1. 1.
  (bkz: işadamı) (bkz: otomotiv devi sahibi) bugün türkiye’de ve yurt dışında otomotiv ve yedek parça üretim sektörünün başarılı ve saygın bir üyesi, iş adamı ve sanayici olarak tanınan selahattin yılmaz’ın ailesinden başlayarak ticaret hayatı çok eski ve derin yıllara dayanır. büyük dedesi şeyh ali, türkiye cumhuriyetin kurulmasını takip eden günlerde başlayıp, 1938 yılına kadar fransız işgali altında kalan hatay’a bağlı iskenderun’da liman reisliği görevi ile bölgedeki tüm ticaret hayatını yöneten önemli bir isimdir.
  selahattin yılmaz’ın anne ve babası 1970 yılında almanya’ya işçi olarak çalışmak üzere giderler. 1975 yılında almanya’daki çalışma hayatına son veren aynur ve şahap yılmaz çifti, genç birer girişimci olarak kendi işlerini kurmak üzere doğup büyüdükleri hatay’ın iskenderun ilçesini geri dönüş yaparlar.
  selahattin yılmaz, 12 ağustos 1977’de iskenderun’da dünyaya gelir. yılmaz ailesinin beşi kız ikisi erkek, yedi çocuğundan selahattin yılmaz ailenin büyük erkek çocuğudur ve aslan burcunun neredeyse bütün özelliklerini taşır.
  1977 yılında iş hayatına güneyli yılmaz ticaret pazarlama ve dağıtım şirketi ile giriş yapan ve 1984 yılında üretim ve ana dağıtım şirketi olarak şirketin devamını sağlayan şampiyon filtre a.ş.’nin kurucusu ve hal hazırda yönetim kurulu başkanı olan şahap yılmaz, ona henüz oyun yaşları çağındayken, hafta sonları ve yaz tatillerinde iş deneyimi kazanması amacıyla küçük ama disiplinli sorumluluklar vererek gelecekteki başarısının ilk temellerini atmış olur. çok küçük yaşlarda sanayii iş hayatını ve hiçbir eğitim ile edinilemeyecek deneyimleri ona fiilen küçük yaşlarda kazandırır. o yıllardaki deneyimlerinin getirilerini daha sonraki iş yaşamında görür ve bugün her mecrada şükran duyarak dile getirir. yani aslında 6n 1k sorusu için verilebilecek tüm sorulara önceden ailesi tarafınca hazırlığı kurgulamış bir kariyer planlamasının seçilmiş üyesi idi.
  ilkokulu atatürk ve şükrü kanatlı ilkokulu’nda, ortaokul ve lise eğitimini de ibn-i sina anadolu lisesi ve özel ilkem kolejinde devam eder. 1994 yılında özel ilkem koleji’nden mezun olur. türkiye’de öys ile işletme fakültesi’ni kazanır, ancak eğitimini yurt dışında sürdürmeyi tercih eder. yabancı dil sınavına ek olarak ön lisans öncesi kariyer planlamasına paralel daha efektif ve kısa sürede hedefine ulaşabilmek amacıyla ınternational business & marketing studies (uluslararası işletme ve pazarlama teknikleri) sertifika programlarına amerika’da kaldığı süre içinde yalnızca katılım sağlamıştır.
  çok iyi derecede ingilizce ve arapça, almanca ’yı da kısıtlı konuşabilen selahattin yılmaz 1998 yılının son günlerinde aile şirketinin farklı birimlerinde oriantasyon eğitimi alarak kariyerine resmen başlar.
  şirket içi kariyerine ihracat bölümünde müşteri temsilcisi olarak başlar. o yıllarda sadece 4 ülkeye ihracat yapan aile şirketinin belirldiği ve farkındalık yaratacak stratejik hedefleri doğrultusunda işletesinin küresel payını arttırmak hedefiyle zorlu geçecek olan kariyerini başlatmak ile işe koyulur.
