bugün

hosgoru nun doruk noktasıdır. birde iki kere uyarırlar.cogu seriat kuralı gibi ilkel bir ritueldir.

--spoiler--

"Dinini değiştiren kimseyi öldürünüz" (Buhârî, Cihâd 149, itisâm, 28, istitâbe, 2; Ebû Dâvud, Hudûd 1; Tirmizî, Hudûd, 25; Nesaî, Tahrîm,14); "Müslüman bir kimsenin kanı ancak üç şeyden birisi ile helal olur. Zina eden dul, cana karşılık can ve cemaatten ayrılıp dinini terkeden kimse" (Buhârî, Diyât, 6; Müslim, Kasâme, 25, 26; Ebu Davud Hudûd 1).
--spoiler--
sevgi dolu güzel olay. grandım ekinoksum nerdesin niahah.
(bkz: seriat duzeninde merdiven cikanin oldurulmesi)
(bkz: turkiye de bu kadar hirsiz varken seriat istemek)**
devlet "din" ile yönetildiğinden dinden çıkan devletten de çıkmış oluyor, yani dolaylı olarak (belki de direk) vatana ihanetten yiyor ilmiği boynuna.
hayattan bıkıldığında dinden çıkmış takliti yapıp 'günahı boynunuza ipneler' diyerek ölme gibi bir avantaj sağlayan uygulama. bence türkiye sırf bu uygulama için rejim değiştirmeli.
echel-i cühela tespit silsilesinden biri daha dedirten başlık.

islam dini, din ve vicdan özgürlüğü prensibine sahiptir. bir kişiyi zorla müslüman yapmak veya dinden çıktı diye baskı oluşturmak bu prensiple çelişir. oysa islam, dinde zorlama yoktur demektedir. aklın, gönlün ve vicdanın rızasıyla iman olur.

bir kişi dinini değiştirdiği için değil, müslümanlara karşı zehir kusarak propaganda yaptığı için, onları manen zehirlemeye çalıştığı için, kendini karşı tarafta görüp müslümanlara savaş açma gibi bir tutum içine girdiği için, toplumun huzurunu bozduğu için öldürülebilir.

bu işlem, kişiye her türlü düşünme payı verildikten ve hatalarını düzeltmesi için yardımlar yapıldıktan sonra hiçbir olumlu değişim olmazsa yapılır.

ayrıca;

'Ey akıl sahipleri, kısasta sizin için hayat vardır' Bakara, 179

ey akıl sahipleri demiş tabi, anlayana.
anlıyorum bu mevzunun insanı neden çileden çıkarttığını:öldürülmek, belli bir dini kaideyi yerine getirmediği için hayatının sona erebileceğini bilmek insanı gerçekten yoruyordur, bunu anlayabiliyorum ama...

asgari insani talepleri dile getirdikleri için gözaltına alınıp işkenceden öldürülenler hiç bir zaman kemalizmin suçu olmadı,

yalnızca kendi dillerini konuşmak, o dilde eğitim almak, kültürlerini bir sonraki kuşağa aktarmak isteyen insanların geceyarıları köylerinin basılarak öldürülmesi de sanıyorum kemalizmin suçu değil,

arkadaşlarıyla birarada sohbet etmek isteyenlerin cumhuriyeti yıkmak amacı güttükelri varsayımıyla bir gece ortadan kaybolmaları ve bir daha asla yeryüzünde görülmemeleri -hayret- de kemalizmin suçu değil,

gibi bir inanca yaslanarak yaşayan insanların, yanlış olduğu birçok referansla ispatanabilecek bir varsayımdan yola çıkarak bunca vaveyla koparması kelimenin iltifat manasıyla sahtekarlıktır, utanmazlıktır, içine saplandığı bataklığı görememektir. boğazına kadar boka batmışken başkalarının paçasında olmayan pisliğe laf atmaktır. biraz izan biraz idrak lakin bunların işe yaraması için de çokca vicdan ve bir hayli kafa lazım.
sike sürecek kadar aklı olan insanın bile gülüp geçeceği önerme. ki$i bilir ki eğer birisi bu ad altında öldürülüyorsa, dini değil siyasi sebeplerin baskın çıkmasından dolayıdır.

ha bu ölüm olayını günümüz şartlarında haklı çıkartmamakta lakin bazı eblehler bundan yüz bulmaya çalışmakta ya işte o çok komik.
(bkz: iran da müslüman olmak)
(bkz: #4083831)

"cana karşılık can" mı? kan davası ne zamandan beri müslümanların helali?

(bkz: veda hutbesi)
"bir kişi din değiştirdiği için değil, müslümanlara zehir kusarak propoganda yaptığı için öldürülür" şeklinde çevir kazı yanmasın tarzı savunulmaya çalışılan iğrenç bir durumdur.. eh be kardeşim, senin feton, tarikatların batılı ülkelerde hertürlü din propogandasını serbestçe yapabilirken, din değiştiren bir insan öldürülüyorsa birçok islam ülkesinde, o rejimler ilkelliğin, vahşiliğin dibine vurmuş demektir.. bazen anlamıyorum, yahu islamcı olsam en başta bu durumu ben kınarım ki, mensub olduğum din ilkellikle birarada tutulmasın.. hala recm'i, kol kesmeyi, din değiştirenleri idamı savunmaya çalışanlar, insanca davranılmayı maalesef haketmiyor..