1. 1.
  yapılan kötü bir davranışta karşıya söylenen söz.
  çorumlu'nun yaptığı da bir rivayete göre şöyledir. Annesini boyayıp babasına satmıştır.
  10 -5 ... move!rat
 2. 2.
  (bkz: çorum çankırı yozgat üçgeni) ve (bkz: ankara) *
  3 -1 ... haziran
 3. 3.
  sözün çıkış noktası söylentilere göre, savaş zamanı eşekler orduya yardım bakımından toplanmaktadır. çorumlu eşeğini yatağa yatırıp üzerini örtüp, görevliye hasta babası olarak tanıtıp, eşeği kurtarmıştır.
  4 -1 ... shawnshank
 4. 4.
  edit: (bkz: senin yaptığını kayserili bile yapmaz)
  1 -2 ... move!rat
 5. 5.
  (bkz: çorumluyum kendimden sorumluyum)
  3 ... worldlike
 6. 6.
  hayatimda tanidigim ilk ve tek corumlunun gerek sosyal hayatta gerek is alanindaki * kreativitesini gordukten sonra corumlu kadar olamamis insanlari aklima getiren ve hosuma gitmeyen cumle.

  bi bayan geysa istedi diye sevmeyecek miyiz corumluyu nedir yani *
  2 -1 ... dmjoes
 7. 7.
  Olay inönü zamanında geçiyor.Halk Vergi Memuru, Muhtar ve Jandarma üçgeninde ezildikçe eziliyor.Dayak işkence falan cabası.Vergi memuru Çorum'da eşeği yatakta buluyor.Bu ne? Bizim komşu hasta yatıyor.Aynı vergi memuru Yozgat'ta yine eşeği yatakta buluyor Bu ne?Babam diyor Yozgatlı.Bunun üzerine bu meşhur laf söyleniyor.

  O yılları yaşayanlar çok ilginç şeyler anlatıyor.Yine yozgat'ın bir köyünde halk köy meydanına toplanmış vergi memuru soruyor "ulan siz vergilerinizi ne zaman vereceksiniz? söyleyin öküz kırkımında mı?" Köylü dese ki hiç öküz kırkılır mı? Vergi memuru siz benden daha mı iyi biliyorsunuz diyor bir işaret jandarma basıyor dayağı.Köylü dese ki he ağam öküz kırkımında vereceğiz ,vergi memuru benimle dalga mı geçiyorsunuz diyor yine Jandarma basıyor dayağı.
  O yüzden eskiler şöyle der.Vergi memuru olarak ölme de ne olarak ölürsen öl.
  1 -1 ... gurleyenkaval
 8. 8.
  corumlulari nerelisin diye soranlara artik corumluyum diye cevap vermekten cekinir hale getiren sinir bozucu söz. corumlu artik suratinda o yavşak gülüşle kendisine söylenen "eheheee senin yaptigini corumlu bile yapmaz" lafini duymaktan tiksinir.
  bir de bu lafi söyledikten sonra sanki cok iyi bi is yapmis gibi suratlarinda beliren gururu görünce o surati dagitmak gecer corumlunun icinden. bu lafin asil muhattabinin kayserili oldugunu aciklamak bile istemez zaten.

  - nerelisin sen birader?
  + corumluyum ...
  - oha. senin yaptigini corumlu bile yapmaz. ohahaha
  + mal. benim yaptigim neyi yapmazmis corumlu? üstelik ben corumluyum? yani corumlu diye bahsettigin benim? yani yaparim tamam mi yaparim ulen. sg simdi.
  5 -2 ... hissiz
 9. 9.
  at yalanı sikeyim inananı tarzı cümle rivayet her neyse.

  çorum lu değilim ama kaynak?
  2 ... bylait
 10. 10.
  arkadaşlar bu olayın aslını kimse yazmamış. olayı öncelikle cümlenin anlamı bakımından ele almalıyız. cümlede çorumlu bile diyor yani olayda iki olay olmalı ve çorumlunun yaptığı iş daha önce olmalı. burda anlaştıysak ben olayı anlatayım. çoruma vergi toplamaya giden görevli bir eve girer. ev ahalisi fakir olduğundan elindeki tek hayvanı odaya saklar ve hayvanı olmadığını söyler daha sonra görevli evden çıkarken hayvanın sesini duyar. doğal olarak ordan vergisini alır. daha sonra yozgata geçen memur yine bir eve girer ve o ev halkıda eşşeği yatağa koyup memura babamız derler. memur yorganı açıp baktığında eşşeği görür ve senin yaptığını çorumlu bile yapmaz o en azından odaya saklıyor der. *
  7 ... akgumus