  öncelikle dış ticaret bölümüne ilgili günlerde kısıtlı bütçe, ölçümlenebilir risk ve şirketin gelişimi için departmanı istanbul’da kurmak üzere aksiyon alır ve zaman ile gerekli profesyonel kadroyu kazandırır. bugün gelinen noktada 2018 yılı başlangıcı itibarıyla 87 ülkeye gerçekleştirilen ihracat ile bir çok üretici şirketin ulaşmak istediği hedefe kendisinin kariyerindeki 20. yılında ulaşmıştır. şirketi konsolide’de 1977’de kuruluşundan itibaren en yüksek ticari hacme ulaştırır. bu başarı şampiyon filtre a.ş.’ye filtre sektöründe 2000’li yılların sonunda ihracatçılar birliği’nin sektöründe “en çok ihracat yapan firma” ödülünü getirir. yılmaz, % 100 türk sermayesi, teknolojisi, otomasyonu ve emek gücüyle bir şirketin uluslararası pazarlarda da başarılı olabileceğini kanıtlayan nadir iş insanı kimliklerinden bir tanesidir.
  afrika, ortadoğu, avrupa, asya ve amerika’nın dâhil olduğu coğrafyalarda 2017 yılı verilerine göre ürünlerini “87 ülkede, dakikada 10 adet ürün satışı” projesinin pazarlama lansman, organizasyonu, genişletme ve yönetim faaliyetlerini yürüten selahattin yılmaz’ın 2020 yılı dış ticaret hedefi ürünlerini 100 ülkeye ihracat yapabilmektir. bu sayede şirket, sektör, bölge ve türkiye ekonomisine katkıda bulunarak, türkiye’nin sektörel dış ticaret açığını bir nebzede olsa kapatılmasına katkıda bulunmak en önemli makro planlarından bir tanesidir. şirketin büyüme trendini sürdürerek ve 2023 yılında yaklaşık 1.000 kişiye doğrudan istihdam yaratmayı hedefliyor.
  son yıllarda afrika ile ticaretin iş dünyasında önemsendiğini hep birlikte görüyoruz. selahattin yılmaz bu potansiyeli 1990’lı yılların sonunda görmüş ve afrika kıtasında hem ürün bazında ve hem de sosyal anlamda “made in turkey” imajını benimsetmiş, çeşitli nedenlerle o günler içerisinde oluşagelen olumsuz türkiye imajı değiştirmek üzere yıllardan bugüne kadar rol üstlenmiştir. adeta hem sektöründe hem de ülke tanıtımı ve geliştirilmesinde made in turkey markasının gönüllü elçisi haline gelmiştir.
  dünyanın en yoksul insanlarının yaşadığı afrika kıtası selahattin yılmaz için sadece bir ticari faaliyet alanı olmanın ötesinde bir takım insani sorunlara da kayıtsız kalamayacağı bir alan oldu. en son gerçekleştirdiği aktivitelerinden bir tanesi afrika kıtasının ilk bayan cumhurbaşkanı olan sayın ekselansları ellen johnson sirleaf, sayın başbakan joseph boakai ve sayın dış işleri bakanı marjon v. kamara ile her iki ülke arasında gerçekleştirilebilecek, sektörel, ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlere dair görüş alışverişleri yapmıştır. 2018 yılında liberya başkanlığına seçilen dünyaca ünlü futbolcu george weah’in yemin törenine tüm dünyadan katılan birçok en üst düzey diplomatlara ek olarak türkiye’den çok yüksek önem derecesi taşıyan, diplomatik literatürde kırmızı kod ile bilinen (v.vip) misafir olarak davet edildi. bu tarihi güne tanıklık etti ve bugün dünyanın en yoksul ancak yer altı zenginlikleri ile keşfedilmeyi bekleyen nadir ülkelerinden birisi olan liberya halkı için yurt içinde insani yardım çalışmaları hazırlamaktadır.
  afrika kıtasında liberya’daki etkinlik dışında birçok ülkede başta gana olmak üzere burkina faso, fildişi cumhuriyeti, gine, togo, kamerun ve diğer bazı kıta ülkelerinin başkanları, bakan ve üst düzey bürokratlarıyla da kendilerinin siyasi statüleri öncesine dayalı yıllar içinde kurduğu sıcak ilişkiler bugün için meyvelerini vermeye başlamıştır. son günlerde geçmişten gelen ilişkileri günümüzde başta dostluk ve made in turkey markası ile başta ülke ekonomimize katkıda bulunmak amacı ile sürdürüle bilinir kılmak üzere türkiye ve değişik coğrafyalardaki kurumsal network’üne çok değişik sektörlerden afrika’ya giriş yapmak üzere aksiyon almak isteyen girişimcilere sosyal sorumluluk bazında, beklentisiz elinden gelen çabayı fayda sağlamak adına gerçekleştirmektedir.
  selahattin yılmaz 2000’li yıllardan bu günlere adeta türk sanayicilerin kıtadaki gönüllü elçiliğini yaptığını söyleyebiliriz.
