bugün

bir şekilde yurtdışına çıkmış sonradan görmelerin, yurtdışında yabancılardan duyduklarında iltifat olarak algıladıkları söz.

bir de bunu övünerek anlatırlar.

(bkz: allah belanızı versin)
kendi yurdunuzda türklerden de duyabileceğiniz söz.
-sen hiç türklere benzemiyorsun?
-ay teşekkür ederim.

(bkz: mal mısın)
söylenince özellikle kızların çok övündüğü söz.
iler tutar yani olmayan, antropoloji ve ambriyoloji gibi bilimlerden bihaber yasayan bir insanin kurabilecegi cumledir. Zira Turk soyunun belirli bir fiziksel gorunusu yoktur. Mesela litvanya'da yasamlarini surduren kipcak turkleri sari sacli, mavi gozlu, uzun boylu bir fizige sahiptirler. Oysa halen orta asya bozkirlarinda yasamini surduren turk boylarinin fiziksel gorunumleri bununla alakasizdir. ama gelgelelim ikisi de turktur.
Özentiler iltifat olarak algılar. Bunların zekaları dışa vurmuştur o yüzden Türke benzemezler.
turkleri genelde kapkara ve cirkin insanlar olarak gordukleri icin * * iltifat olarak algilaniyor bazilarimiz tarafindan. bazi dangalaklar bu sozu soyleyenlere tesekkur ederek bu stereotipi desteklemis oluyorlar ayrica. *
(bkz: avrupai tip)
-sen hiç türke benzemiyorsun.
+öyle mi ? sen de.
-teşekkür ederim.
+rica ederim.
milli takımın herhangibir macında hakemin oyuncuları sayarken çakma türk aurelio'ya yaklasıp söylemesi muhtemel hede.
- sen hiç türklere benzemiyorsun kamil abi
+ bunu söyleyen çok oldu dostum, italyanları andırıyorsun diyorlar
- yok be abi g*tüme benziyorsun
+ nanınamına benziyorum lavuk seni
- ehehe kızma tamam, totti gibi adamsın
yurtdisinda normal bir insan gibi davraninca yasadiginiz ülkenin dilini dogru düzgün konusunca sen hic türk gibi degilsin sen bizim gibisin diyerekten sanirim insana iltifat yaptiklarini düsünen mal insanlarin cümlesidir. her duydugumda annemi babami sövüyorlarmis gibi gelen cümledir.

(bkz: allah belanizi versin)
ingiliz: aaa sen hiç türke benzemiyorsun?

türk: ama sen bir hayli ingilize benziyorsun. * *
- ama sen hic türke benzemiyorsun.
+ hangimiz benziyoruzki?

(bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
bu lafı söyleyen kişinin kafasındaki türk şablonunun ne olduğu ve nelerden etkilenerek şekillendiği asıl araştırılması gerekendir.
-sen hiç türklere benzemiyorsun.
-sende mallara benzemiyorsun ama öylesin.*
(bkz: italyan erkekleri)
(bkz: rus kızları)

hepiniz imrenirsiniz. o zaman sorun nerede.
kesinlikle bozuntuya vermeyerek, söyleyene sense g.tüme benziyorsun diyerek onu yerin dibine sokup kurtulabileceğiniz ecnebi lafı. söyleyen kadar bu lafa teşekkür eden türk de ayrıca evire çevire dövülmelidir.

yazarın içinde kalmış ikinci tanım: sözde "medeniyet beşiği" avrupada yetişen insanların "tüm birikmiş uygarlığının" kofti çıktığı andır bu lafı dillendirmeleri. gerçi medeniyet dediğin bir kıta ötede yaşayan üç beş türk insanının fenotipini bilmeye bağlı bir şey değil ama o insan avrupada yaşayan bir dangalak bile olsa böyle bir lafın karşı tarafı sinirlendireceğini bilmeli en azından. hele ki "sen hiç de türkler gibi geri kalmış ya da çirkin barbar vs değilsin" anlamında deniyorsa...
genelde sarışınımsı bayanlara söylenen söz.
sarışınların aptal olduğu rivayetine kanmış bir sulangaç gencin,arkadaşla yaptığı konuşma:
-gözlerin nasıl bir renk öyle ya?
+bilmem nasılmış?
-yeşil desen değil,mavi desen değil,sarı desen değil...
+valla sen dünyayı ne renk görüyorsunuz bilemem ama biz insanlar olarak yeşil diyoruz...
-ahahaha çok komiksin vallahi ya.sen türk olamazsın bu sarı saçlar yeşil gözler...
+senin iq unun 80 olduğu kadar eminim türk olduğumdan...
-hmm tamam o zaman.ben yine uğrarım...süleyman beni mi çağırdın?çağırdın çağırdın tamam!hadi görüşürüz.
(bkz: yurt dışında türklere sorulan absürt sorular)
ayrıyetten yurtdışında bulunan gurbetçinin* ülkemizde iltiraf olarak kullandığı cümledir.ardından aval aval bakılarak teşekkür beklenebilir.akabinde sende iltifat etmişe benzemiyorsun denebilir,mors oluşu uzaktan izlenebilir.*
(bkz: astalavista)
karsılıgında sevinildigi taktirde zayıflıgın, ezikligin, vefasızlıgın gostergesi olan soz.
yurt dışındaki insanlara bu kadar saldırılacağına türkleri yanlış tanıtanlara saldırılması gerekir. türklüğünden değil de , türklerin yurtdışındaki tanımından haberdar olan ve türküm diye geçinenlerin ne mal olduğunu bilen bundan da utanan bi adam da "türk değilsin sanki" lafının mevcut türk izlenimine göre cidden iltifat olduğunu bilir. bunun aksine iddia edene allah belanızı versin diyorum , üstte bolca kullanılmış.
tabii bi de , bunu duymuş ve yabancıları inatla suçlayan insan modeli var.kendilerini sanmayın ki , çok milliyetçiler filan , zira bilmem nerde bi türk gördüm şöyle yaptı unlar adımızı kötülüyor yahu diyenleri de var bu modellerin , kendi insanını tespit ede ede bi hal olmuş olanları da..tespit dediysem sosyoloji amaçlı değil elbet , maksat komiklik olsun..bi de avrupadakilere göt edici laflar ettiği sananlar da var, efendim ne salaklar türkleri bilmiyolar ,belli bi türk tanımı yoktur ki diyenler..onlara o zaman sen neden avrupadasın vs. ile başlayan sanayi , teknoloji , eğitim alanında eksikliklerimiz anlatan bi yazı yazmak isterdim ama fuzuli biliyorum..
neticede "sen hiç türklere benzemiyosun" lafını kullanan adam , size laf sokmak için söylemiyordur , zira türk diye tanıtılan tanımın laf sokmaya değil acınmaya ihtiyacı var..bunu değiştirmeyip bi de ota boka eleştiri yapıp tutarsızlık nasıl olur canlı örnek olan adamlara türksün dimi diyorum..başka da bişi demiyorum..
(bkz: her konuda bilir kişi olmak)
- sen hiç türklere benzemiyorsun!
+ ya neye benziyorum?!
- ecayip heyvanlara benziyirsen...
görünüşü fazlaca güzel insanların sık sık duymak zorunda kaldıkları cümledir.
güncel Önemli Başlıklar