1. 1.
  ruh adam romanının baş karakteridir.güntülünün aşkından melankolisi daha da artmıştır.
  3 ... kuvass
 2. 2.
  yeni gelmiş nesildaş yazar.

  (bkz: hoş gelmiş)
  2 ... hkn hsyn
 3. 3.
  aramiza yeni katilmis nesildasim*. (bkz: hosgelmis)
  2 ... ooopps
 4. 4.
  merhum hüseyin nihal atsız, ruh adam romanında kendisini anlatmıştır, selim pusat karakterini kendisiyle özdeşleştirmiştir. hatta bazı makalelerinde selim pusat imzasını da kullanmıştır. yazar olanı ise hoşgelmiştir.
  2 -1 ... nerde kalmistik
 5. 5.
  kanımca "saf moğol-türk" tarihi hastası ve anladığım kadarıyla nihal atsız jenerasyonu temsilcisi. (bkz: (#4183100) ve (bkz: (#4183099)
  3 -1 ... shadowise
 6. 6.
  nihal atsız'ın kendisidir intibaı uyandıran, ruh adam'ın esas karakteri.

  gercekten de atsız'ın hayatı ile selim pusat karakteri arasında büyük benzerlikler vardır. romanı okuyup, atsız'ın hayatı hakkında kıyıdan köşeden de olsa bir takım bilgilere sahip kimse bunun farkına varacaktır.

  selim pusat karakterinde her erkek bünye kendinden bir şeyler bulabilir. olaylar karşısında aldığı pozisyon, takındığı tavırlar beni de zamanında çok etkilediydi. hah ben de olsam tam da böyle yapardım demişimdir çok defa kitabı okurken.

  bir de bir yazar arkadaş sanırsam. selamlarım kendisini burdan.
  3 ... migfer
 7. 7.
  tarih bilgisinin oldukça zayıf olduğunu düşündüğüm yazar.

  "dersim'i tunceli yaptık, geri getiremezsiniz" diyor. benim bildiğim dersimliler oraya dersim diyor, dersim tarihini bilenler de öyle. tunceli diyene de kimsenin "neden dersim demiyorsunuz" dediğini duymadım. harita üzerinde ismi değiştirilmiş olsa da ismi dersimdir ilgili yer için. harita üzerindeki değişiklikleri gerçek sandığınız için ortaya bir kürdistan haritası çıkınca kırmızı görmüş boğaya dönmüş olmayasınız? dikkatli olalım, motorları yakmayalım. henüz maviliklere sürmedik zîra.

  ikincisi de sabiha gökçen'le ilgili. kendisi sabiha gökçen'i nene hatun'a benzetmiş ama sabiha gökçen'in menşeinin ermeni olduğu konusunda ciddi iddialar var. bu iddiaları dillendirdiği için "ihmaller sonucu" öldürülen ermeni gazeteciyi de hatırla: hrant dink

  (bkz: seyit riza/#4244920)
  12 -16 ... dr cureklibatur ve bay arkin
 8. 8.
  tarih bilgisi çok zayıf olan yazardır. iptidai kavimlerin uydurma tarihlerini bilmez mesela,

  sabiha Gökçen ermeni iddiasını da çok umursamayan yazardır, yaptıklarına bakar. kimin uçağını kullandı, Kimin devleti için gereken harekatlara katıldı ve suçluları cezalandırdı hepsinden de ötesi Başbuğ Mustafa Kemal'in kızı olması ilgilendirir,
  ister ermeni olsun ister rum hatta Kürt olsun.

  Ama hepsinden öte bu gibi iddialara Gökalp'in ünlü şiiriyle yanıt verir

  Türk olsam olmasam ben Türk dostuyum,
  Türk olsan olmasan sen Türk düşmanı!
  Çünkü benim gayem Türkü yaşatmak,
  Seninki öldürmek her yaşatanı!

  Türklük, hem mefkurem, hem de kanımdır:
  Sırtımdan alınmaz, çünkü kürk değil!
  Türklük hadimine 'Türk değil! ' diyen
  Soyca Türk olsa da 'piçtir', Türk değil!
  12 -8 ... selim pusat
 9. 9.
  atsız'ın yazarken kendinden bir şeyler kattığı muhtemel karakterdir. ordudan atılışı, insanlara bakışı, harp ve orduyu kutsal görmesi, her şey buna işaret ediyor.
  3 ... timur sad
 10. 10.
  üzerine yazdığı konuları gerçekten anlamış ve sindirmiş olduğunu düşündüğüm, sabırlı üslûbuyla dikkatimi çekmiş, aynı anda herkes tarafından alkışlanmadığı için kendisi adına mutlu olduğum, omurgalı yazar arkadaşımızdır.
  3 -3 ... mit against cia