bugün

senin yaptığını çorumlu yapmaz sözü ırkçılıktır. senin yaptığını çorumlu yapmaz sözündeki çorumluya karşı nefret suçu işlenmiş ve ayrımcılığa maruz bırakılmıştır.
pelin portakal isimli genç kız bingöl ile ilgili bir espri yaptı diye linç eden insanların kullanmaya alışık olduğu bir söz.

bu coğrafya insanı cidden insan bile olmayı becerememiş, düşünce yetisi yok. köpek olmuşlar desem kızacaklar, boğa misali diyeyim ben en iyisi.

birileri gösteriyor kırmızı flamayı, benim vatandaşım da gidip sorgusuz sualsiz beyin off konumda kafasının dikine gidiyor saldırmaya.

ulan oturun bir düşünün, o beyninizi yok hükmünde saymayın, azcık düşünerek hareket edin.

aynı oksijeni soluyoruz ve benim hakkımı gasp ettiğinizi düşünüyorum bu beyinsizlikle.
2. harp sırasında çıkan toprak mahsulleri vergisi adı her ne kadar toprak mahsulleri olsa da tüm çiftçilerden neleri varsa yoksa onun üzerinden alınan bir vergidir. imkanı olanlar hayvanlarını dağlara kaçırır ve sayımdan kurtulurlar. işte çorumlu bir amcamız da bakmış vergi memuru geliyor eşeği yatırmış üstüne de büyük bir battaniye sermiş. memur o ne deyince de babam demiş demesine de eşek anırmaz mı? memur de sen eşeğe babam dedikten sonra ben de bir şey demiyorum demiş.
işte "senin yaptığını çorumlu yapmaz" sözü buradan gelir.
Bi tane mi iyi Çorumlu çıkmaz, biriniz de kıskanç olmayın, çekememezlik yapmayın. Eskiler bi şeyler biliyormuş.
küçükkene komşumuzun çorumlu olması sebebiyle, 8 yaşına kadar en çok duyduğum cümle olabilir kendisi. çünkü apartmanda oturduğumuz için, babam demese alt komşu diyordu, o demese üst komşu diyordu, o binada çorumlu var diye illa biri bu lafı diyordu. binanın önünde, merdivenlerde, balkonlarda bu cümle yankılanıyordu resmen. ankara'da çorumlu olmak zor yeminlen. otobüste, sokakta, evde, düğünde illa biri bu lafı ediyor.
ankara nın sik kafalı bebelerinin ağzından düşürmediği laftır efenim. öyle diyenlerin ağzına kürekle çarpılası, gaz odalarına toplatılıp zehirletilesi gelir insana.
işin aslı eşşek falan değil sn yazarlar kurtuluş savaşı yıllarında ayaklanan ve sağa sola kontrolsüzce saldıran ermeniler çorum dan geçerken ve çorum da yaşayanlar da dahil olmak üzere çorumlular tarafından akıl almaz işkenceler yapılmasıdır , yaşlılardan edindiğim bilgilere göre ( ermeni yi sapana bağlayıp tarlayı sürdürmek , mazıya bağlayıp yüksek ve dik bir tepeden yuvarlamak , baltayla kesmek , doğduğum kasaba da ki ermenileri baltayla kesmişler mesela)
artık bıktığım cumlecik. muhtemelen çorum hakkında başka birşey bilmeyen bünyelerin laf olsun diye öylesine söyledikleri söz öbeği.
iyi yanından bakacak olursak artık herkes en azndan çorum ... gorum diye devamını getirmiyor.
bir apaçi'nin ortaya attığı cümledir. ileri safalarında da müritleri devam ettirmiştir.

