1. 1.
  Türkiye tarihi’nde böylesi yüksek teknoloji, sanayi ve askeri alanda önemli bir konuda dışa bağımlılığı tamamen kaldırmış siha ve iha’ların yapımcısından kafaları açacak önemli tespit.

  https://twitter.com/slck_...s/994999500262518785?s=21

  Adam özetle diyor ki; Endüstri 4.0 yine teknolojik olarak dışa bağımlılıktır. Adam çok mantıklı. Neden sürekli dışarıdan alıyoruz diyor. Biraz da biz kendimiz değer ve marka oluşturalım onlar bizden alsın diyor. Sürekli dışarıdan alınan bilgiler. Bu ülkede teknoloji, know-how oluşturacak olan üniversitelerimiz. Bakıyorsun onlara hiçbir şey üretmek, değer oluşturmak yok. Sadece diğerleri ne yapmış.

  6 sigma nedir, kaizen nedir, 5S nedir vs. sürekli bunlar. Biz bekliyoruz. Diğerleri yapıyor. Biz de ders olarak görüyoruz. Kabullenmişiz bir nevi.

  Endüstri 4.0 bir devinim, yeni bir üretim felsefesi bazında değerlendirirsek dünya olarak ayak uydurmamız şart olarak görülebilir. endüstri 4.0 nihayetinde somut olarak bir mal veya hizmet ortaya çıkmıyor. insani gücü ve bazı noktada aklını önemli ölçüde mal ve hizmet üretiminden çekmeye yönlendiriyor. Yani makinaların bile iot ile birbiri üzerinden haberleşip birbirlerine direktif verebildiği bir sistem.

  Ama ne olursa olsun fikir açısından çok önemli. Bu bir sistem olsa bile bizim özgün olarak bir şeyler yapıp geliştirmemiz lâzım diyor. Yoksa ne olursa olsun dışa bağımlılık her daim olacak diyor.

  Çok haklı ve de çok da mantıklı.
  2 -2 ... lightsaber
 2. 2.
  ne yazık ki ülkemizde üniversiteler bilim yuvası değil ekmek kapısı olarak görülüyor.

  böyle devam ettiği sürece istersen her türlü teşviği ver kimse kılını bile kıpırdatmaz.
  3 ... barkhausen krakeri