bugün

bütün ihtarlara karşı hala aynı mallıkları yapmaya devam eden arkadaşlara söylenen söz.
bu tip babaya göre herkes elmastır kendi evladı kömürdür
dayımın oğlunun meslek lisesinin torna bölümüne gittigi, benimde pertevniyalde okudugum bi sırada
-bak adam mengene yapmış sen bu güne kadar ne yaptın?
dediginde, kendimi savunmak isteyince babamın bu başlığı suratıma çarpmasını hatırlattı bana......

doğu babasının cocuğunu motive teme tarzıdır..
yillar sonra:

-bak baba bana adam olamazsin demistin ama ben muhendis oldum
+sana muhendis olamazsin demedim adam olamazsin dedim
kadınlara yada kızlar söylendiğinde saçma olduğu anlaşılan cümle.
bunun bir de hikayesi vardır.

eski zamanlarda bir adam ve bir de oğlu varmış.babası oğlunu hiç beğenmiyomuş ve devamlı olarak ona sen adam olmazsın diyormuş. sürekli olarak bu lafı duymaktan bıkan çocuk babasının yanından ayrılmış ve uzaaklara gitmiş.

şansına da yaver giden bu çocuk günün birinde padişah olmuş ve babasını çağırtmış.
gördünmü baba sen bana sen adam olmazsın diyodun bak ben padişah oldum demiş. bunuhn üzerine baba hiç istifini bozmadan sen adam olmazsın demiştim. padişah olmuşsun ama adam olmamışsın. adam olsan beni ayağına çağırtmaz sen ayağıma gelirdin demiş......

bu hikayeyi babam bana üniversiteyi kazandığımda anlatıp kapak yapmıştı....
bir ana-babanın evladına söyleyebileceği sayısız tehlikeli sözden en tehlikelisi. zira bu çocuğun bilinç altına yerleşir ve gerçekten de adam olmaz.
olmamsı,söylenmemesi gereken sözlerden..genelde aileler hep yanılırlar ve çocuklarının kendi içindeki cevherleri keşfetmelerine izin ve fırsat vermeden yapıştırırlar yüzüne..
nitekim bu sözü babasından işitmiş nice yüce insanlar vardır..
(bkz: fatih sultan mehmet)
fakat bazen haklı da olabilir..
akabinde yüzünüze tükürük yiyip , ana-baba olunca anlarsınız lafını duymanız da ihtimal dahilinde olan iteleyici söz toplululuğudur.
hayattan ders almasını bilmeyen, hiç akıllanmayacak olan insanlara söylenir.
güzel bir ayla dikmen şarkısıdır.
sen bana hiç yaramazsın
sen halden anlamazsın
sen adam olmazsın sen...

ne söylesem boş
ne yapsam da bir şey kar etmez
kader istese bile bizi birleştiremez
biliyordum ben artık bizim sonumuz geldi
bütün umutlar mutluluklar hep sona erdi.
zardanadam'ın senden adam olmaz adamım sensiz de olmaz cümlesinin geçtiği şarkıyı hatırlatmıştır.
babamın bana her fırsatta söylediği kelime dizisidir.
(bkz: adam haklı beyler) *
güncel Önemli Başlıklar