aşanları sevmez. ayetini okudu.
  sahih-i müslim'deki hadis numarası [sadece arapça]: 2493

  zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, allah'ın dininde (hükümlerini uygularken) onlara acıyacağınız tutmasın. müminlerden bir gurup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun.

  hırsızlık suçu

  kur'an > sure mâide> ayet 38
  hırsızlık eden erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık bir ceza ve allah'tan bir ibret olmak üzere ellerini kesin. allah izzet ve hikmet sahibidir.

  devlete isyan suçu
  kur'an > sure hucurât> ayet 9

  eğer müminlerden iki gurup birbirleriyle vuruşurlarsa aralarını düzeltin. şayet biri ötekine saldırırsa, allah'ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. eğer dönerse artık aralarını adaletle düzeltin ve (her işte) adaletli davranın. şüphesiz ki allah, âdil davrananları sever.

  miras hukuku
  nisa/4/11. allah size, çocuklarınız hakkında, erkeğe, kadının payının iki misli (miras vermenizi) emreder.

  nikah hukuku

  nikâhta şahit olan kimselerin şahitliklerinin sahih olabilmesi için; şu dört şartın o kimselerde bulunması gerekir:
  a) müslüman olmak,
  b) hür olmak, köle olmamak köleye nikah kıymak caiz değildir
  c) akıllı olmak, (deli olmamak)
  d) bulûğa ermiş olmak kadınlarda 9 yaş erkeklerde 14 yaşında olmak gereklidir!..

  kölelerin şahitliği ile nikâh kıyılmaz. bunların müdebber veya mükateb olmaları arasında da bir fark yoktur. delilerin ve çocukların şahitlikleriyle de nikâh akdedilmez. müslümanın nikâhında,kâfirin şahitliği geçerli değildir. bahru'r raik'te de böyledir...

  şimdi iyi okuyun iyi düşünün, şeriat gelecek diye korkudan üç buçuk atanla, bu maddelerin hangisi tam anlamıyla birebir bir ülkede uygulanıuyor sormak isterim..
  3 ... gelberiyargelberi