(bkz: senin yaptığını apaçı yapmaz)
(bkz: apaçi şekil adamdır)
yıllar önce söylenen bir cümlenin corumluları hazmedemeyen bazı bünyelerce zaman içinde değiştirildiği rivayet edilir.Orjinali ise şöyledir sevgili sözlük senin yaptığını corumlu bile yapamaz.
tanıdığım çorumluları genel anlamda düşününce doğruluk payı yüksek olan bir sözdür.gerçekten ilginç insanlardrı.en azından benim tanıdıklarım öyleydi.***
arkadaşlar bu olayın aslını kimse yazmamış. olayı öncelikle cümlenin anlamı bakımından ele almalıyız. cümlede çorumlu bile diyor yani olayda iki olay olmalı ve çorumlunun yaptığı iş daha önce olmalı. burda anlaştıysak ben olayı anlatayım. çoruma vergi toplamaya giden görevli bir eve girer. ev ahalisi fakir olduğundan elindeki tek hayvanı odaya saklar ve hayvanı olmadığını söyler daha sonra görevli evden çıkarken hayvanın sesini duyar. doğal olarak ordan vergisini alır. daha sonra yozgata geçen memur yine bir eve girer ve o ev halkıda eşşeği yatağa koyup memura babamız derler. memur yorganı açıp baktığında eşşeği görür ve senin yaptığını çorumlu bile yapmaz o en azından odaya saklıyor der. *
at yalanı sikeyim inananı tarzı cümle rivayet her neyse.

çorum lu değilim ama kaynak?
corumlulari nerelisin diye soranlara artik corumluyum diye cevap vermekten cekinir hale getiren sinir bozucu söz. corumlu artik suratinda o yavşak gülüşle kendisine söylenen "eheheee senin yaptigini corumlu bile yapmaz" lafini duymaktan tiksinir.
bir de bu lafi söyledikten sonra sanki cok iyi bi is yapmis gibi suratlarinda beliren gururu görünce o surati dagitmak gecer corumlunun icinden. bu lafin asil muhattabinin kayserili oldugunu aciklamak bile istemez zaten.

- nerelisin sen birader?
+ corumluyum ...
- oha. senin yaptigini corumlu bile yapmaz. ohahaha
+ mal. benim yaptigim neyi yapmazmis corumlu? üstelik ben corumluyum? yani corumlu diye bahsettigin benim? yani yaparim tamam mi yaparim ulen. sg simdi.
Olay inönü zamanında geçiyor.Halk Vergi Memuru, Muhtar ve Jandarma üçgeninde ezildikçe eziliyor.Dayak işkence falan cabası.Vergi memuru Çorum'da eşeği yatakta buluyor.Bu ne? Bizim komşu hasta yatıyor.Aynı vergi memuru Yozgat'ta yine eşeği yatakta buluyor Bu ne?Babam diyor Yozgatlı.Bunun üzerine bu meşhur laf söyleniyor.

O yılları yaşayanlar çok ilginç şeyler anlatıyor.Yine yozgat'ın bir köyünde halk köy meydanına toplanmış vergi memuru soruyor "ulan siz vergilerinizi ne zaman vereceksiniz? söyleyin öküz kırkımında mı?" Köylü dese ki hiç öküz kırkılır mı? Vergi memuru siz benden daha mı iyi biliyorsunuz diyor bir işaret jandarma basıyor dayağı.Köylü dese ki he ağam öküz kırkımında vereceğiz ,vergi memuru benimle dalga mı geçiyorsunuz diyor yine Jandarma basıyor dayağı.
O yüzden eskiler şöyle der.Vergi memuru olarak ölme de ne olarak ölürsen öl.
hayatimda tanidigim ilk ve tek corumlunun gerek sosyal hayatta gerek is alanindaki * kreativitesini gordukten sonra corumlu kadar olamamis insanlari aklima getiren ve hosuma gitmeyen cumle.

bi bayan geysa istedi diye sevmeyecek miyiz corumluyu nedir yani *
(bkz: çorumluyum kendimden sorumluyum)
edit: (bkz: senin yaptığını kayserili bile yapmaz)
sözün çıkış noktası söylentilere göre, savaş zamanı eşekler orduya yardım bakımından toplanmaktadır. çorumlu eşeğini yatağa yatırıp üzerini örtüp, görevliye hasta babası olarak tanıtıp, eşeği kurtarmıştır.
(bkz: çorum çankırı yozgat üçgeni) ve (bkz: ankara) *
yapılan kötü bir davranışta karşıya söylenen söz.
çorumlu'nun yaptığı da bir rivayete göre şöyledir. Annesini boyayıp babasına satmıştır.
güncel Önemli Başlıklar