1. 1.
  birinci ordu komutanlığımızın kışlasının ismi. cumhuriyetimizin ayakta kalan son iki kalesi olan üniversiteler ve ordu bu bölgede çok güzel bir mizansen oluşturmaktadır.. şöyle ki; selimiye kışlasının hemen yanında marmara üniversitesi haydarpaşa yerleşkesi bütün heybetiyle bulunmaktadır. denizden gemiyle geçen insanlar bu iki muhteşem yapının oluşturduğu harika kompozisyona gurur duyarak bakarlar...
  1 ... shalamar
 2. 2.
  eski zamanlarda bir baba ile oğulun 7 yıl askerlik yapıp karşılaşamadıkları rivayet edilen, büyük ve bulunduğu semte adını veren kışla...
  ... karga
 3. 3.
  üçüncü selim tarafından yaptırılmıştır.
  ... serander
 4. 4.
  Askerliğimi yaptığım yer. Muhteşem manzarasında çay içmenin keyfi askerliği unutturacak cinstendir. Ayrıca Florence Nightingale'in 1854 yılında Kırım Savaşında, 38 gönüllü arkadaşıyla birlikte, yaralı askerleri tedavi ettiği ,muhteşem askeri binadır. Kışla içinde bu olayın anısına bir de müze mevcuttur.
  ... silverring
 5. 5.
  kışla 1854 yılı kırım savaşı sırasında ingiliz askerlerine tahsis edilmiştir, Florence Nightingale'de yaralı ingiliz askerlerinin tedavisinde, burada gönüllü olarak görev almıştır.
  ... murthy
 6. 6.
  yıllardır yanından vapurla geçenlerin sadece baktıkları ama görmedikleri bir yerdir. evet görmezler. göremez de zaten kimse kolay kolay. o'nun bir sırrı vardır, görenlere.

  eski haydarpaşa lisesi, şimdinin marmara üniversitesi haydarpaşa kampüsü denize paraleldir. sahil ile aynı doğrultudadır.

  http://www.baybul.com/res...86423710_5y5xizeeba-b.jpg

  haydarpaşa garı. o da en az selimiye kışlası, haydarpaşa lisesi kadar eskidir. o da denize paraleldir. hatta dibindedir.

  http://www.harikasozler.n....net_-__Haydarpaa_gar.jpg

  ama selimiye kışlası değildir. dikdörtgen bir yapısı olmasına rağmen, sahili çaprazlamasına keser. 2 tarafı da sahile paralel değildir. belki de en fazla camı olan yapıdır selimiye kışlası ama denize paralel değildir. neden ola ki? aslında cevabı kendinde saklı. daha doğrusu kulelerinde.

  marmaradan açılan bir gemi, gemide de bir kaptan düşünün. boğaza açılan olacak yalnız. geminin bayrak direğinden selimiye kışlasının size en yakın kulesine bakın. yani aynı hizaya getirin. ardından size en uzakta kalan kulesini de hizaya alın. gez-göz-arpacık gibi. bunda yalnız 4.var. çamlıca tepesini de görebilirsiniz biraz arkasında. bu 4'lüyü aynı hizada yakaladığınız zaman, dümeni kilitliyorsunuz. evet. bir milim hareket yok. sizi bu rota hiç bir sıkıntıya, kayalığa, soruna uğratmadan tek yere ulaştırıyor. çanakkale boğazı. evet. bu rotayı takip ettiğiniz zaman, direkt olarak geminiz çanakkale boğazına giriyor.

  yaa işte. bir de selimiye kışlası ters çevrilmiş bir bilardo masası gibi sanki. bunla alakası yok ama. şimdi, biraz daha dikkatli bakmak gerek selimiye'ye sanki...
  *
  ... neden hagi
 7. 7.
  osmanlı klasik dönemindeki abidevi mimarlığın yerine geçen dünyevi mekan formunu yansıtan eserlerdendir.
  ... katalonyadankatalanjaponkatalo
 8. 8.
  Twitter'da yanmakta olduğu yazılıyor. Ne kadar doğru bilmiyorum.

  https://twitter.com/Memet...status/582987557744435200
  1 ... lesley mateas
 9. 9.
  http://www.cnnturk.com/ha.../selimiye-kislasi-yaniyor
  ... aglaya ivanovna
 10. 10.
  pencereden kafamı çıkartıp baktığımda yandigini gordugum yerdir.
  ... noktayi koyan adam