bugün

bir konu hakkında saçma sapan yorum yapan insanı susturma biçimidir.
mesela gündem hakkında bir şeyden konuşurken, geçen bi kız gördüm off diye konuşmaya giren insana " sen çok yanlış gelmişsin kardeş." denilebilir.
yabancısı olduğunuz bir şehirde yoldan çevirip yer tarifi istediğiniz biri bu cümlenin başına 'ohoooo' ekler ve siz bitersiniz.
"ibrahim üzülmez barcelonaya giden miydi?" diye soran arkadaşa verilmesi farz olan tepkidir...
(bkz: diego dur allahını seversen zaten ortalık karışık)
http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=%2323427925 ekşi sözlükte yardıran entry'den sonra aklımda kalan tek ve öz cümle..
bir adres tarif etmeden once yurdum delikanlisinin giris cumlesi.
gelmenin, yanlış olduğu; işte o an (bkz: düşünmesi bile güzel)
Yüz kızarmasına neden olan durumdur.
sıkça kullandığım ve her kullandığımda taşınmayı düşündüğüm cümle. teşekkürler makina.
yaşanmış olaydır.

bursa uludağ kebapçısına gidilecektir fakat önünde yol çalışması olduğu için başka taraftan geçmek lazım gelir.

hemen yanındaki fiat bayisinin güvenlikçisine danışılır:

d:disturbing.
g:güvenlikçi.

d: iyi akşamlar, bursa tarafına nasıl geçeriz kardeşim?
g: abi siz çok yanlış gelmişsiniz, bu yol direkt şileye gider, geri dönüp otobana girmeniz lazım.

gülmekten yemek yiyemedik yemin olsun.
Duyulduğunda insanın şöyle bir hıçkırarak iç geçirmesine sebep olan söz dizisidir. Genelde adres tarifi istendiğinde duyulur.
istisnasız her adres sorana söylediğimdir. yeri bilmem ya da adres soranın doğru yöne gitmesi bunu değiştirmez.
biri vardi vakti zamaninda. turk kizlarinin vajinalarinin cok kotu kokmasi diye baslik acmisti. yer mi anadolu cocuklari! verdiler ayari tabi. birininkini hala unutmam, yanlis geldin deyince gelir aklima.

-sen cok yanlis yere sokmussun burnunu kardes.

uyari tespitidir.
Bütün heceleri sessiz-sesli-sessiz harf şeklinde oluşmuş olan, bu nedenle heceleyerek okunuyormuş hissi veren, akıcılıktan uzak, fakat söylenişi zevk veren cümle.
Bir yol tarifi sorduğunuzda nerede olursanız ve kime sorarsanız sorun değişmeyen tarife başlama cümlesidir. Nereyi sorduğumuzu önemsemez kafasında bir koordinat belirler sayın abim mesela nedir siz opera salonu sorarsınız o kendini merkez büfeye kilitlemiştir büfe kesin adresi bilir der ve şöyle başlar; Sen çok yanlış gelmişsin kardeş sen ne yap biliyor musun buradan düz git ilk sağdan ilerle 100 metre sonra dört yol var merkez büfeyi göreceksin sor ona oradan sana gösterirler.
-şimdi burdan ilk sapaktan u dönüyorsun,sonra dümdüz gidiyorsun.
-dümdüz mü?
-ana avrat dümdüz.
Kısa boylu hafif arabaya eğilmiş camdan kafayı içeri sokmuş ama el dışarda sigara ile rahatsızlık vermek istemiyor. Tanıdınız lan işte. Amaçsız, güldüm. Orjinal sebepsiz güldüm ama. şimdi açık vermeyelim pampa.