  şirketinde dış ticaretin geliştirilmesine paralel, aynı zamanda şirketinin dış pazar hacminden geride kalan iç pazar bölümünde rol almak üzere kolları sıvadı, yeniden organize etti, güncel pazarlama ve satış dünyasına uygun şekilde tasarlayarak ticari departmanları kurdu ve kariyerine ivme katarak başarıyı kalıcı kılmak üzere sürdürebilirliğine devam etti. başta, b’2b projesi, crm ve yeni nesil yazılım ve donanım teknolojileri ile müşteri-pazar-üretici tedarik zinciri yönetiminin stratejik plan, hedef ve uygulamaları onun liderliği altında gerçekleşti.
  iç pazarda ise yine sektörde ilk defa yaklaşık 6 sene öncesinde satış ve pazarlamayı dijitalleştirerek gerçekleştirmiş, gerekli argümanların satış kanallarına ulaştırılmasını, uygulamanın kullanılmasını ve liderliğinde yürütülen mobil pazarlama projesi ile mobil teçhizat ve internet araçlarını müşterileriyle buluşturarak sektöre birçok sanayicinin çok uzakmış gibi öngördüğü satış ve pazarlamada dijitalleşme sürecini sektörde ilk kez başlatarak, diğer kalite rakip üreticilerine kaşılık yıllarca sürdürülen yalnızca satış odaklı anlayış yerine pazarlama odaklı müşteri ilişkileri yönetimi, satış önce ve sonrası faaliyetlerini kapsayan gelişimleri kazandırarak sektöründe rol model olarak bir çok üst yönetici, firma sahiplerince takip edilmeye başlandı. paralelinde şirketin yurt içi pazar payı, satışlarını kısa bir süre içinde yukarı yönlü büyük ölçüde büyüttü. müşteri anketlerine göre son beş yılda başta markalaşma, iletişim, pazarlama ve satışta kurumsallık olmak üzere değerlerine olan katkısı ile şirketini geçmiş yıllara oran ile en az birkaç kez bilanço büyüklüğüne ulaştırmıştır.
  pazarlama odaklı yaklaşımı, yeni kuşak pazarlama sistemi ile hem iç hem de dış pazarlarda gerçekleşen pazarlama aktivitelerinde sektöre kurumsallaşma sağlayarak, ürün, hizmet kalitesi ile müşteri ihtiyaç ve taleplerini karşılayan müşteri memnuniyeti odaklı, farkındalık yaratan bir firma profilini gerçekleştirdi.
  selahattin yılmaz bugün, şampiyon filtre a.ş.’in kuruluş hikayesini başlatan güneyli yılmaz ticaret firmasının, son yıllarda türkiye’de ve küresel pazarlarda adından sıkça söz ettiren, yaklaşık 450 çalışanı ile otomotiv orijinal ana ve yan sanayiine üretim yapan, filtre üretimiyle sektörde hızla büyüyen şirketlerin önde gelenleri arasında yer alan her iki firmanın şampiyon filtre a.ş.’nin öncelikle hissedarı ve yönetim kurulu üyesidir. diğer yandan şirketteki bir diğer profesyonel pozisyonu satış ve pazarlama konularında görevi gereği şirketin ulusal ve uluslararası pazarlama, satış, iş geliştirmeden sorumlu liderliğini yürütmekte ve şirketin dışa dönük ticari yüzünü de başarıyla temsil etmektedir. geçmiş beş sene üst üste şirket büyüme hızını bir önceki sene ticari hacmini göre en az çift basamaklı artıran yilmaz, 2017 mali takvim yılı itibari ile şirketin tarihi boyunca en yüksek rekor bilanço hacmine ulaştırmayı sağlamıştır. tüm çalışma arkadaşlarının kariyer planlaması başta olmak üzere gelişimi, önem ve fayda katmak misyonlarından bir tanesi olduğu üzere, liderliğinde yakaladığı bu üst düzey ticari başarı ile birlikte 2017 yılı başarı öyküsünü tüm üst düzey yönetici, beyaz ve mavi yakalı çalışma arkadaşları olmak üzere aynı çatı altında toplanan 450 kişilik kadrosu ile şirkete katkıda bulunan her bir bireyi bu kazanılmış gururun bir parçası haline getirmiştir.
  ulusal bazda 17 dağıtıcı ve 400’den fazla doğrudan satış noktasını takım arkadaşları ile yöneten yılmaz, son tüketiciden başlayarak müşteri ilişkilerine, firmasına ve markasına yatırımda liderlik yapmaktadır.
