1. 1.
  sabetaistlerden daha geniş bir kümedir.

  "Göçmen; birinci kuşak yeni yerine alışmaya çalışır, ikinci kuşak kazanmaya bakar, üçüncüsü ise köklerini aramaya çıkar."
  3 -1 ... gsvvn
 2. 2.
  zamanın makedonya imparatorluğu'nda edessa diye adlandırılan bölgeden (karacaova) gelmiş, adına selanik göçmeni denmiş, 1923 mübadillerinden olanların bir çoğu, uzunca zaman vatan hasreti çekmiş, selanik'te türk, türkiye'de rum tohumu diye dışlanmış, adaptasyonları güç olmuş, o dönem, evsizliğin yabacılığın sonucu olarak, saykodelik sayılabilicek müzik çalışmalarında bulunup biz bugün dinleyip kederden geberelim diye rebetikaları kaydetmiş, nitekim günümüzde de, yine tanıdığım çoğu, illede acının bi yerinden yakalayacam diye dininen, hüzün bagımlısı, güzel insanlar..
  4 ... little girl in bloom
 3. 3.
  Atatürk'ün hemşerisi olabilme avantajını her an kullanabilme ihtimali olan bir şahıstır.
  1 -1 ... mevronric
 4. 4.
  atalardan konuşurken türk olma veya olmama muhabbeti açıldığında; ben selanikliyim atatürk'ün hemşehri olurum cevabını yapıştırarak konudan sıyrılan kişidir.
  ... pulluk
 5. 5.
  dedemdir. hatta buraya gelirken (7-8 yaşlarında)dedem anne-babasını kaybeder bir daha da bulamaz. burda çocuğu olmayan bir aile evlatlık alır ve büyütür dedemi ve bu günlere geliriz. ama dedem selanik göçmeni dediğimde pis yunan, kanıbozuk damgası yememe neden olur o ayrı.
  2 ... arutha
 6. 6.
  evet evet işte o benim.
  -1 ... fragrance
 7. 7.
  Selanik gocmenlerinin buyuk cogunlugu,lozan mubadelesi ile 1923-1926 yillari arasinda turkiye'ye gelmislerdir.
  http://www.lozanmubadilleri.org.tr/
  Kokenlerinin Konya'ya Karamanoğulları beyligi'ne dayandigina dair rivayetler mevcuttur.
  1 ... zirvato
 8. 8.
  orhan kemal'in murtazası buna bir örnektir.
  yukarda allah ankara'da meclis ya da hükümet burda da ben diyen o meşhur murtaza....
  1 ... keditestisleriyleoynayanfare
 9. 9.
  çoğunun renkli gözlü olması ile, "ulan arada bi sınır var, bunlar bu hale nasıl geldi. sayıyla mı veriyorlar" dediğim, ülkemize selanik'ten göç etmiş insanlara verilen ad.
  1 ... su degil kezzap
 10. 10.
  selanikten nufuz mübadelesiyle yurda dönen kesim. selaniğin nüfus mübadelesinden hemen önceki nüfusuna bakınca: türk oranı neredeyse yüzde 50 imiş. Oldukça fazla sayıda yahudi olsada yunanistan tarafından ya soykırıma maruz bırakılmış ya da sürgün edilmiş.
  ... abdullah