bugün

evi ya da işyeri semt pazarının (bkz: çarşamba pazarı) kurulduğu muhitte olan insanların güvenli bir yolculuk için bilmesi gereken kurallar bütünü. diyene sikko bir tanım yaptıktan sonra gelelim fasulyenin gaz yapmak dışındaki faydalarına.

öncelikle görmemiş olanlar varsa temsili bir semt pazarı fotoğrafı;

http://farm3.static.flick...785910_6ecd7f91eb.jpg?v=0

hayvani semt pazarı çarşamba pazarı'nın kurulduğu fatih'te ikamet etmekte olduğumdan mütevellit, yıllarca bu pazarın içinden okuluma, işime gitmek zorunda kaldım. normalde evimden çıkıp otobüs durağına kadar 6-7 dakikalık yürüyüş yaptıktan sonra hedefe ulaşabilirken, çarşamba sabahları ve akşamları yaklaşık 10-15 dakikada ulaşmaktayım. tüm caddelerin, sokak aralarının, kaldırımların pazarcılar tarafından (haklı olarak işi gereği) işgal edildiği bir çarşamba gününde işe-okula geç kalmamak için ne yapmalıyız? işte olayı yerinde araştıran muhabirimiz tu kaka bana'nın edindiği ilginç bilgiler;

1-yolda değil kaldırımda ilerleyin: pazarcıların kolileri, fazla pazar tahtalarını-demirlerini, bok püsürünü koyduğu tezgah gerisi ile binaların arasında kalan bu 25-30 cm'lik alan, süratli bir şekilde hareket etmeye en müsait yerdir. sıklıkla pazarcıların sağdan sola yukarıdan aşağıya gerdiği halatlardan korunmak için eğilmeniz, zıplamanız gerekebilir lakin tezgahlara bakan müşterilerden uzakta olduğunuz için yolunuz açık. arada sırada bu dar koridorda omzunun üstünde kuru-pilav taşıyan garsonlar görebilirsiniz böyle durumlarda en yakın apartman kapısına yapışmanız şiddetle tavsiye olunur.

2-değmesin yağlı boya: eskisi gibi bir etki yapmasa da hala işe yarayan bir yöntemdir. pazarda size arkası dönük insanların yolu açması için esnaf ağzıyla "değmesin yağlı boya" demeniz işe yarayabilir. tabi bunu duyan bazı bağyanlar fesüphanallah diye söylenerek yolu açarken elinizde yağlı boya benzeri bir bok olmadığını görünce size beddua edebilirler. korkmayın 7 yaşımdan beri o bedduaları aldım henüz bir şey olmadı.

3-zlatan ibrahimovic stili: pazarda hızlı ilerlemenin belki de en zor, en heyecanlı ama bir o kadar da keyifli yöntemi. fazla kiloları olanlar ve spordan uzak duran hallice de yaşlanmış kişiler denemesin işe yaramaz. bu yöntemde pazarda 3'erli 5'erli gruplar halinde dedikodu yaparak ilerleyen bayanları kıvrak vücut çalımları atarak geçmeniz gerekiyor. ancak belirtmek gerek zlatan stilinde ilerlemenin pazarda fortçu damgası yemek gibi tehlikeleri de vardır (aynen yaşanmıştır); (bkz: fortçu). örneğin dar bir sokakta çalımlar atarak ilerlerken aniden yolun ortasındaki işportacıdan çorap seçmek üzere eğilmiş bir hanımefendiye istemeden minimal bir temasta bulundunuz. gerisini anlatmıyorum.

evet sayın seyirciler gördüğünüz gibi semt pazarında alışverişe çıkmış bir kişi değilseniz hareket etmek manevra yapmak oldukça zor bir iştir. siz siz olun, ev satın alacağınız ya da kiralayacağınız zaman mutlaka evin semt pazarının dışında olduğuna emin olun.
güncel Önemli Başlıklar