  şampiyon filtreyi sektöründe kurumsal yapısıyla da farklı bir kulvara taşıyan selahattin yılmaz, bilgi birikimlerini şirket çalışanlarına da aktarabilmek, kurumsal bir ortak dil, davranış tarzını, toplam iletişim kalitesini hayata geçirebilmek ve zamanla günün gereksinimleri doğrultusunda daha da geliştirebilmek üzere her geçen dönem güncelleşen ticari literatürü ekibi ve müşterileri ile kullanılmak amacıyla kavramlar sözlüğünden başlayarak, müşteri temsilcisi kitapçıkları, benzeri makale ve yayınları da hazırlayarak kurum içi kullanıma sundu. bu yönüyle de müşterileri kadar rakiplerinin de dikkatini çekmeyi başardı.
  selahattin yılmaz, bugün sektörün dinamiklerini belirlemekte oyun kurucu pozisyonunda olduğu iş ortakları, müşterileri tarafından işaret edilmektedir. bu başarıda en önemli faktör, liderliğin yâda yöneticiliğin ve dolayısı ile işverenliğin sadece masa başında yapılan bir iş değil, bizatihi iyi bir lider, yönetici ve işverenden oluşan bir mozaiğin sahada da aktif olarak yer alması gereğine inanması ve bunun gereklerini de yerine getirmesidir. ona göre klasik söylevde asıl patron müşteridir, yeni jenerasyon pazarlama ve satış anlayışı ile ise kendi söylevi olarak günümüzde müşteri kraldır, diye tabir eder. onların gereksinimlerini, istek ve taleplerini, karşılaştıkları sorunları, güncel ve en hızlı bir biçimde algılayabilmek ve onlara en akılcı, gerekli durumlarda kişiye özel, sonuç odaklı çözümleri sunmak, sert ve acımasız rekabet koşulları içerisinde, karşılıklı-sürdürülebilir verimliliği- karlılığı, kurumlar arasında kazan-kazan mentalitesi ile sağlayabilmesi en önemli beceri ve özelliklerindendir.
  şirketine 2016-2017 yıllarında sektörel olarak maalesef ölçümlenebilir bir matematiksel veri olmadığı üzere ancak raflardaki ürün renk yelpazesi içinde kırmızı ve mavi kurumsal kimlik rengi ile firmasını pazar payı liderliğini kazandırmış ve 2018 yılında 150 milyonuncu ürününü satacak olması bu yöntemin ne kadar doğru olduğunun da en önemli kanıtıdır.
  şampiyon filtre’nin ürettiği veya temsilcisi olduğu ürünlerin gerek türkiye’de gerekse uluslararası piyasalarda etik dışı taklit ve imitasyon ürünler olarak satışa sunulması, mücadele edilmesi gereken bir mesele olarak önünde dururken, aslında şirketin ve ürünlerinin marka değeri hakkında da bir fikir veriyor.
  selahattin yılmaz, türkiye’de birlikte çalıştığı tüm işletmeleri yılda en az bir yâda birkaç kez ziyaret ederek ülkemizdeki kurumsal pozisyonunu sağlamlaştıran selahattin yılmaz; avrupa’dan, asya’ya; kuzey amerika’dan, orta doğu’ya, körfez ülkelerinden, güney amerika’ya, afrika’ya kadar 5 kıtada 57 ülkeye günümüze kadar bizzat seyahatler yaparak etkin pozisyonunu küresel çapta da kurmayı başarabildi. özgüveni, pazarlama ve satış odaklı bilgi birikimi, ailesinden gelen tüccar ve sanayici gen kimliği, sektörel deneyimi ile muhataplarında yarattığı güven duygusu ve beraberinde gelen sağlam ilişkilerle kurduğu kişisel iletişim ağı sayesinde türkiye, ortadoğu ve afrika pazarlarında şirketini oyun kurucu pozisyonuna getirmek üzeredir. küresel çapta ise şirketine saygınlık ve marka değerini en üst düzey seviyeyi kazandırmıştır.
