bugün

annem:sen mi geldin
Ben:hayır
Annem : ee o zaman kim geldi hırsızmı?
Ben:evet

ayrıca şöyle bir verisyonu daha vardır

Anne kapıda aaaa kim gelmiş kim gelmiş diye feryadı koparır çocuk sakince arkasına bakar ve kim der...
(bkz: evde yokuuzz)
sen mi geldin sorusuna verilebilecek mantıklı ve alternatif cevaplardan sadece birisi.

farklı versiyonlar :
- sen kim?
- çok zekisin..
- delirdin mi?
- sürpriz misin?
- ...
yan odadaki anneye seslenilir..
- anne anahtarımı gördün mü ?
+ orda işte
- anne orası neresi ?
+ oraya koydum işte iyi bak oralara ordaydı.

senmi geldin sorusuna benzer şekilde bir diyalogtur.
Sevişme sonrasında sorulduğunda

--yok tüpçü rıza abii.
cevabı ile karşılaşılabilecek soru.
bu sorunun cevabı kime sorulursa sorulsun aynıdır, aynı olmak zorundadır "evet". çünkü, isim belirtilmemiştir. "sen mi geldin" sorusu ile "şukufe sen mi geldin" sorusu aynı anlamı ifade eder gibi gözükmekle beraber aynı değildir. ilk soru da sorunun muhatabı direk, mekana gelen kişidir. ikinci soru da ise şukufe geldi ise sadece ve sadece şukufe nin cevap vermesi gerekmektedir.
ASLINDA MANTIKLI olabilir. buradaki "sen"den kastedilen kişi cevap veren kişi değilse yok demesi kaçınılmazdır.

kapı açılır dükkana biri girer dükkan sahibi depodan bağırır
-recep sen mi geldin
-yok

mantık çerçevesinde çözülmüş bir sorun daha.
belki de o kadar da kötü değildir
(bkz: erdener abi)
ankete ayar vermek kadar kliselesmis, komikligini yitirmis eylemdir.

artık ezbere yapılan ve sıkan bir hareket olmustur.

kısaca anlatamak gerekirse kapıyı acan ya da seni bekleyen kisinin ''demek geldin, hosgeldin'' manasında soyledigi sen mi geldin lafına, muhatap kisinin lafın asıl anlamını essek gibi bildigi halde yok diyerek farklı olma cabasıdır.

halbuki evet denmelidir. zira sen gelmisindir. ya da belki kapıda seni bekleyen bunye suratında beliren ve ancak mizahi anlayısı klise tekrarlardan ibaret olan insanlarda olusan bu ebleh ifadeden dolayı seni tanıyamamıstır.

vel hasıl-ı kelam zorlanmamalı, boku cıkarılmamalıdır.