bugün

orta yaşlı altılı ganyan severlerin durup durup bahsettiği atlardandır..hiç geçilmediği söylenir..süleyman akdı ile kazanmadığı kupa yoktur..
(bkz: ingiliz atı)
1- üzerine dörtköşe yelken gerilmek için direğe haç gibi takılan ağaç

2- konut kapılarında menteşe ve kilidin takıldığı düşey konumdaki kalın parçalara verilen ad.
makam, statü anlamına gelen kadın ismi.
(bkz: seren serengil)
asıl olarak ne anlama geldiği bilinmeyen kız ismi. ne hikmet olduğu anlaşılamayan bir ketumluğa sahiptirler bu ismler.
bu atın babası karayeldi. koştuğu 24 yarışıda birincilikle tamamlayan manyak kısrak.
tam ismi "seren 1" olup, karayel ve karanara'nın yavrusudur. babası karayel gibi türk yarış tarihinin gelmiş geçmiş en büyük şampiyonlarından biridir. canlı olarak izleme sansina sahip olduğum, atlara gönül verenler için unutulması zor bir safkan.
en çok atlarda ve travestilerde olan isim...
yelkenli gemilerde kullanılan bir çeşit direk.
Edirne ilinin Meriç ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: meriç/#5120372)
benim gerçek adım ve her zaman ayrı bi havası vardır çok fazla kullanılmaz.
deniz taşıtlarında yere paralel olan direklere verilen ad.
fazla kullanılmayan bir isimdir ama genel olarak seren isimli kişilerden bahsedersek sevimli ve sempatik oldukları söylenebilir.
Diyarbakır'ın hani ilçesine bağlı olan köydür. Asıl adı "serdé"dir.

Ana geçim kaynağı, buğday ve domatesle birlikte kavun ve "şarap üzumüdür.

Yukarısında "goma bekiran", aşağısında ise fis ovasının içinde olan "cumelaş" köyü bulunmaktadır.

1990'ların başında -kimine göre asker, kimine göre militanlar- tarafından köy boşaltılıp, ateşe verilmiştir.

Köy Lice depreminden önce liceye bağlıymış.

Not: Benim köyümdür...