1. 1.
  Yaşatkan sinir sistemini oluşturan iki sinir sisteminden biri.
  1 -1 ... italiano
 2. 2.
  otonom sinir sistemi kontrolünde olan alt sinir sistemi. diğeri için (bkz: parasempatik sinir sistemi)
  3 ... coincidental magic
 3. 3.
  bilinçli olarak kontrol edemeyeceğimiz tepkileri oluşturan kısımdır. kalp atışının, vücut sıcaklığının yükselmesi gibi fizyolojik sonuçlara neden olabilir. stresle kaşılaşılan durumlarda aktive olur.
  parasempatik sinir sistemi iste stres arz eden durum ortadan kalktığında sakinleşmemizi sağlar.
  parasempatik sinir sistemi ve sempatik sinir sistemi, otonom sinir sistemini oluşturur.
  1 ... peride3
 4. 4.
  özellikle organizma zor durumda kaldıgında sindirim sistemi hariç tüm sistemleri hızlandırıcı bir etkisi olan, parasempatik sinir sistemiyle ters çalışan sinir sistemidir. * *
  kendisi çalıştıgında; kan basını artar. kan şekeri artar. kalp atışları hızlanır. kan damarları daralır.adrenalin salgısı artar. göz bebekleri büyür. kıllar dikleşir. yüz sararır. tükürük salgısı azalır. sindirim sistemi yavaşlar. vücutta bir stres meydana gelir.
  1 ... defna
 5. 5.
  icinde sanki minicik pigme pofidikler kostururmus, dunyanin en sevimli mikro organizmalari konuslanip sizi mutlu olun diye gidiklarmis sanki gibi bi cagrisim yapan sistem. sempatik ya. ilgisi yok tabi. hangi salak sempatik demisse.
  ... bimelekimben
 6. 6.
  sinir sisteminin duygularla hareket eden bölümüdür. korku, sevinç, heyecan gibi durumlarda sempatik sinir sistemi aktive olur, kan basıncı artar, kalp hızlanır ve sindirim yavaşlar. savaş ya da kaç tepkisi oluşur.
  ... siriuscalisani
 7. 7.
  Ana hücreleri omuriliğin 8. Boyun segmenti ile 3. Bel segmenti arasında boz maddenin yan boynuzlarında bulunur. Sinir sisteminin duygularla hareket eden kısmıdır. Üzüntü korku hallerinde aktivitesi artar.
  2 ... dudu peri
 8. 8.
  bu sinir sisteminde postgangliyonik (bkz: akson) uçlarından (bkz: noradrenalin) salgılanır. ter bezi ve bazı kan damarlarını innerve eden ( sinirlerin ileti alması ya da vermesi) sempatik postgangliyonik liflerden istisna olarak noradrenalin değil asetilkolin salgılanır.

  bu işlevleri gören lifler ve noronlar (bkz: adrenerjik sistem) olarak adlandırılmakta
  2 ... maksatmarulolsun