bugün

son albümden bir örnekle başlayalım... gram isimli şarkısında bakınız ne demiş şair :

gram acımadı kötü diye vaziyetime
sana yakışanı yapıp onu koru o zaman

evet çok yavan bir şarkı sözü değil mi? dışarıdan bakınca öyledir tabii ki bir de olaya şöyle bakalım ve mesajı deşifre edelim :

şarkıyı öyle bir söylüyor ki işte aynen bu durum ortaya çıkıyor ve mesajı veriyor sayın ortaç

gram acımadı kötü diye vaziyetime
sana yakışanı yapıpoponu koru o zaman

evet popomuzu korumamızı öğütlüyor... dikkatle dinleyin efendim sizde fark edeceksiniz.
"kırkından sonra amcam çeker halayı, amcamın zamanında halay mı vardı"
insanı hayatı sorgulamaya itip derin düşüncelere sevkeden büyük bir söz olarak aklımdan çıkmamaktadır.
(bkz: melek misin gümüş söğüt dalı mı)*
toprak sulu sulu, dudağım kuru kuru sanki anadolu yarim var.

yari olan kişinin geniş bir coğrafyaya hitap ettiğini söylüyor. ve buradan da yola çıkarak tüm kültürleri tek potada erittiğini, başlı başına bir etnik öge olduğunu iddaa ediyor.
binlerce dansöz var.***
kapıyı açtım sonuna kadar
gönül, ya içeri gir ya dışarı.

şair burda gönlüne seslenmiş, adeta rest çekmiş.
mesaj şudur;

''aynı kalıplardan bir sürü şarkı yapıyorum, hala dinliyorsunuz. çok kekmişsiniz yav''
çoğu ki$inin dalga geçtiği hayata dair güzel mesajlardır.

hayır anlamıyorum ben bu özentiliği
"the child is grown, the dream is gone.
i have become comfortably numb." bu mudur yani ,ne anlayacaksın bu sözlerden allasen. halbuki binlerce dansöz var'da günümüze dair gayet açık mesajlar verilmi$ artık herkesin kıvırttığı kimseye güvenilmemesi gerektiği gerçeği yüzümüze vurulmu$tur.

siz dalganızı geçmeye devam edin, anlayan anlıyor.
"seni çöpe atacağım poşete yazık"

geri dönüşüme inanıyorum.

"aşk bu kızılötesi"
teknoloji kötü bir şey, bluetooth sevmiyorum.

"ben ne sana taparım ne seni ararım ne trip atarım"
şüphesiz ki allah birdir, ben ona taparım.
-siz keksiniz, adam olmazsınız, bu şarkılara kadar düşmüşsünüz, sizin beyniniz bu şarkılarla pekmez olup akarken ben paraya para demeyeceğim.

bu tür mesajlardır işte, büyütülecek birşey yok.

yav şuna bi bakın allasen:

deliler gibi yanıyorum ,
yuvadan uçup gidiyorum
yaşım özneden büyük ama seni,
adım adım sayıp seviyorum.

heyecan adlı serdar ortaç eserinden alınmış sözler bunlar, bakın. yaşı özneden büyükmüş ama onu adım adım sayıp seviyormuş. özne kim, dolaylı tümleç nerde, adım adım saymak ne demek, sevmek nerden çıkıyor? anlayan beri gelsin.
ben bu başlıktan sonra bütün serdar ortaç şarkılarını dinledim. şu an size komadan sesleniyorum, makinaya bağlıyım doktor, "fişi çekelim abla" diye anneme baskı yapıyor. bu hayatım bahasına araştırmalarım gösterdi ki serdar ortaç şarkılarındaki tek mesaj şu:

"yazdığım mektupları birer birer yakacakmış,

çektiğim mesajları okumadan atacakmış"...

şimdilik aktartacaklarım bu kadar. lan oğlum siz de koşmayın yoğun bakım servisinde kablolara takılacaksınız fiş çıkacak sonra, tevbe, tevbe!!!
bir sigara yakacağım ateşe yazık.

yeşilaya punch atmış mesela.
Ismin baş harflerinden şarkı yaptığı için mesaj nakaratın baş harflerinde saklı . Belki bir mesaj vardır. Arayın siz.
bizi orjinal albüm almaya ikna için konulmuş gizli mesajdır.

ama yemiyoruz korsanını bile indirmiyoruz.
7 tane nota varken, kaç mesaj koyabilir ki?