1. 1.
  karsılasıldıgında karsılasılan kısıye ıyı nıyet temennılerı ıleten ve anlamı allahın rahmetı üzerine olsun olan selamlaşma sözcüğü.
  ayrıca karsılasılan bır muslumana selam vermek sunnet verılen selamı almak ıse farz'dır.
  15 -3 ... vezir tonyukuk
 2. 2.
  (bkz: aleyküm selam)
  16 ... amoresperros
 3. 3.
  irc ortamlarinda s.a $eklinde kisaltmasi olan selamlama sozcugu.

  -s.a
  -a.s
  3 ... master
 4. 1.
  bu sözün Türkçesi "üzerine selam olsun"dur, içerisinde Allah adı geçmemektedir, bilgilerinize sunulur.
  11 -2 ... dahii
 5. 2.
  Milletlerin geleneklerine göre selamlama şekilleri çeşitlilik arzeder. Dinimizde selam verme kısaca, "Esselamü Aleyküm" veya "Selamün Aleyküm" şeklindedir. Kendisine selam verilen kişi de "ve aleykümüsselam" şeklinde karşılık verir. Bunun anlamı "Allah' ın emniyet ve güveni sizinle olsun" demektir. Mü'minlerin birbirleriyle karşılaştıklarında selamlaşmaları dinimize göre sünnettir. Verilen bir selamı almak ise Müslüman için yerine getirilmesi gereken bir haktır.

  not : içinde allah adı geçmiyor diyenler için diyanet işleri başkanlığının resmi internet sitesinden alınmıştır.

  link : http://www.diyanet.gov.tr/turkish/hutbe.asp?h_id=47
  6 -1 ... trablus
 6. 3.
  trakya yöresinde neredeyse hiç kullanılmayan selam şekli. orada böyledir: merabayın agalar.
  4 -1 ... angelripper
 7. 4.
  ehl-i sünnet itikadı bu selamlaşma modelini diğerlerine göre daha çok kullanır.
  4 -1 ... toplum dü$manı
 8. 5.
  yahudilerin selamlaşma şeklinin bir versiyonu. yahudiler de salom alekom diyorlar. bu yüzden islami bir selamlaşma değil. türkçe de değil. niye kullanayım? niye kullanıyorsun? niye kullanıyorlar?
  4 -6 ... tengrikut
 9. 6.
  "Sizden önceki toplumların derdi size de bulaştı: Haset ve kin. Kin beslemek kökten kazıyan şeydir. Ruhumu kudret elinde tutan Allah'a yemin olsun ki iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir ameli size haber vereyim mi? Aranızda selamı yayınız."

  hadis-i şerif
  14 -8 ... muhayyil
 10. 7.
  Allah'ın selamı olarak verilmesi dinimizce sünnet olsa da, amcalar, dayılar, esnaflar, arasında kullanıldı mı, bir de tanımadıklara verildi mi, ortamı daha bir sıcak kılmaya yeten arapça sözcük.. buna mukabil, kendisine tepki vermeyen 'dana'lar da yok değildir.. ''ulan, acaba başka dinden mi; ya da öküzün teki herhalde!'' diye kişi kendi kendisine sorar. kimileri de, mahalle bakkalına da gitse, bara ya da pavyona da gitse, bu esenlik şeyi kişilerce kullanılır..
  2 -2 ... faidelibilgi