bugün

tanrılar sadece inanan zihinlerde var olan, dış dünyada var olmayan ve varlık için getirilen teolojik bir açıklama. genelde konu hakkındaki bilimsel açıklamalar yerine teolojik açıklamaları kabul edenler belli bir düşünme gücüne ve sabit bir bakış açısına sahiptir. tartışma konusu açmamak adına geçiyorum. insan duyguları, insan iradesi evrimsel gelişmenin ürünüdür. insan beyni bunun en elle tutulur örneğidir. ve insana "yok olmayacağı" öngörüsü ile sentilyon gibi çılgın bir zaman ve artan teknolojik sürecini verirsek ortaya tüm tanrıları bile aşan çılgın bir güç çıkar. neden mi? beyinlerimiz fiziği anlamak için gelişmemiştir mesela, sosyal iletişim ve yaşam adına gelişmiştir. bu yüzden eminim bunu okuyan çoğu insan fizikten pek anlamaz, çok çalışsa da, arzulu olsa da. sebebi evrimin bize fiziği anlamayı verme gibi bir gayesi yoktu. ama şans eseri aramızda tesadüfen, gelişmiş beyine sahip olanlar çıktı. sayısal öğrencileri kastetmiyorum. fiziği zihninde simüle edebilecek kadar zeki insanları kastediyorum. misal hawking gibi. işte bu bize gösteriyor ki insan beyni her geçen gün gelişiyor. tabii ki çok küçük adımlarla. eğer sentilyon yıl dersem beyinlerimiz şimdiki kavrama ve zihinsel düşünebilme kabiliyetine göre, iradesel sınırına göre hayal edecektir. elimizdeki beyinlerimiz fizikteki maddesel birçok boyutu bile anlama konusunda gelişmişliği azdır. çünkü, evrimin böyle bir derdi yok. ama zeki insanlar yapay seçilimlerimizle seçiliyor artık. ve insanlar bunlarla ürüyor. sürekli gelişen zekalı insanalarla ürediğimizi düşünelim, günümüzde olan bu ama... sonunda öyle bir hal alacak ki olay bizden kopacaklar, 1 milyon yıl sonraki insan zihninin yapısını hayal bile edemeyiz en iyi ihtimalle. sebebi şu anki, şu zamandaki gelişen beyinlerimiz bizden daha üstün bir zekanın düşünme şeklini hayal edemez. çünkü bunlar bizden gelişen ve insan olmayan yeni türler olacak, onlardan da başka türler gelişecek. çünkü zihinlerimizin evrimsel bazda bir sınırı var. tabii bu bilimsel gerçekleri yok etmez. bu bilmediğimiz birçok konuda "kara madde" ve daha birçok konu gibi bilmediğimiz konuda bilimsel ve teknolojik bazda daha hızlı gelişmek demektir. daha karmaşık, yeni duygulara sahip, fiziği zihninde tamamen simüle edip hesap makinesi gibi çalışmak için evrimleşen bir zihni hayal edemezsiniz. sentilyon yıl verdim ki bu çılgın bir sayıdır. misal fizikte evrenimiz çoğu insanın sağduyusunu yıkan gerçekler göstermiştir ki evrenimiz 0'dan, 0 toplam enerji ve kuantum dalgalanmaları ile "yoktan" var olmuştur. hiçbir tanrıya, doğaüstü güce ihtiyaç olmadan. tamamen kendi kendine, fizik kurallarıyla. cern'de ilkel, kısa süreli var olan ilkel evrenler var edebiliyoruz. kısaca sentilyon yıldan önce bile kendi evrenlerimizi yaratmamız artan gelişme ile gayet mümkün ki doctor who gibi bilim kurgu-hayal ürünü dizilerin bile bu tür hiçbir bilimsel gelişmeyi düşünmeden yapıldığı bir dünyada yaşıyoruz.
dünya 4,5 milyar yaşında, insan 2 milyon yıldır burada. zekasında görünen durum ileri değil geri gidiyor. (yada yerinde sayıyor) teknolojiyi kendini yok etmek üzere kullanıyor. hawking gibileri 3. 4. 5. dünya savaşı, kıtlık, kuraklık türü olaylardan sağ çıkabilecek midir ? sadece beyin kapasitesinin artması bu hayatta kalabilmek için yeterli midir ? evrim sürekli gelişim halinde. Fakat bazen bir virüs, bazen bir meteor vs. o türü yeryüzünden silebiliyor.

diğer bir konu da bilinmeyenler her daim olacak gibi. insan 1 milyon yıl önce bilmiyordu. 1 milyon yıl sonra bir şeyler öğrendi. bu sefer başka sorular aklına geldi. cevabını buldu ama başka sorular doğdu. yani sorular cevapları, cevaplar soruları sürekli kovalayacak gibi.
Bu kadar şeyi yazan insanın yarın bu yazılara cevap veremeyecek olması sencede garip değilmi? Şişştt sana diyorum yakışıklı! Önce ölümü öldür bende kime istiyorsan tapayım.
Varsayımlarla inanç kavramı oluşturulamaz. Beynimizi tam kapasiteli kullanamıyoruz, işte %100'ünü kullanırsak yok uçarız, yok çeliği eritiriz teorileri ile büyüdük zaten.

demek ki bir irade kısıtlıyor veya vermiyor. 7 milyarlık dünyada 0 çekiyoruz anlayacağın..

hem boşver, daha einstein'ın yarım bıraktığı formülleri yeni yeni çözüyoruz.
(bkz: ihtiyaç halinde camı kırınız)

(bkz: kıyamet günü)