bugün

görsel

eee o zaman osmanlıca yaz yazabiliyorsan !.

çok şişirdiler bunu da.

https://mobile.twitter.co...xVdrEFetM5XDOXPQ&s=19
Zaten Latin alfabesine geçmesek atomu parçalayacaklardı ne güzel engelledik değil mi?
Arap alfabesi bilmeyen düşünemiyor demek mi bu. Haklı Japonlar Almanlar ve Amerikalılar Arap alfabesi bildiği için başarılılar.

Bu arkadaş bizim geleceğimizi emanet ettiğimiz mühendislerimiz den di dimi...

Fevkalade.
eee cennette arapça konuşulacakmış, yüce tanrı birşey biliyodur heralde.
tamamıyla siyasi ve öznel bir ifadedir.

osmanlı türkçesini tıpkı günümüzde kullandığımız latin harflerini kullandığım gibi hızlı bir şekilde okuyup yazabiliyorum. yazması daha hızlıdır eyvallah fakat osmanlı türkçesini özellikle yazabilmek, inanılmaz derecede kelime köken bilgisi ve kaide barındırdığı için bunlara hakimiyet gerektiriyor. örneğin türkçe kökenli bir kelimeyi he sesiyle başlatamazsınız, peltek harfleri kullanamazsınız. kelimeyi ya tanıyacaksın ya kökenini bileceksin. ayrıca kaideler var. mesela açık ve kapalı heceye göre okutucu harf eklemek gerekir, harfin yapısı sesli harfi de içeriyorsa okutucu harfi yazmak gerekmeyebilir, tekrarlayan aynı sesli harflerde tek okutucu harf yetebilir gibi bir çok örnek barındırmakta.

işin özü; latin alfabesini öğrenmek, dile entegre etmek kesinlikle okuma yazma açısından çok daha pratik. ifade konusunda eksikleri var bunda hem fikiriz. mesela aitlik bildiren bana, sana gibi kelimelerde nun harfi kullanılmaz, nef ile yazılır. söylenirken de tıpkı iç anadolu ağzı gibi genizden söylenir. osmanlı türkçesini öğrenip hatasız okuyup yazmak kolay değildir, öğrenmek kolaydır fakat hakimiyeti zordur.
herifler saplantılı ve ruh hastası. ilahi görevde olduğunu sanıyor. bu tür yüzünden yüzlerce yıl arapça her yazıyı hiç bir biçimde anlamadan kutsal sandı koca bir halk.
Balon bir zatın twitidir.
iha yapıp 100 yıl önce ömrü dolan alfabeye imrenmek de ilginç.
doğru düzgün sesli harfi olmayan arap alfabesiyle 8 tane sesli harfi olan türkçeyi yaZmaya çalışıyorsun.

araplar heceyi seslendirmek için hareke kullanmışlar. bizim akıllılar hareke de kullanmamışlar. osmanlıcanın bin tane istisnai kuralı varďır ve çok zordur (bkz: allah akıl versin)
kör göze parmaktır. bu kadar saçmalamak da maharet istiyor.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.