  fortune 500 ve cnn’de yayınlanan dünyanın aktif büyüklükteki en büyük 500 şirketi arasında 235. sırada yer almasına rağmen, sert rekabet koşullarında uzun yıllar türkiye pazarında tutunamayan, petrol ve petrol türevleri üreticisi gs caltex’le iş ortaklığına giderek türkiye temsilciliğini de üstlenen selahattin yılmaz kısa bir süre içerisinde gs caltex ürünlerinin iç pazar payını yukarılara taşıdı. bu başarısı şirketin seul’deki genel merkezinde düzenlenen törende şirketin satış ve pazarlamadan sorumlu başkanından bizzat aldığı şükran mektubuyla ödüllendirildi. kendi üretiminde yaşadığı taklit ve imitasyon sorununa ek olarak çok kısa bir süre içinde temsil etiği petrol ve petrol türevleri üreticisi gs caltex’e ait olan madeni yağ ürünlerininde kopyalanması sektöründe pazarlama ve satış stratejisi yetkinliği ve kabiliyetleri ile birçok konuyu açıklamaktadır.
  selahattin yılmaz, şirketi 1977’de kurucusu olan ve halen yönetim kurulu başkanı olan şahap yılmaz’ın şirketinin ailenin nesilleri arasında sağlıklı bir biçimde bir sonraki neslin üyelerine aktarılmasını sağlamak amacıyla aile anayasası hazırlamış ve imza altına alınmıştır. kurucu kuşağın ardından göreve gelen 2. kuşağın başarılı bir temsilcisi olarak, bu anayasa gereği şirketi kendi kuşağından sonra gelecek olan 3. kuşağa en başarılı ve sağlıklı bir biçimde devredebilmenin sorumluluğunu taşımaktadır. bugün de çalışmalarını profesyonel kimliği ve yetkinlikleri doğrultusunda ile birkaç pozisyonda birden bu ağır sorumluğu taşıyarak, yöneticilik ve en önemlisi liderliği ile sürdürmektedir.
  çalışma hayatında ve özel yaşamında adaletli, yardımsever, paylaşımcı, manevi duygulara, geleneklere ve göreneklere saygılı ve mütevazı kişiliğiyle tanınan ve sosyal sorumluluklarını eğitim projeleriyle hayata geçirmeye çalışan selahattin yılmaz, iskenderun’da bölgenin en büyük liselerinden biri olan nuran yılmaz çok programlı lisesi’ni milli eğitim bakanlığı’na tüm yılmaz ailesi üyeleri olarak gurur ile bağışlamışlardır. yine birçok başarılı ihtiyaç sahibi öğrenciye ön lisans veya lisans eğitimi burs desteği vererek eğitimlerine katkıda bulunmaya çalışan yılmaz, tüm bu sosyal yardım faaliyetlerini yakın gelecekte bir vakıf aracılığıyla kalıcılaştırmayı da düşünüyor. tüm bu karakteristik, kişilik ve profesyonel özellikleri ile içinde bulunduğu topluluğun saygınlığını kazanan selahattin yılmaz kurumsal başarısının yanı sıra kişisel markalaşma yolundaki hayat boyu sürecek olan bu uzun yolculuğun her döneminde katkı sağlamaya devam etmekte kararlıdır.
  gelecek nesillere daha yaşanır bir türkiye ve dünya bırakabilmek için sivil toplum kuruluşlarıyla koordinasyon içinde çalışmanın önemine inanan selahattin yılmaz, işi ve ailesi dışında kalan zamanlarında çeşitli stk’lara gönüllü katkıda bulunarak destek veriyor.
  funda yılmaz ile evli olan, şahap demir, aren can ve arden leon adlarında üç erkek çocuğu bulunan selahattin yılmaz, eski lisanslı bir basketbol oyuncusu olarak ve futbolu yakından takip eder, golf sporunda henüz başlangıç aşamasında, otomotiv sporları ve su sporları dışında havacılık ve uçuşa olan ilgisiyle de bilinmektedir. ekonometriye olan ilgisi, güncel yeni nesil pazarlama makaleleri yazmak, sektör bültenleri yayımlamak, ailesi ile zaman geçirmek, seyahat etmek de hobileri arasında yer alıyor.
  ... kasparow112